EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 21 Eylül 2018 Cuma, 16:59
Edirne’nin hafızlarına İcazet töreni
Türkiye Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş Selimiye Camisi’nde ilk kez düzenlenen Hafızlık İcazet Programı'na katılmak için Cuma Namazına müteakiben Edirne’ye geldi. Mimar Sinan'ın ustalık eseri olan Selimiye Camii'nde gerçekleşen İcazet Töreni için gelen Erbaş'ı Edirne Vali Yardımcısı Yusuf Güler ve Edirne İl Müftüsü Emrullah Üzüm karşıladı.

Edirne İl Müftüsü Emrullah Üzüm Program başlamadan önce yaptığı açıklamada Edirne’de ilk defa hafızlık icazet merasimi yapıldığını belirterek; “17 erkek hafızımız hafızlık yaptılar. Çok yüksek başarıyla diplomalarını aldılar. Diyanet İşleri Başkanımızın katılımıyla programı gerçekleştirdik. Her yıl böyle hafızlarımız mezun oldukça icazet programları yapılacak. Bu hafızlar Edirne camilerinde boş kalan kadrolarda imam olacaklar. Başarılı çalışmalar yapacaklar. Ayrıca imam hatip’te okuyanlar var. İmam Hatip’i bitirenlerin bir kısmı doktor, avukat farklı mesleklerden olurken, bir kısmı da imam olacak. Edirne’de çalışacaklar. Bu bakımdan bu büyük bir müjdedir” dedi.

“Hafızlık marka oldu”

Üzüm, Edirne’nin artık kendi imamını kaliteli bir şekilde yetiştirdiğini dile getirerek; “Daha önce hafızlar yetişti ama bunlar çok azdı. Şimdi ise ilk defa sistemli ve planlı bir şekilde artık Edirne’de kendi hocasını, hafızını bilim insanını yetiştirmeye başladı demektir. Bir alanda bilim insanı yetişiyordu. Ama dini alanda da çok daha güçlü gelecekte çok daha etkili ve faydalı olacak insanlar yetişecek. Edirne hafızlık kurslarını destekliyor. Edirne çok destek oluyor. Ben bütün Edirneli halkımıza şükranlarımı arz ediyorum. Dört yılda Edirne’de hafızlık marka oldu. Çokgüçlü hafızlar yetişiyor. Öğrencilerin akademik başarılı çok yüksek. Dolayısıyla Edirne’de büyük bir sevinç ve ümit yaşıyoruz. Ülkemizin geleceği açısından da bu büyük bir önem taşıyor. İmam Hatip Okullarımız, İlahiyat Fakültemiz ve Diyanet İşleri Başkanımızın teşrifleriyle bu mutluluğu Edirneli vatandaşlarımızla paylaşıyoruz. Balkanlardan Batı Trakya’dan müftülerimiz ve misafirlerimizde geldi.” Şeklinde konuştu.

Mushafları inceleme ve Kıraat Kurulu başkanı Hafız Osman Şahin, Edirne’de böyle bir hafızlık cemiyetinin ilk defa yapıldığını ve bundan dolayı Edirne halkını tebrik ettiğini söyledi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Kadir Dinç ise, Diyanet İşleri Başkanlığı olarak halkımıza sunduğumuz en önemli hizmetlerden birisi Kur’an kursu hizmetlerimizdir. Kuran kursu hizmetlerimizin içinde kuran okumasını bilmeyen kardeşlerimize kuran okunmasını öğretmek, kuranın okunmasını bilen ve aynı zamanda kuranı ezberleyerek hafızlık şerefine erişmek isteyen kardeşlerimiz için de hafızlık imkânı sunuyoruz. Edirne ilimizde 17 hafızımızın icazet merasimlerini tertip etmek onların bu mutluluğuna ortak olmak için burada bir araya geldik. Hem kendilerini hem ailelerini hem de Edirne halkını tebrik ediyoruz.” Şeklinde konuştu.

Bulgaristan Baş müftüsü, Gümilcine seçilmiş müftüsü, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı, balkanlardan gelen konuklar, Trakya bölge müftüleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Türkiye Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş Selimiye Camiinde ilk kez düzenlenen Hafızlık İcazet Programı'na katılmak için Cuma Namazına müteakiben Edirne’ye geldi.

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye çıkan Türkiye Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Günlerin efendisi Cuma gününde günlerin en hayırlısı olan Cuma gününde mekânların en hayırlısı olan ve serhat şehri Edirne’mizin bu ihtişamlı camii olan Selimiye Camii’nde ve merasimlerin en hayırlısı olan hafızlık merasiminde bizleri bir arada toplayan rabbimize sonsuz Hamd-ü senalar olsun” dedi.

Kuran'ın ilk indiği ayetlerine bu güzel program vesilesiyle dikkat çekmek istediğini belirten Erbaş; “Hira MAğarası'nda Allah Resulu Muhammed Mustafa efendimize ilk defa vahiy geldiğinde ona şu ayetleri okudu: "Oku yaradan Rabbi'nin adıyla oku. O alâkan yarattı. Oku! Rabbin sonsuz kerem sahibidir. Kalemle yazmayı o öğretti ve insana bilmediğini o öğretti". İşte Kuran'ın ilk inen ayetleri. Bütün insanlığa Allah'ın kelamını, hem Kuran'ın ayetlerini, hem de kendi ayetlerim dediği kâinatı okumayı emrediyor. Kevdi ayetler insanın her zaman tefekkür etmesi gereken bu gök kubbeyi yeryüzünün üzerinde tutan rabbimizin yüceliğini tefekkür etmesi gerektiği anlatılmak için okumayı da yüce rabbimiz bütün insanlığa emrediyor. Kuran'ın ayetlerini okuyup anlamayı, tefekkür etmeyi, hayatını ona göre tanzim etmeyi emrediyor Kuran'ı Kerim insanlığı karanlıklardan ayırmak için göndermiştir. Bizim vazifemiz de onu en güzel şekilde öğrenmek, anlamak ve yaşamaktır. Bu amaçla 14 asırdır Müslümanlar bu amaca gönül vermiş, Kuran'ı sadece öğrenmekle kalmamış, onu ezberleme, hıfzetme anlayışını medeniyetimizin bir parçası haline getirmiş ve milyonlarca hafızımızın kalbine, zihnine Kuran'ın yerleştirilmesini Rabbim nasip eylemiş" şeklinde konuştu.

“Nerede Müslüman varsa orada hafız vardır”

Türkiye'deki hafızların sayılarının 150 bine yaklaşmasının mutluluk verici olduğunu vurgulayan Erbaş; “Hafızlarımızı daha nitelikli yetiştirmenin gayreti içindeyiz. Bu noktada Milli Eğitim Bakanlığı ile ortak projelerimiz çalışmalarımız var. İmam hatip okullarında hafız öğrenciler olsun istiyoruz.  Edirne’de böyle ilk defa hafızlık merasimi gerçekleştirmek büyük bir sevinç kaynağıdır. Bizim için Edirneli kardeşlerimiz ve ülkemiz içindir. Biz hep Kuran’a gönül veren bir gençlik yetiştirelim istiyoruz. Kalbi camilere bağlı olan bir gençlik yetiştirelim. Sevgili peygamberimizin müjdesine nail olan bir gençlik yetiştirelim. Bu gençlerin kendisini kuranla donatmış hafızlık gibi çok önemli bir unvana sahip olmuş olması tabi ki, bir artıdır. Buradaki kardeşlerimiz kuranı lütfettiler. İnşallah onu anlamak içinde büyük bir gayretin içinde olacaklar. Onu yaşamak için ve diğer insanların, Müslümanların ayaklarının Kur’an-a göre tanzim etmeleri noktasında da gayret içerisinde olacaklardır” dedi.

“Kur’an-ın girdiği gönül şeytandan uzak olur”

Kur’an olan gönüllerin şeytandan uzak olacağının altını çizen Erbaş; “Sevgili Peygamberimizin müjdesine nail olan bir gençlik yetiştirelim. Bu gençlerin Kur'an'la kendilerini donatmış, hafızlık gibi çok önemli bir unvana sahip olması bir artıdır, bir kazançtır. Buradaki kardeşlerimiz Kuran'ı hıfzettiler. İnşallah onu anlamak içinde büyük gayret içerisinde olacaklar. Onu yaşamak için de gayret içerisinde olacaklar. Kuran'ın girdiği bir gönül şeytandan uzak olur. Kuran'da söylüyor bunu rabbimiz. Şeytana uzak olmanın yolu Kuran’a yakın olmaktan geçiyor. Şeytandan uzak olmanın yolu ibadetlere yakın olmaktan geçiyor. İbadetler ve zikirle, namazla oruçla beraber olmaktan geçiyor. Rabbim müminleri kurandan ayırmasın" şeklinde konuştu.

Hafızlık İcazet Merasimi'nin ardından Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş 17 hafıza hafızlık belgelerini takdim etti. Prof. Dr. Erbaş daha sonra Cuma hutbesini verdiği Selimiye Camii'nde namaz kılmasının ardından vatandaşlarla selamlaşarak camiden ayrıldı. Cami çıkışında vatandaşlarla selamlaşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş Camii Avlusu önünde bulunan bir kuş yeni satıcısından yem alarak eşi Seher Erbaş ile birlikte kuşlara yem attı.

Özlem Ceylan

Bu haber (533) defa okundu.

HUZUR VE BEREKET AYI RAMAZAN - Ramazanda Selimiye Camisi'ne ziyaretçi akını

Öğrencilerden küresel iklim grevi

Sanayinin ‘Çağla’ ustası

Tatlıcılar bayram edecek

Osmanlı desenleri gün yüzüne çıkarıldı
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Ebru GÜVEN MUTLU
EN GÜZEL MEVSİM
Cuma Sohbetleri
BERAT KANDİLİ
Enver Şengül
SEYİR KÖŞKÜ TAMAM DA YA KÜTÜKLER?
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
Dilara Pınar ARIÇ
KARLI SENFONİ
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
ÇOK OKUNANLAR

Moldavalı öğrenci Trakya Üniversitesinde fakülte birincisi

“Kurallara Uymayan Esnafa Ceza Uygulanacak”

Polislere çarpan şüpheli yakalandı

Masa Gerginliği

Derede balık ölümleri

2 yaralı

Bıçaklı kavga

Fotoğraf yarışmasının birincisi Sosyal Bilimler

26 Ton kağıt küle döndü

Başkan Gürkan’dan taziye evi sözü

Akaryakıt İstasyonu’ndan gençlere hediye

İnşaattan düşen işçi hayatını kaybetti

Denize giren kişi boğuldu

Sanayinin ‘Çağla’ ustası

116 çiftçiye, 790 bin lira ödeme

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir