EDİRNE Parçalı Bulutlu 7°C   TEKİRDAĞ Az Bulutlu 4°C   KIRKLARELİ Kapalı 3°C   ÇANAKKALE Çok Bulutlu 3°C 
Haber giriş tarihi: 10 Ekim 2018 Çarşamba, 16:37
“’Sağlıkta Şiddet Yasası ‘Yasalaşsın”
Edirne Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi çalışanları hastane önünde toplanarak, İstanbul Bahçelievler'de görev yaptığı hastanede öldürülen Psikiyatrist Fikret Hacıosman'ın yaşamını yitirmesinin ilk haftasının anısına basın açıklaması yaptı.

Edirne Tabip Odası Başkanı Dr. Mehmet Akbal, “Sağlıkta şiddetin önlenmesi, teklifimizin değerlendirilmesi ve sağlıkta şiddet yasasının çıkarılması için daha kaç meslektaşımızın ölmesi gerekiyor” vurgusunu yaptı.

Edirne Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi önünde bir araya gelen sağlık çalışanları, bu vahşi olayı kınamak ve ‘Sağlıkta Şiddet Yasa Tasarısı’nın yasalaşması için basın açıklamasında bulundu.

Edirne Tabip Odası Başkanı Dr. Memet Akbal, sabah işe gitmek için evden çıkıp iş yerinde şifa vermek için çabaladıkları insanlar tarafından öldürülmek istemediklerini, sağlık kurumlarında şiddetin kanıksanmasını ve normalleştirilmesini kabul etmediklerini dile getirdi.

“Dayanılmaz noktaya geldi”

Sağlıkta dönüşüm programının uygulanmaya başlamasından bu yana sağlık alanında şiddet olaylarının giderek arttığını söyleyen Akbal; “ Şiddet olayları artık son noktaya geldi. 2005 yılında İstanbul’da Prof. Dr. Göksel Kalaycı hocamızın bir hastası tarafından öldürülmesiyle başlayan süreçtenbu güne kadar 12 meslektaşımızı haksız yere uğradıkları saldırılar ve Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın yol açtığı çarpıklıkların yarattığı tükenmişlik nedeniyle kaybettik. Sağlıkta dönüşüm programından vazgeçmeleri konusunda ilk günden itibaren yetkilileri uyardık. Önce görmezden geldiler ve sağlıkta şiddet yoktur dediler. Daha sonra sağlıkta şiddetin önüne geçilemez bir hale gelindi ve ardı arkası kesilmedi” dedi.

“Yasa tasarısını hazırladık”

Edirne Tabip Odası Başkanı Dr. Memet Akbal,2014 yılında Türk Tabibleri Birliği (TTB) olarak titiz bir çalışmayla ’Sağlıkta Şiddet Yasa Tasarısını’hazırladıklarını belirterek; “Sağlık hizmetinin kamu hizmeti olduğu vurgusundan hareketle Türk Ceza Kanunu’nun üçüncü bölümüne kamunun sağlığına karşı suçlar sağlık hizmetini engelleme başlığı altında en azından caydırıcılık içermesi amacıyla hazırladığımız ek madde önerisini başta sağlık bakanlığı Hükümet Temsilcileri ve siyasi partiler olmak üzere tüm ilgili yerlere birçok defa ilettik. Defalarca görüşmeler yaptık. Teklifimiz Türkiye’nin olağandışı hızla değişen yoğun gündemi içerisinde hep görmezden gelindi. Son olarak 02 Ekim 2018 günü Meslektaşımız Dr. Fikret Hacıosman’ı görevinin başında hastası tarafından şiddet ile kaybettik. Sağlıkta şiddetin önlenmesi, teklifimizin değerlendirilmesi ve sağlıkta şiddet yasasının çıkarılması için daha kaç meslektaşımızın ölmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

Edirne Tabip Odası Başkanı Dr. Memet Akbal 17 Ekim 2018 günü tüm Tabip Odası Başkanları ile Türk Tabipleri Birliği’nin sağlıkta şiddete karşı bildirgesini kamuoyuyla paylaşmak TBMM Başkanı ve Sağlık Bakanı ile görüşmek için TTB’de bulunacaklarını söyledi.

Basın açıklamasının ardından İstanbul Bahçelievler'de özel hastanede çalışan Dr. Fikret Hacıosman'ın silahlı saldırısonucu yaşamını yitirmesinin anısına saygı duruşunda bulunuldu.

Özlem Ceylan

Bu haber (333) defa okundu.

"Memleket İşi, Gönül İşi'"

AK Parti'nin Edirne mitingi

Cumhurbaşkanı Edirne'de

"Mirasımızın İzinde: 1. Balkan-Türk Kadın Çalıştayı"

600 yıllık "Edirnekari" hükümlüler eliyle yaşatılıyor
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Ebru GÜVEN MUTLU
TORPİLLİLER IN - TECRÜBESİZ ÜNİVERSİTE MEZUNLARI OUT
Cuma Sohbetleri
DÜNYA-AHİRET DENGESİ
Enver Şengül
SEYİR KÖŞKÜ TAMAM DA YA KÜTÜKLER?
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
Dilara Pınar ARIÇ
KARLI SENFONİ
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
ÇOK OKUNANLAR

Cumhurbaşkanı Edirne’ye Geliyor

‘Yüzleşme’ İçin 5 Bin Lira Bulundu

Seçim Atmosferi Isınıyor

“Edirne için büyük şans”

3 Saatlik Kesinti Yaşanacak

“Dedikoduyla geçirecek vaktimiz yok”

Dünya Lideri Edirnelilerle Seslenecek

Uymaz’dan, Gümüş İnşaat’a ziyaret

Girişimci kadınlardan güç birliği

Gayrimenkul Almanın Tam Zamanı

“Sandıkta Birlik Sağlayacağız”

Bu Kuş Sevdası Paha Biçilemez

Tarım Bakanı Üreticilerin Sorunları İçin Geliyor

Çocuklar Risk Altında

Kozan, “Geri Çekilme Neredeyse Netleşti”

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir