EDİRNE Çok Bulutlu 20°C   TEKİRDAĞ Kapalı 17°C   KIRKLARELİ Parçalı Bulutlu 15°C   ÇANAKKALE Kapalı 18°C 
Haber giriş tarihi: 09 Ağustos 2018 Perşembe, 15:24
Engel Tanımayanların Kafesi
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu kent ormanında düzenlenen programda Engelsiz Yaşam Merkezi’nde öğrenim gören öğrenciler ve aileleriyle bir araya geldi.

Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne'de engelli öğrenciler ve velilerin çalışacağı gündelik yaşama katılıp sosyalleşmelerine olanak bulacakları, ‘Engelsiz Kafe' açılacağının müjdesini verdi.

Engelsiz yaşam merkezi öğrencileri ve aileleri ile sohbet eden Başkan Gürkan, yaklaşık 1 buçuk yıl önce Dünya Engelliler Günü'nde açılan engelsiz yaşam merkezinden herkesin memnun olduğunu eğitimlerin hala devam ettiğini dile getirdi.

Engelli çocuklarımız için yenilikler yapmaya ve sosyal yaşam içinde aktif olmalarını sağlayacak projeler yapmaya devam ettiklerini belirten Gürkan, 'engelsiz kafe' projesi hakkında şunları söyledi: “Burada yeni bir anlayışla, farklı bir bakış açısı ve vizyonla, başkan yardımcım Ertuğrul beyin başkanlığında yeni bir yapılanmaya gidiyoruz, yeni bir hizmet tarzına gidiyoruz. Çocuklarımızın çalışacağı, annelerimizin üreteceği bir engelsiz kafe açacağız orada. Bunları toplumla paylaşıp doğru rol modelleri göstermek adına hep o felsefemiz olan 'yüreklerde engel olmasın' anlayışıyla bu hizmetleri burada birleştireceğiz.”

“Hedefimiz Eğitimleri Sürdürmek”

Eğitim sistemindeki kurala göre engelli bireylerin '23 yaşa kadar eğitim görebilme' şartı olduğunu bu konuda eksik gördükleri yerleri tamamlamaya çalıştıkları söyleyen Gürkan; “Türkiye Cumhuriyeti'nde şöyle bir kural var, milli eğitim sistemi 23 yaşına kadar çocuklarımızı sisteme kabul ediyor. 23 yaşından sonra sistem dışına çıkıyor. Bizim açtığımız engelsiz merkezi belki de bu alandaki boşluğu dolduracak. Zaten hedefimiz de bu. Amacımız milli eğitimin işini yapmak değil arada eksik kalan alanları doldurmak” ifadelerini kullandı.

“Engelsiz Kafe Herkesin Yeri Olacak”

Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu da engelsiz yaşam merkezinde sadece engelli öğrencilerinin ve ailelilerinin değil her yaştan her çevreden insanların geleceği sosyal bir ortam olacağını belirtti.

Engelsiz yaşam merkezinde bilimsel çalışmalarında yapıldığını dile getiren Tanrıkulu, şunları kaydetti: “Üniversite'den Yeşim Fazlıoğlu önderliğinde oradaki çalışan öğretmenlerimizin bilgisini arttırmak için de onlardan destek alıyoruz. Bizim için çok kıymetli üniversitenin ve başkanımızın desteği. Çünkü oradaki tüm bilimsel çalışmaları biz istiyoruz ki engellerimizin ve şehrimizin entegrasyonu için yapalım. Engelsiz kafemiz açıldığında oraya çevredeki liselerin ve insanların da gelmesini sağlayacağız. Oranın yanındaki park da hem engelli hem engelsiz çocuklarımızın oynayabileceği bir park. Bu da Türkiye'deki çok nadir parklardan. İnanın bu konuda Edirne Türkiye genelinde çok ileride.

İpek Deniz

Bu haber (384) defa okundu.

Yangın güvenliğinde Türk ve Bulgar dayanışması

Meriç Deresi kirlilik nedeniyle "gri ve beyaz" akıyor

Edirne Barosu Başkanlığı'na Alper Pınar seçildi

Doktor doktor gezdi şifayı Edirne'de buldu

Koro "hatırası kıymetli repertuvarla" sahne aldı
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
Enver Şengül
MERİÇ KÖPRÜSÜNÜ KİRLETMEYE DEVAM
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Cuma Sohbetleri
Ailenin Yaşlı Üyeleriyle İlişkiler
Dilara Pınar ARIÇ
RAHMAN VE RAHİM
Ebru Güven
‘YETMİYOR’
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
ÇOK OKUNANLAR

Pazar yönetiminden sitem        

Sanayi sitesinin kadın oto boyacısı

‘Millet Kıraathanesi’ açıldı

Topluma Faydalı Ceza

Çeşitli suçlardan aranıyorlardı

Devrilen römorktaki çeltikler yola saçıldı

Erkek cesedi bulundu

“Üreticinin Alın Terini, Tüketicinin Rızkını Çalmasınlar”

Hem organik Hem hesaplı

Kapalı pazar yerinin yeni yılda açılması hedefleniyor

94 Gün Sonra Gelen İl Başkanı

“Dolara İnat 5 TL”

“Askerlerimiz açlığa mahkum edildi”

Edirne'de drone ile trafik denetimi

İşçi servisi devrildi

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir
xx