EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 14 Eylül 2018 Cuma, 11:27
“Dünyada çok iyi bir pozisyondayız”
Gemi İnşa Sanayicileri Birliği (GİSBİR) Genel Sekreteri Mehtap Karahallı Özdemir, ''Kaliteli üretim tecrübeli ve esnek iş gücüne sahibiz. Konum olarak gerçekten dünyada çok iyi bir pozisyondayız.'' dedi.

 

Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası (Çorlu TSO) Toplantı Salonunda gerçekleşen, ''Savunma Sanayi, MİLGEM, Uçak Gemisi ve Diğer Ticari Gemi İnşası ile İlgili İl Potansiyelinin Değerlendirmesi'' toplantısına katılan Özdemir, ülke genelinde askeri gemilerde iyi duruma gelindiğini ancak sivil gemilerde de her geçen gün artan bir oranın görüldüğünü söyledi. Kendilerinin, Türk sanayicilerinin üreteceği ve sertifikasyona tabi her bölümde, uluslararası pazarda gerekli rekabetlerini sağlayabileceklerini düşündüklerini belirten Özdemir, Türkiye Gemi İnşa Sanayicileri Birliği'nin çok önemli bir kurum olduğunu kaydetti.

GİSBİR'in 1971 yılında kurulduğunu ve şu an 97 üyesi olduğunu anlatan Özdemir, ''Amacımız ve misyonumuz; Türk gemi inşa sektörüne katkıda bulunmak, Türkiye tersanelerinin dünya pazarında önemli bir yer alması için gerekli atılımları yapmak, tersanelerin müşterek sorunları ve geliştirebilecekleri ortak projelerle ilgili platform yaratmak ve hem devletle hem de diğer sektör ortaklarımızla iş birliği yaratabilmek, ulusal ve uluslar arası alanda Türk gemi inşa sanayini temsil etmek.'' diye konuştu.

Özdemir, gemi inşa sektörünün dizayn ve tasarım ve imalat konusunda ciddi bir seviyeye geldiğini, sektörün artık köprü inşaatları gibi alanlarda da boy göstermeye başladığını ifade etti. Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün inşasında gemi inşaat sektörü firmalarının da etkin rol oynadığını aktaran Özdemir, şunları söyledi: "Bu köprünün çelik işlemlerini tersaneler yaptı. Burada kullanılan 48 bin ton çeliğin imalatı, tersaneler tarafından yapıldı. Diğer işlemlerin de çelikle ilgili bölümlerinin tamamı yine tersaneler tarafından yapıldı. Osman Gazi Köprüsü'nde de tersanelerin ciddi bir payı var. Dünya genelinde yat imalatında da çok iyi bir durumdayız, metalin yanı sıra tamamen ahşaptan yapılan yatlar da var. Tamir bakım olarak da çok güzel bir pozisyondayız. Sahil güvenlik arama kurtarma gemileri ve diğer askeri amaçlı kullanılan gemiler de son dönemlerde hayata geçirilen güzel ve önemli projeler. Kaliteli üretim tecrübeli ve esnek iş gücüne sahibiz. Konum olarak gerçekten dünyada çok iyi bir pozisyondayız.''

Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan ise Tekirdağ'da üretim amaçlı projelerin devam edeceğini söyledi. Yapılan bu olumlu projelere kendilerinin de devlet eli olarak gerek bürokratik gerekse diğer aşamalarda yardımcı olduklarını belirten Vali Ceylan, üretimin ve teknolojinin gelişmesi ile bölgeye katma değer sağlanacak bütün aşamalarda ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.

Ceylan, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: ''Bizler, Tekirdağ'daki sanayi potansiyelini artırmak, üretim ile gelişimini sağlamak ve aynı zamanda da teknoloji ile Ar-Ge üzerine yapacağımız çalışmalarla katma değeri yüksek teknolojik ürünlerle ülke ekonomimize ve geleceğimize katkı sağlamaya çalışıyoruz. Temmuz ayı içerisinde yapmış olduğumuz toplantıda, 'bizim Tekirdağ'ın önemli bir potansiyeli olan gemi inşaatı sektörünün tedarikçisi olarak neler yapabiliriz, savunma sanayine yönelik neler yapabiliriz'in arayışıyla Çorlu TSO'nun da katkılarıyla bazı tersanelere ziyarette bulunduk. Onlar da bizleri en iyi şekilde karşılayarak en iyi şekilde karşılıklı diyaloglarımızı oluşturduk. Bugün de bununla ilgili bir değerlendirme toplantısı yapıyoruz.''

AA

Bu haber (250) defa okundu.

1 Ölü 1 yaralı

Jandarmadan Sevgi Evlerine ziyaret

Sessizlik eylemi yaptılar

Türkiye'yi danslarıyla dünyaya tanıttılar

Çalışan kadınlar için kreş ve çocuk bakımevi isteği
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Ebru GÜVEN MUTLU
EN GÜZEL MEVSİM
Cuma Sohbetleri
BERAT KANDİLİ
Enver Şengül
SEYİR KÖŞKÜ TAMAM DA YA KÜTÜKLER?
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
Dilara Pınar ARIÇ
KARLI SENFONİ
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
ÇOK OKUNANLAR

Kazanan Edirne oldu

Cami çıkışı lokma dağıttılar

İki kişi başından vurulmuş halde ölü bulundu

Vali Canalp’ten kadınlara müjdeli haber

Tanıtım lansmanı yapıldı

Müzik Şöleni Yaşattılar

Encümen üyeleri seçildi

“Başarı Benim Değil; Cumhur İttifakı’nındır.”

Cumhurbaşkanına hakaretten gözaltı

1 Ölü 1 yaralı

Turizmde "sultan şehir" Edirne

Tarihi Rüstempaşa Kervansarayı'nda yangın

Traktörün altında kaldı

1 kişi yaralandı

‘Doğal yaşam’ alanını tanıttı

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir