EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 14 Eylül 2018 Cuma, 07:00
Edirne’nin Tarihini Dükkanına Taşıdı
Ciğerci Esnaflarından Bahri Dinar, Edirne’ye özel tarihi ve kültürel eşyalardan oluşan bir bölüm ile şehri misafirlere tanıtmaya devam ediyor.

Edirne’nin tanıtımına her türlü katkıda bulunan Dinar, bu kez yine bir farkındalık yaparak Edirne’ye ciğer yemeğe gelip de tarihi yerleri gezip görme fırsatı olmayanlar için dükkânının bir bölümünü şehrin değerleriyle süsledi.

Farklılık yaratmaya devam ediyor

Edirneli ciğerci esnafı ve aynı zamanda Edirne’yi Tanıtma ve Tava Ciğer Kalite Koruma Derneği Başkanı Bahri Dinar, sevilen dükkânında müzeyi aratmayan bir köşe oluşturdu.

Esnaflık hayatı boyunca biriktirdiği tarihi ve kültürel eşyaları müşterileriyle buluşturmak adına girişim başlatan Dinar, dükkânının bir kısmını bu tarihi eşyalarla doldurarak mini bir müze oluşturdu.

 Gelen müşterilerin hayranlıkla izlediği ‘Edirne Köşesi’nde Tarihi Kırkpınar’dan Ciğer’e, yazılı kaynaklardan, yöresel kıyafetlere kadar her şeyin olması büyük beğeni topluyor.

 Yemek ve keyif bir arada

Müşterilerin siparişlerini verdikten sonra bekleme sürecinde ya da çaylarını içerken bir yandan da Edirne Köşesi’ni gezerek bilgilenmiş olacaklarını dile getiren Dinar;   “Bir farklılık yaratarak işyerimizin bir bölümünü, aşağı yukarı 4’te 2’sini Edirne tanıtımına ayırdık. Buraya bir Edirne köşesi yaptık. Burayı yaparken de dedik ki artık yurtiçinden ve yurtdışından insanlar akın akın geliyorlar, ciğer yiyorlar, kahvesin çayını içiyorlar, ciğerini yerken ve çayını içerken o arada küçük bir gezinti yaparak Edirne’yi tanısınlar istedik. Gelsinler buraya Edirne’ye ait ne varsa görsünler, bilgi edinsinler. Burada pehlivan ansiklopedisinden başlayarak tarihi tüm değerler yer alıyor. Artık dükkânımızda Edirne’yi anlatan kütüphanemiz var” şeklinde konuştu.

“Her dükkânda olmalı”

Edirne’nin tanıtımı için bir farkındalık yaratarak böyle bir düşünceyi hayata geçirdiği için birçok kişiden ve gelen müşterilerden büyük beğeni toplayan Dinar; “ Diğer esnaf arkadaşlarımızın da Edirne’mizin tanıtımı için böyle değişik düşünceler ortaya atıp uygulamalarını isterim. O nedenle diyoruz ki sadece ciğerciler ya da kahvehaneler değil, Edirne’de ne kadar irili ufaklı esnaf varsa onlar da buna benzer bir uygulama yapsın. Ama her esnafta mutlaka bir Edirne köşesi olmalı. Bütün esnafı buna katılmaya davet ediyorum. Edirne’deki ekmek yedikleri tüm dükkânlarında küçük bir Edirne köşesi olsun” dedi.

Özlem Ceylan

Bu haber (320) defa okundu.

Yüzlerini güldürdüler

Balkan çocuk ve uçurtma şenliği

Ülkesine Atatürk’ü anlatmak istiyor

Konser düzenlendi

Ortak program düzenlediler
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Ebru GÜVEN MUTLU
EN GÜZEL MEVSİM
Cuma Sohbetleri
BERAT KANDİLİ
Enver Şengül
SEYİR KÖŞKÜ TAMAM DA YA KÜTÜKLER?
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
Dilara Pınar ARIÇ
KARLI SENFONİ
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
ÇOK OKUNANLAR

Kazanan Edirne oldu

Cami çıkışı lokma dağıttılar

Vali Canalp’ten kadınlara müjdeli haber

Tanıtım lansmanı yapıldı

1 Ölü 1 yaralı

Müzik Şöleni Yaşattılar

Cumhurbaşkanına hakaretten gözaltı

Traktörün altında kaldı

15 Mayıs'ta kapılarını açacak

Denetimler arttırıldı

Köyden kente göç önlenebilir

1 kişi yaralandı

‘Doğal yaşam’ alanını tanıttı

Silahla yaralama

Türkiye nüfusunun yüzde 28'i çocuk

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir