EDİRNE Parçalı Bulutlu 7°C   TEKİRDAĞ Az Bulutlu 4°C   KIRKLARELİ Kapalı 3°C   ÇANAKKALE Çok Bulutlu 3°C 
Haber giriş tarihi: 29 Eylül 2018 Cumartesi, 13:32
TÜ'den "rekor" uluslararası öğrenci kaydı
TÜ Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Murat Türkyılmaz: "Bu yıl 900'e yakın uluslararası öğrenciyi kayıt yaptık. Bu sayının ek kontenjanlara yapılacak başvurularla 1000 öğrenciyi bulmasını bekliyoruz. Bu sayı üniversitemiz için rekor"

 Trakya Üniversitesi (TÜ) Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Murat Türkyılmaz, "Bu yıl 900'e yakın uluslararası öğrenciyi kayıt yaptık. Bu sayının ek kontenjanlara yapılacak başvurularla 1000 öğrenciyi bulmasını bekliyoruz. Bu sayı üniversitemiz için rekor." dedi.

Trakya Uluslararası Öğrenci Derneği tarafından uygulanan "Edirne'den Dünya'ya Kardeşlik Tohumları" projesi kapsamında Edirne'de öğrenim gören uluslararası öğrenciler kahvaltıda buluştu.

TÜ Meriç Sosyal Tesisleri'nde gerçekleşen etkinlikte öğrencilerle bir araya gelen TÜ Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Türkyılmaz, üniversiteye son kayıtlarla bu yıl bine yakın uluslararası öğrencinin geldiğini belirterek bu sayının TÜ için bir rekor olduğunu söyledi.

Türkyılmaz, üniversite olarak Balkanlar'a en çok hizmet veren eğitim kurumu olmayı kendilerine görev edindiklerini ve 2023'te 10 bin uluslararası öğrenci sayısına ulaşmayı hedeflediklerini ifade etti.

- 2023'te hedef 10 bin uluslararası öğrenci

Üniversitenin uluslararası öğrenci sayısını her geçen dönem artırdığını vurgulayan Türkyılmaz, şöyle devam etti:

"Bu hafta itibariyle son bir ek kontenjan açtık. Üniversitemizde okumak isteyen tüm öğrencileri almak istiyoruz. Bu yıl 900'e yakın uluslararası öğrenciyi kayıt yaptık. Bu sayının ek kontenjanlara yapılacak başvurularla 1000 öğrenciyi bulmasını bekliyoruz. Bu sayı üniversitemiz için rekor. Geçen yıl 705 öğrenciyi kayıt yapmıştık. Şu anda toplam 3 bin 200 uluslararası öğrencimiz var. Bu öğrencilerin büyük bölümünü Balkanlardan gelen öğrenciler oluşturuyor. Yaklaşık 3 bin öğrencimiz Balkanlardan. Kapılarımızı uluslararası öğrencilere sonuna kadar açmış durumdayız. Öğrencilerin yurt sorunları vardı. Bunu çözmek için çalışmalar yapıyoruz. Yeni yurtların açılmasıyla seneye kadar konaklama sorunlarını tamamen çözeceğiz. Burs anlamında da gerek üniversitemiz gerekse diğer kurumlar öğrencilere destek oluyor.

59 farklı ülkeden 3 bin 200'e yakın uluslararası öğrencimiz var. Bu hem üniversitemiz hem de Edirne için kültürle bir zenginlik. Bu öğrencilerin önemli bir bölümü Balkanlardan geliyor. Üniversitemize olan uluslararası öğrenci talebi her geçen yıl artıyor. Aynı şekilde üniversite olarak bizde üniversitemizi özellikle Balkanlarda şehir şehir, köy köy tanıtıyoruz. Bu sayede başvurularda bir artış oldu. Başvuruların artması daha kaliteli öğrencilerin üniversiteye girmesini sağlıyor. Bu yıl 19 bin başvuru oldu. Önceden bir bölüme ortalama 70 puan ile girilirken artık 90 puanla girilmeye başlandı. Başvuru sayısı artınca kalite artıyor. Böylece daha başarılı öğrenciler üniversitemize giriyor. 2023 yılı için 10 bin uluslararası öğrenci hedefliyoruz. Bu anlamda çalışmalarımız iyi bir şekilde sürüyor."

- "Tüm dünyaya Türkiye'den kardeşlik tohumları saçıyoruz"

Trakya Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Hakan Çalışkan da dernek olarak uluslararası öğrencilerin her zaman yanlarında olduklarını belirtti.

Öğrencilerin ihtiyaç duyduğu tüm konularla ilgili çalışmalar yaptıklarını dile getiren Çalışkan, "Burada eğitim gören tüm öğrencilerimiz bizim misafirimiz ve kardeşçe bir yaşam sürüyoruz. Bu anlamda İçişleri Bakanlığınca desteklenen "Edirne'den Dünya'ya Kardeşlik Tohumları" projesini hayata geçirdik. Tüm dünyaya Türkiye'den kardeşlik tohumları saçıyoruz. Üniversitemiz bir Balkan üniversitesi olma yolunda ilerliyor. Balkanlardan ve dünyanın farklı noktalarından binlerce öğrenci Edirne'de eğitim görüyor. Bizde dernek olarak üzerimize düşen ne varsa yapmaya çalışıyoruz." diye konuştu.

AA

Bu haber (1452) defa okundu.

"Geleceğin bilim insanları Keşan'da yetişiyor"

Trakya Üniversitesi'nden "Sosyal Çocuk Akademisi"

"Ödevi" bu kez dekanlar yaptı

TED’den Arpacı’ya Ziyaret

Yarıyıl tatili sona erdi
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Ebru GÜVEN MUTLU
TORPİLLİLER IN - TECRÜBESİZ ÜNİVERSİTE MEZUNLARI OUT
Cuma Sohbetleri
DÜNYA-AHİRET DENGESİ
Enver Şengül
SEYİR KÖŞKÜ TAMAM DA YA KÜTÜKLER?
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
Dilara Pınar ARIÇ
KARLI SENFONİ
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
ÇOK OKUNANLAR

Cumhurbaşkanı Edirne’ye Geliyor

‘Yüzleşme’ İçin 5 Bin Lira Bulundu

Seçim Atmosferi Isınıyor

“Edirne için büyük şans”

3 Saatlik Kesinti Yaşanacak

“Dedikoduyla geçirecek vaktimiz yok”

Dünya Lideri Edirnelilerle Seslenecek

Uymaz’dan, Gümüş İnşaat’a ziyaret

Girişimci kadınlardan güç birliği

Gayrimenkul Almanın Tam Zamanı

“Sandıkta Birlik Sağlayacağız”

Bu Kuş Sevdası Paha Biçilemez

Tarım Bakanı Üreticilerin Sorunları İçin Geliyor

Çocuklar Risk Altında

Kozan, “Geri Çekilme Neredeyse Netleşti”

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir