EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 21 Eylül 2018 Cuma, 07:00
“Süt ve süt ürünleri enflasyonu etkilemedi.”
Edirne Merkez ve Süloğlu İlçeleri Süt Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Suiçmez, süt ve süt ürünleri enflasyonu etkiledi eleştirilerine yanıt verdi. Suiçmez, “Enflasyonu etkileyen süt ve süt ürünleri değil olmasa da olur diyebileceğimiz ancak vazgeçemediğimiz gereksiz harcamalardır.” dedi.

Birlik Başkanı Suiçmez, ulusal kanallarda ve sosyal medya da yapılan yorum ve eleştirilerin yersiz bulduğunu, son birkaç aydan beri gıda fiyatlarının enflasyonun artmasına neden oldu gibi yorumların konu ile ilgili bilgisi olmayanlar tarafından yapıldığını asıl enflasyonu ise gereksiz yapılan harcamaların etkilediğini belirtti.

“Telefon, İnternet Değil De Et Fiyatları Mı Göze Battı?”

Yorumları yapanların çiftçilerin nasıl çalıştığını, ne kadar alın teri döktüğünü bilmeyen insanlar olduğunu söyleyen Başkan Suiçmez, “Şimdi dört kişilik bir aileyi ele alalım. Etin fiyatı da 50 TL olsun, bana göre de ucuz bunu da söyleyeyim. Peynirin sütün etin kilosunun pahalı olduğunu söyleyenlere sesleniyorum. Bu dört kişilik ailenin dördünde de cep telefonu var mı? Bugün bir cep telefonu faturası en ucuzu 50 TL’den aşağı olan bir paket bulamazsın. Bir kişinin aylık telefon masrafı 50 TL. Dört kişi 200 TL yapar. O evlerde internet paketi de var. En ucuzu 60-70 TL. Ben şimdi şunu sormak istiyorum. Acaba hiç diğer sosyal harcamalarınızdan bu olmasa da olur diyen var mı? O ailenin aylık telefon ve internet masrafının 270 TL olduğunu bir Allah’ın kulu söylemiyor. Yine o ailenin bir iki ferdi sigara içer. Sigaraların paketi 10 TL’den aşağı değil. Tüm bunlara baktığımız ben iddia ediyorum bu dört kişilik aile evine ayda ya 2 ya da 3 kilo kıyma alır. 2 defa alsalar 100 TL yapar o kadar da yapmıyor. Yine de diğer ihtiyaçlar pahalı gelmez gerekli ihtiyaçlar pahalı gelir. Oysa ki insanın her şeyden önce gıda alması lazım. Ama kimse televizyona çıkıp bunları anlatmıyor”

“Zaman Birlik Olma Zamanı”

Tüm bu yorumların kasıtlı yapıldığını söyleyen Suiçmez, “10.000 TL verip telefon, tablet alıyorsun bunların enflasyona etkisi yok da peynirin etin mi etkisi var? İlla bir yerden kasacaksak tasarruf edeceksek ki yapmamız gerekir. Ülkemiz zor bir süreçten geçiyor, dünya da bir ekonomik kriz var. Türkiye’ye karşı kasıtlı yapılan bir saldırı var. Bu sıkıntıları beraber çözebiliriz. Ama böyle kanal kanal gezip felaket bezirganlığı yapmanın anlamı yok. Ülkeyi kaosa sürüklemenin anlamı yok. Bence daha gereksiz ihtiyaç olmayan şeylerden tasarruf etmemiz lazım. Her şey iyiyken yan yana olmak kolay önemli olan şu anda birlik olmak” diye konuştu.

 Kendisinin de üretici olduğunu anımsatan Edirne Süt Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Suiçmez, gübrenin çok zamlandığını fakat panik ortamı yaratmanın fayda yerine zararı olacağını dile getirdi. Birlik başkanı Türkiye’yi kaosa sürüklemeye çalışanların, ülkeyi yönetilemez hale getirip Suriye’ye ya da Irak’a çevirmeyi amaçladığını söyledi.  Başkan ayrıca zam gelen gübre başta olmak üzere ürünleri daha az kullanacağını belirtti. Suiçmez, tüm üreticilere aynı tavsiyeyi vererek aksi taktirde gübreyi atacak tarla bulunamayacağını ifade etti.

Ebubekir Sıddık Semiz

 

Bu haber (386) defa okundu.

HUZUR VE BEREKET AYI RAMAZAN - Ramazanda Selimiye Camisi'ne ziyaretçi akını

Öğrencilerden küresel iklim grevi

Sanayinin ‘Çağla’ ustası

Tatlıcılar bayram edecek

Osmanlı desenleri gün yüzüne çıkarıldı
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Ebru GÜVEN MUTLU
EN GÜZEL MEVSİM
Cuma Sohbetleri
BERAT KANDİLİ
Enver Şengül
SEYİR KÖŞKÜ TAMAM DA YA KÜTÜKLER?
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
Dilara Pınar ARIÇ
KARLI SENFONİ
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
ÇOK OKUNANLAR

Moldavalı öğrenci Trakya Üniversitesinde fakülte birincisi

“Kurallara Uymayan Esnafa Ceza Uygulanacak”

Polislere çarpan şüpheli yakalandı

Masa Gerginliği

Derede balık ölümleri

2 yaralı

Bıçaklı kavga

Fotoğraf yarışmasının birincisi Sosyal Bilimler

26 Ton kağıt küle döndü

Başkan Gürkan’dan taziye evi sözü

Akaryakıt İstasyonu’ndan gençlere hediye

İnşaattan düşen işçi hayatını kaybetti

Denize giren kişi boğuldu

Sanayinin ‘Çağla’ ustası

116 çiftçiye, 790 bin lira ödeme

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir