EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 09 Ağustos 2018 Perşembe, 15:24
Engel Tanımayanların Kafesi
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu kent ormanında düzenlenen programda Engelsiz Yaşam Merkezi’nde öğrenim gören öğrenciler ve aileleriyle bir araya geldi.

Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne'de engelli öğrenciler ve velilerin çalışacağı gündelik yaşama katılıp sosyalleşmelerine olanak bulacakları, ‘Engelsiz Kafe' açılacağının müjdesini verdi.

Engelsiz yaşam merkezi öğrencileri ve aileleri ile sohbet eden Başkan Gürkan, yaklaşık 1 buçuk yıl önce Dünya Engelliler Günü'nde açılan engelsiz yaşam merkezinden herkesin memnun olduğunu eğitimlerin hala devam ettiğini dile getirdi.

Engelli çocuklarımız için yenilikler yapmaya ve sosyal yaşam içinde aktif olmalarını sağlayacak projeler yapmaya devam ettiklerini belirten Gürkan, 'engelsiz kafe' projesi hakkında şunları söyledi: “Burada yeni bir anlayışla, farklı bir bakış açısı ve vizyonla, başkan yardımcım Ertuğrul beyin başkanlığında yeni bir yapılanmaya gidiyoruz, yeni bir hizmet tarzına gidiyoruz. Çocuklarımızın çalışacağı, annelerimizin üreteceği bir engelsiz kafe açacağız orada. Bunları toplumla paylaşıp doğru rol modelleri göstermek adına hep o felsefemiz olan 'yüreklerde engel olmasın' anlayışıyla bu hizmetleri burada birleştireceğiz.”

“Hedefimiz Eğitimleri Sürdürmek”

Eğitim sistemindeki kurala göre engelli bireylerin '23 yaşa kadar eğitim görebilme' şartı olduğunu bu konuda eksik gördükleri yerleri tamamlamaya çalıştıkları söyleyen Gürkan; “Türkiye Cumhuriyeti'nde şöyle bir kural var, milli eğitim sistemi 23 yaşına kadar çocuklarımızı sisteme kabul ediyor. 23 yaşından sonra sistem dışına çıkıyor. Bizim açtığımız engelsiz merkezi belki de bu alandaki boşluğu dolduracak. Zaten hedefimiz de bu. Amacımız milli eğitimin işini yapmak değil arada eksik kalan alanları doldurmak” ifadelerini kullandı.

“Engelsiz Kafe Herkesin Yeri Olacak”

Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu da engelsiz yaşam merkezinde sadece engelli öğrencilerinin ve ailelilerinin değil her yaştan her çevreden insanların geleceği sosyal bir ortam olacağını belirtti.

Engelsiz yaşam merkezinde bilimsel çalışmalarında yapıldığını dile getiren Tanrıkulu, şunları kaydetti: “Üniversite'den Yeşim Fazlıoğlu önderliğinde oradaki çalışan öğretmenlerimizin bilgisini arttırmak için de onlardan destek alıyoruz. Bizim için çok kıymetli üniversitenin ve başkanımızın desteği. Çünkü oradaki tüm bilimsel çalışmaları biz istiyoruz ki engellerimizin ve şehrimizin entegrasyonu için yapalım. Engelsiz kafemiz açıldığında oraya çevredeki liselerin ve insanların da gelmesini sağlayacağız. Oranın yanındaki park da hem engelli hem engelsiz çocuklarımızın oynayabileceği bir park. Bu da Türkiye'deki çok nadir parklardan. İnanın bu konuda Edirne Türkiye genelinde çok ileride.

İpek Deniz

Bu haber (463) defa okundu.

Keşan'da "Tarladan sinemaya" projesi başladı

Aksal, Ocak başına geçti

Hedef engelsiz bir parkur

Öğrencilerden şehit mezarına ziyaret

Başkan Gürkan’ın acı günü
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Ebru GÜVEN MUTLU
BAYAN DEĞİL ‘KADIN’
Cuma Sohbetleri
ÇANAKKALENİN BİZE ANLATTIKLARI
Enver Şengül
SEYİR KÖŞKÜ TAMAM DA YA KÜTÜKLER?
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
Dilara Pınar ARIÇ
KARLI SENFONİ
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
ÇOK OKUNANLAR

PEŞ PEŞE ŞOK İNTİHARLAR

5 Saatlik Kesinti Yaşanacak

“45 bin oyla kazanacağız”

20 dereceden 19’u kız öğrencilerin

SEDEFÇİ ŞEFFAFLIK BELGESİ İMZALADI

5 saatlik kesinti yaşanacak

Kaçakçılar göçmenleri yarı yolda bıraktı

Vali Canalp'a sevgi seli

Uymaz’a sazlı sözlü hediye

Üç sporcu yaralandı

Restorasyon Temmuz'da başlayacak

Batırılacak dev uçak, İbrice Limanı'na getirildi

“Sevdamızdan vazgeçmeyeceğiz”

“Korkuyla saldırıyor”

Ulus’un çatıları yenileniyor

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir