EDİRNE Açık 30°C   TEKİRDAĞ Açık 25°C   KIRKLARELİ Açık 26°C   ÇANAKKALE Açık 25°C 
Haber giriş tarihi: 09 Ağustos 2018 Perşembe, 15:24
Engel Tanımayanların Kafesi
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu kent ormanında düzenlenen programda Engelsiz Yaşam Merkezi’nde öğrenim gören öğrenciler ve aileleriyle bir araya geldi.

Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne'de engelli öğrenciler ve velilerin çalışacağı gündelik yaşama katılıp sosyalleşmelerine olanak bulacakları, ‘Engelsiz Kafe' açılacağının müjdesini verdi.

Engelsiz yaşam merkezi öğrencileri ve aileleri ile sohbet eden Başkan Gürkan, yaklaşık 1 buçuk yıl önce Dünya Engelliler Günü'nde açılan engelsiz yaşam merkezinden herkesin memnun olduğunu eğitimlerin hala devam ettiğini dile getirdi.

Engelli çocuklarımız için yenilikler yapmaya ve sosyal yaşam içinde aktif olmalarını sağlayacak projeler yapmaya devam ettiklerini belirten Gürkan, 'engelsiz kafe' projesi hakkında şunları söyledi: “Burada yeni bir anlayışla, farklı bir bakış açısı ve vizyonla, başkan yardımcım Ertuğrul beyin başkanlığında yeni bir yapılanmaya gidiyoruz, yeni bir hizmet tarzına gidiyoruz. Çocuklarımızın çalışacağı, annelerimizin üreteceği bir engelsiz kafe açacağız orada. Bunları toplumla paylaşıp doğru rol modelleri göstermek adına hep o felsefemiz olan 'yüreklerde engel olmasın' anlayışıyla bu hizmetleri burada birleştireceğiz.”

“Hedefimiz Eğitimleri Sürdürmek”

Eğitim sistemindeki kurala göre engelli bireylerin '23 yaşa kadar eğitim görebilme' şartı olduğunu bu konuda eksik gördükleri yerleri tamamlamaya çalıştıkları söyleyen Gürkan; “Türkiye Cumhuriyeti'nde şöyle bir kural var, milli eğitim sistemi 23 yaşına kadar çocuklarımızı sisteme kabul ediyor. 23 yaşından sonra sistem dışına çıkıyor. Bizim açtığımız engelsiz merkezi belki de bu alandaki boşluğu dolduracak. Zaten hedefimiz de bu. Amacımız milli eğitimin işini yapmak değil arada eksik kalan alanları doldurmak” ifadelerini kullandı.

“Engelsiz Kafe Herkesin Yeri Olacak”

Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu da engelsiz yaşam merkezinde sadece engelli öğrencilerinin ve ailelilerinin değil her yaştan her çevreden insanların geleceği sosyal bir ortam olacağını belirtti.

Engelsiz yaşam merkezinde bilimsel çalışmalarında yapıldığını dile getiren Tanrıkulu, şunları kaydetti: “Üniversite'den Yeşim Fazlıoğlu önderliğinde oradaki çalışan öğretmenlerimizin bilgisini arttırmak için de onlardan destek alıyoruz. Bizim için çok kıymetli üniversitenin ve başkanımızın desteği. Çünkü oradaki tüm bilimsel çalışmaları biz istiyoruz ki engellerimizin ve şehrimizin entegrasyonu için yapalım. Engelsiz kafemiz açıldığında oraya çevredeki liselerin ve insanların da gelmesini sağlayacağız. Oranın yanındaki park da hem engelli hem engelsiz çocuklarımızın oynayabileceği bir park. Bu da Türkiye'deki çok nadir parklardan. İnanın bu konuda Edirne Türkiye genelinde çok ileride.

İpek Deniz

Bu haber (340) defa okundu.

“Umduklarını bulamadılar”

Son gün 27 Ağustos

İl Başkanı Altan gözaltına alındı

Çevre severler çare arıyor

Yönetim Belli Oldu
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
Enver Şengül
MAKEDONYA KULESİ İÇİN GÜZEL BİR HABER
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Cuma Sohbetleri
Duaya Muhtacız…
Dilara Pınar ARIÇ
AKIL İLE KALP
Ebru Güven
MONOTON
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
ÇOK OKUNANLAR

Sekiz Saatlik Kesinti Olacak!

“Sorumluları kim ise onlar ilgilenecekler”

Arızalanan otobüs panik yarattı

Edirne'de FETÖ şüphelisi 4 kişi yakalandı

Yere çöp atan kişiyi uyarınca dayak yedi 

Ardında davetiyeleri ve hüzün bıraktı

Tarihi köprüler trafiğe kapatılacak

“İncelemeye Devam Edebilirler”

Elleri bağlanan hasta polisi alarma geçirdi

KURULTAY İSTEMİYORUZ DEDİ AMA…

4 memur tutuklandı

Emekliye Can Simidi

Edirne'de uyuşturucu operasyonu

Minik turnuva başladı

Evlenmek İçin Sıraya Girdiler

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir
xx