EDİRNE Parçalı Bulutlu 16°C   TEKİRDAĞ Parçalı Bulutlu 14°C   KIRKLARELİ Açık 11°C   ÇANAKKALE Çok Bulutlu 15°C 
Haber giriş tarihi: 29 Eylül 2018 Cumartesi, 13:32
TÜ'den "rekor" uluslararası öğrenci kaydı
TÜ Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Murat Türkyılmaz: "Bu yıl 900'e yakın uluslararası öğrenciyi kayıt yaptık. Bu sayının ek kontenjanlara yapılacak başvurularla 1000 öğrenciyi bulmasını bekliyoruz. Bu sayı üniversitemiz için rekor"

 Trakya Üniversitesi (TÜ) Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Murat Türkyılmaz, "Bu yıl 900'e yakın uluslararası öğrenciyi kayıt yaptık. Bu sayının ek kontenjanlara yapılacak başvurularla 1000 öğrenciyi bulmasını bekliyoruz. Bu sayı üniversitemiz için rekor." dedi.

Trakya Uluslararası Öğrenci Derneği tarafından uygulanan "Edirne'den Dünya'ya Kardeşlik Tohumları" projesi kapsamında Edirne'de öğrenim gören uluslararası öğrenciler kahvaltıda buluştu.

TÜ Meriç Sosyal Tesisleri'nde gerçekleşen etkinlikte öğrencilerle bir araya gelen TÜ Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Türkyılmaz, üniversiteye son kayıtlarla bu yıl bine yakın uluslararası öğrencinin geldiğini belirterek bu sayının TÜ için bir rekor olduğunu söyledi.

Türkyılmaz, üniversite olarak Balkanlar'a en çok hizmet veren eğitim kurumu olmayı kendilerine görev edindiklerini ve 2023'te 10 bin uluslararası öğrenci sayısına ulaşmayı hedeflediklerini ifade etti.

- 2023'te hedef 10 bin uluslararası öğrenci

Üniversitenin uluslararası öğrenci sayısını her geçen dönem artırdığını vurgulayan Türkyılmaz, şöyle devam etti:

"Bu hafta itibariyle son bir ek kontenjan açtık. Üniversitemizde okumak isteyen tüm öğrencileri almak istiyoruz. Bu yıl 900'e yakın uluslararası öğrenciyi kayıt yaptık. Bu sayının ek kontenjanlara yapılacak başvurularla 1000 öğrenciyi bulmasını bekliyoruz. Bu sayı üniversitemiz için rekor. Geçen yıl 705 öğrenciyi kayıt yapmıştık. Şu anda toplam 3 bin 200 uluslararası öğrencimiz var. Bu öğrencilerin büyük bölümünü Balkanlardan gelen öğrenciler oluşturuyor. Yaklaşık 3 bin öğrencimiz Balkanlardan. Kapılarımızı uluslararası öğrencilere sonuna kadar açmış durumdayız. Öğrencilerin yurt sorunları vardı. Bunu çözmek için çalışmalar yapıyoruz. Yeni yurtların açılmasıyla seneye kadar konaklama sorunlarını tamamen çözeceğiz. Burs anlamında da gerek üniversitemiz gerekse diğer kurumlar öğrencilere destek oluyor.

59 farklı ülkeden 3 bin 200'e yakın uluslararası öğrencimiz var. Bu hem üniversitemiz hem de Edirne için kültürle bir zenginlik. Bu öğrencilerin önemli bir bölümü Balkanlardan geliyor. Üniversitemize olan uluslararası öğrenci talebi her geçen yıl artıyor. Aynı şekilde üniversite olarak bizde üniversitemizi özellikle Balkanlarda şehir şehir, köy köy tanıtıyoruz. Bu sayede başvurularda bir artış oldu. Başvuruların artması daha kaliteli öğrencilerin üniversiteye girmesini sağlıyor. Bu yıl 19 bin başvuru oldu. Önceden bir bölüme ortalama 70 puan ile girilirken artık 90 puanla girilmeye başlandı. Başvuru sayısı artınca kalite artıyor. Böylece daha başarılı öğrenciler üniversitemize giriyor. 2023 yılı için 10 bin uluslararası öğrenci hedefliyoruz. Bu anlamda çalışmalarımız iyi bir şekilde sürüyor."

- "Tüm dünyaya Türkiye'den kardeşlik tohumları saçıyoruz"

Trakya Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Hakan Çalışkan da dernek olarak uluslararası öğrencilerin her zaman yanlarında olduklarını belirtti.

Öğrencilerin ihtiyaç duyduğu tüm konularla ilgili çalışmalar yaptıklarını dile getiren Çalışkan, "Burada eğitim gören tüm öğrencilerimiz bizim misafirimiz ve kardeşçe bir yaşam sürüyoruz. Bu anlamda İçişleri Bakanlığınca desteklenen "Edirne'den Dünya'ya Kardeşlik Tohumları" projesini hayata geçirdik. Tüm dünyaya Türkiye'den kardeşlik tohumları saçıyoruz. Üniversitemiz bir Balkan üniversitesi olma yolunda ilerliyor. Balkanlardan ve dünyanın farklı noktalarından binlerce öğrenci Edirne'de eğitim görüyor. Bizde dernek olarak üzerimize düşen ne varsa yapmaya çalışıyoruz." diye konuştu.

AA

Bu haber (1281) defa okundu.

Mimarlık Fakültesi’nde oryantasyon heyecanı

YDS başvuruları başladı

TÜ'den "rekor" uluslararası öğrenci kaydı

Üniversite ek yerleştirme sonuçları açıklandı

MEB ilkokullarda uygulanacak yeni programın ilkelerini belirledi
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
Enver Şengül
MERİÇ KÖPRÜSÜNÜ KİRLETMEYE DEVAM
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Cuma Sohbetleri
Ailenin Yaşlı Üyeleriyle İlişkiler
Dilara Pınar ARIÇ
RAHMAN VE RAHİM
Ebru Güven
BAĞIMLI MIYIZ?
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
ÇOK OKUNANLAR

Polisten kaçarken kaza yaptı

"20 yıl önceki kötü intibayı ortadan kaldırdık"

“Farkı bir konsept yapmaya karar verdik”

5'inci kattan düşerek hayatını kaybetti

AK Parti’den ilk aday Koray Uymaz

Binbaşı son yolculuğuna uğurlandı

Tecavüz edilip öldürüldü iddiası

“İnadına zam yapmayacağız”

Komşular için gece de açık olacak

1 ölü, 2 yaralı

İhalede paralar kasalarla taşındı

Seyyar satıcılardan tepki

Denetimler arttırıldı

29 Ekim'de açılacak

Toplu Taşıma İyileştirilecek

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir
xx