EDİRNE Çok Bulutlu 8°C   TEKİRDAĞ Kapalı 5°C   KIRKLARELİ Kapalı 2°C   ÇANAKKALE Çok Bulutlu 8°C 
Haber giriş tarihi: 12 Ekim 2018 Cuma, 06:00
Vatandaş Belediye Başkanı Olursa?
Edirne Haber Gazetesi muhabirleri vatandaşlara ‘31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan yerel seçimlerde Edirne belediye başkanı olsaydınız hangi sorunları çözerdiniz ve neleri değiştirirdiniz?’ diye sordu. Vatandaşlar kendileri belediye başkanı olarak düşündüler ve Edirne’de nasıl bir hizmet beklediklerini, yapılabilecek çalışmaları anlattılar. İşte vatandaşın belediye başkanlığındaki Edirne:

Kendimi belediye başkanı olarak düşündüğüm zaman ilk önce Edirne’deki alt yapı sorununa çözüm bulur ve işleri hızlandırırdım diyen Gizem Cambaz, “Bir yağmur yağdığında kanalizasyonlardan çok fazla su taşıyor. Heryer sular, seller içinde kalıyor. Yollar geçilmez hale geliyor. Edirne tarih kokan bir şehir olduğu için tarihi yerlerine sahip çıkar yeni düzenleme ve projeler yapardım. Daha fazla turist çekebilmek adına yenilikler düşünür geliştirirdim. Başka illere gittiğimiz zaman özenerek bakıp kalıyoruz. En önemli eserlerden birisi olan Selimiye Camii’nin etrafı uzun zamandır temizlenemedi bir çözüm yolu bulunamadı. Mevcut konumda kimse elini taşın altına koymuyor. Sadece seçilene kadar değildir marifet seçildikten sonra yenilikler ve değişiklikler yapabilmektir. Belediye başkanı esnafların arasına karışmalı. Haftada bir ya da ayda bir kez esnaflarla bir araya gelip toplantı yapıp sorunlarını dinlemeli. Karaağaç’ta da değişiklikler yapardım. Çünkü orası da en çok ziyaret edilen yerler arasında bulunuyor. Particilik anlayışıyla değil de daha iyi hizmet anlayışıyla hareket edilmelidir” şeklinde konuştu.

“İlk önce alt yapı sorununu çözerdim”

Edirne’de gençlerin spor yapabilecekleri yerler ve onları teşvik edici projeler yapardım diyen Çetin Yörük, “Edirne’nin en büyük ve en öncelikli sorunu alt yapı sorunu olduğu için ilkönce ona çözüm üretirdim. Daha sonra gençler için spor alanları ve faaliyetlerini çoğaltırdım. Edirne başlı başınca turizm kenti olduğu için turizme katkı sağlayacak yeni projeler yapardım. Selimiye Camii’nin etrafı için gerekli düzenlemelerin yapılması açısından yetkili kurumlarla irtibat halinde olur çözüm arardım. Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan ve tarih kokan Selimiye Camii’nin etrafı çöplük alanı gibi kötü görüntüye sahip ve bu da Edirne’ye hiç yakışmıyor. Karaağaç çevre düzenlemesinde de aynı şekilde farklı projeler yapılabilir diye düşünüyorum “ dedi.

“Gelişim için yeni projeler şart”

İsmail Budak ise alt yapı sorununun yıllardan beri çözülemediğini ve bir yağmur yağdığında her yeri su götürdüğünü söyleyerek; “İlk önce alt yapı sorununu çözerdim. Sonrasında ise çevre düzenlemelerine bakardım. Tunca ve Meriç Nehirlerinin kenarlarına sahil boyundaki gibi oturma yerleri yapılabilir. Puflar koyulabilir. Oralarda gençlerin de ilgisini çekecek canlı müzikler düzenlenebilir. Yıllardan beri Edirne’deyim ve hiçbir gelişme göremiyorum. Durum böyle olunca nasıl turizme katkı sağlayabiliriz ve ya turistlerin ilgisini nasıl çekebiliriz. Gelen belediye başkanları hep görsel güzellikler yapmışlar. İş öyle her yere çiçek ekmekle bitmiyor. Değişim ve gelişim de gerekli. Vatandaşlara hizmet verecek yatırımlar yapardım. Birsürü tarihi mekânlarımız var. Onların yanına güzel çay bahçeleri veya Edirne’yi tanıtan şeyler yapardım. Meriç nehrinde sandallar gelen turistleri rehber eşliğinde gezdirip tanıtabilir. Edirne sahil şehirlerini aratmayan bir şehir. Ulaşım sorununu çözerdim. Türkiye’de en pahalı ulaşım Edirne’de sağlanıyor. Belediye ulaşımı olmayan tek il Edirne’dir.  Belediye başkanı olsam ulaşım sorununu da çözerdim. Vatandaşlara rahat ve ucuz ulaşım sağlardım. Nereye gidersen git 3 lira veriyorsun. Belediye otobüsü olmalı. Ayrıca bazı duraklara da vatandaşların acil durumlarda telefonlarını şarj edebilmeleri için prizler koyardım” şeklinde konuştu.

Belediye başkanı olsaydım ilk önce vatandaşların ve esnafların sorunları ile yakından ilgilenirdim diyen Şaban Koçak ise; “Sokaktaki seyyar satıcıların ürünü kaça alıp kaça sattığı konusunda denetimlerin arttırılmasına yönelik çalışmalar yapardım. Örneğin Edirne’nin en işlek ve en çok tercih edilen Saraçlar Caddesi’nde Sokak düzenine yönelik daha faklı çalışmalar yapardım. Çevre kirliliğini azaltmak adına çöp atanlar cezalandırılır gibi tabelalar astırırdım. Yolların düzenlemelerini planlı ve projeli bir şekilde hızlandırırdım. Edirne halkının daha rahat ve konforlu yaşaması için sorunlara çözüm arardım. Ara mahallelerdeki yollar bozuk oluyor. Nasılsa ara sokak diyip önemsenmiyor. Tüm ara sokakları dolaşıp çalışmalar yapardım. Bunun yanında bir diğer sorun olan otopark sorunu ile ilgili de çalışmalar yapardım” dedi.

Özlem Ceylan

 

Bu haber (554) defa okundu.

Edirne'de 14 düzensiz göçmen yakalandı

Edirne'deki cinayet davası

PTT’den Edirne ekonomisine katkı

Kurallara Uymayanlar Yandı

Vitrin Mankeninin Yanında Uyuyorlar
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
Enver Şengül
SEYİR KÖŞKÜ TAMAM DA YA KÜTÜKLER?
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Cuma Sohbetleri
      İDEAL BIR GENÇLIK İÇIN KUR’ANÎ REFERANSLAR
Dilara Pınar ARIÇ
RAHMAN VE RAHİM
Ebru Güven
 ATATÜRK ÖLÜMSÜZDÜR!
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
ÇOK OKUNANLAR

"Edirne'nin Abisi olmak istiyorum"

“Böylesi Bir Güne ‘Kara Leke’”

Özbaş, ayakta alkışlandı

Çelik son yolcuğuna uğurlandı

“Belediyede sistem çökmüş durumdadır”

AVM'deki yangın korkuttu

“Hamdi Sedefçi’nin adaylık başvurusu yok”

Atatürk'e hakaret tutuklamasına itiraz

Kalıpçinden ailesinin acı kaybı

Minibüsle otomobil çarpıştı

Anneannesi projesine ilham kaynağı oldu

Kutlama ve konserler iptal edildi

“Sporun cinsiyeti olmaz”

El frenini çekmeyi unuttu bariyerlere çarptı

Atatürk'e hakarete tutuklama

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir