EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 21 Eylül 2018 Cuma, 09:25
Havsa ekonomisi geriliyor
Havsa’nın ekonomisinin her geçen gün gerilediği iddia ediliyor. Edirne’nin Havsa İlçesi’ndeki Meslek Yüksek Okulu’na yeni bölümlerin açılmaması ve yerel yönetimlerin yeterince ilgi göstermemesi nedeniyle ilçe ekonomisinin her geçen gün gerilediği iddia ediliyor.

Nüfus Azalıyor

İlçe nüfusunun her geçen gün azaldığı iddia edilirken, Havsa’daki yatırımcıların ise tek tek ilçeden ayrıldığı belirtiliyor.  Yatırımcıların, İlçe Belediye Başkanı Oğuz Tekin’in Havsa’daki meslek yüksekokulunun gelişmesi noktasında bir çabası olmadığını iddia ettikleri gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Öğrenciler Tercih Etmiyor

İlçedeki Trakya Üniversitesi’ne bağlı Meslek Yüksek Okulu bünyesindeki bölümleri tercih eden öğrenci sayılarının azaldığına dikkat çeken yatırımcılar, “Havsa ilçemiz üniversitedeki öğrenciler ile tarım ve hayvancılık gelirleriyle ekonomisini ayakta tutmaya çalışıyor. Fakat son yıllarda öğrenci sayısının azlığı nedeniyle yatırımcılar öğrencilere yönelik hayata geçirdikleri yurt vs. gibi işletmelerini kapatmak zorunda kaldılar. Şu an Havsa’da öğrenciler için bir tane nitelikli özel yurt bulamazsınız. İlçeye hizmet etmek sadece festival ve eğlence düzenlemekle olmaz” dediler.

Başkan İlçenin gelişmesi için Çaba Göstermeli

Belediye Başkanı Oğuz Tekin’in enerjisini ilçenin ekonomik anlamda gelişimi için harcaması gerektiğini de sözlerine ekleyen yatırımcılar, “Sayın Belediye Başkanımız enerjisini ilçenin ekonomik ve ticari anlamda kalkınması için harcamalıdır. Havsa Meslek Yüksek Okulu’nun öğrenci sayısı her gün azalırken, yeni bölümler kurulmazken kendisi ne yapıyordu merak etmekteyiz. Ekonomisi düzgün olmayan bir ilçede yeni Pazar yeri ya da festival düzenlemenin faydası olmadığını düşünüyoruz.” dediler.

“Ekonomi Batıyor, Başkan Ne Yapıyor?”

                Kıt kaynaklar üzerine kurulu ekonomik sistemi olan ilçenin her geçen ekonomisinin eridiğini ifade eden vatandaşlar “Havsa yıllardır aynı. Adı belediye fakat büyük bir köy. Küçük olsun bizim olsun mantığıyla bu ilçe kalkınamaz. Havsa son birkaç yılda tabiri caizse batıyor. Küçük ve orta ölçekli yatırımcılar burayı tercih etmiyor diye düşünüyoruz. Bir kentin bir ilçenin belediye başkanı, yaşadığı yere gelecek yatırımcılar teşviki, desteklenmesi ve onlara imkân tanınması noktasında sorumluluk almalıdır. Sayın başkan, Havsa tamamen battıktan sonra mı ilçesi için girişimlerde bulunacaktır merak ediyoruz” dediler.

“İlçe Ekonomisi İçin Adım Atılmalı”

İlçe sakinleri kent ekonomisinin battığını ancak durumun düzeltilmesi için belediyecilik adına somut bir adım atılmadığını ifade ediyor. Vatandaşlar; “Bizler halk olarak Havsa’ya büyük sanayi kuruluşlarının yatırım yapmasını beklemiyoruz. Bu zaten şu an için çok mümkün değil. Fakat son yıllarda Havsa’ya bir çivi çakan kim varsa hepsi kısa vadede elini ayağını buradan çekti ve çekmeye devam ediyor. Havsa Belediyesi tarafından kentin ekonomisinin güçlenmesi, küçük ve orta ölçekli işletmelerin Havsa’ya gelip yatırım yapması için ne yapıldı, merak ediyoruz?” diye konuştular.

“Üniversitenin de Sorumluluğu Var”

Trakya Üniversitesi Havsa Meslek Yüksek Okulu’nun her geçen yıl öğrenci kaybettiğini, buna karşın bu azalmayı tersine çeviren önlemlerin üniversite yönetimi tarafından da yapılmadığını ifade eden vatandaşlar, “Havsa Meslek Yüksek Okuluyla ilgili bilgiler ve istatistikler Trakya Üniversitesi Rektörü ve yöneticilerinin elinde. Her yıl burayı tercih eden gençlerin sayısı azalıyor. Buna karşın üniversitenin bir çabası yok. Daha popüler olan bölümler açılabilir, hatta ilçe ekonomisini iyileştirmek adına burada 4 yıllık bölümler faaliyete geçirilebilir” dediler.

Haber Merkezi

 

Bu haber (1130) defa okundu.

HUZUR VE BEREKET AYI RAMAZAN - Ramazanda Selimiye Camisi'ne ziyaretçi akını

Öğrencilerden küresel iklim grevi

Sanayinin ‘Çağla’ ustası

Tatlıcılar bayram edecek

Osmanlı desenleri gün yüzüne çıkarıldı
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Ebru GÜVEN MUTLU
EN GÜZEL MEVSİM
Cuma Sohbetleri
BERAT KANDİLİ
Enver Şengül
SEYİR KÖŞKÜ TAMAM DA YA KÜTÜKLER?
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
Dilara Pınar ARIÇ
KARLI SENFONİ
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
ÇOK OKUNANLAR

Moldavalı öğrenci Trakya Üniversitesinde fakülte birincisi

“Kurallara Uymayan Esnafa Ceza Uygulanacak”

Polislere çarpan şüpheli yakalandı

Masa Gerginliği

Derede balık ölümleri

2 yaralı

Bıçaklı kavga

Fotoğraf yarışmasının birincisi Sosyal Bilimler

26 Ton kağıt küle döndü

Başkan Gürkan’dan taziye evi sözü

Akaryakıt İstasyonu’ndan gençlere hediye

İnşaattan düşen işçi hayatını kaybetti

Denize giren kişi boğuldu

Sanayinin ‘Çağla’ ustası

116 çiftçiye, 790 bin lira ödeme

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir