EDİRNE Açık 30°C   TEKİRDAĞ Açık 25°C   KIRKLARELİ Açık 26°C   ÇANAKKALE Açık 25°C 
Haber giriş tarihi: 06 Ağustos 2018 Pazartesi, 07:01
“SALGIN HASTALIKLARA NEDEN OLABİLİR”
Türkiye'de aşı reddinde yaşanan artış konusunda Edirne İl Sağlık Müdürü Ali Cengiz Kalkan açıklamalarda bulundu. İl Sağlık Müdürü Kalkan, aşı reddinde ısrarcı olmanın olumsuz sonuçlara yol açabileceğinin hatta salgın hastalıklara neden olabileceğini vurguladı.

İl Sağlık Müdürü Ali Cengiz Kalkan, aşılamanın neredeyse 230 yıldır bütün dünyada uygulanan, milyonlarca ölümü engelleyen, bazı hastalıkları ortadan kaldıran "en etkili" ve “ucuz" sağlık koruma yöntemi olduğunu söyledi.

Sağlık müdürü, aşılamanın ölümcül hastalıkları engelleyen bir uygulama olduğunu ve ailelerin çocukları için bu konuda duyarlı olmaları gerektiğini dile getirdi.

“Aşı en büyük ilaç”

Aşılamanın, halk sağlığının korunmasında içme suyunun klorlanması, tütünün zararlarının ortaya konması gibi başarı elde edilen önemli alanlardan biri olduğunu belirten Kalkan, “Akut cerrahi müdahalelerden sonra gelen en önemli müdahale aşılamadır. Sağlık bakanlığımız bu konuda çok önemli başarılara imza atıyor. Çok önemli başarılar elde ediliyor. Aşı çalışmalarında hakikaten vatandaşlarımızın gönlü rahat olsun. Çünkü salgın hastalıklarda ve büyük hastalıklarda aşı en büyük kurtarıcı. Kimse aşılama konusunda tereddüt yaşamasın. Devletimiz hiçbir zaman vatandaşı mağdur edecek bir şey yapmaz” diye konuştu.

Aşılanma oranları düştüğünde tüm koruyucu halk sağlığı önlemlerini uygulayan en gelişmiş ülkelerde bile salgınlar olmasının, hastalıkların kontrolünde aşıların vazgeçilmez olduğunu gösterdiğini dile getiren Kalkan, Japonya'da boğmaca aşılama oranlarının yüzde 70'lerden yüzde 20-40'lara düştüğü dönemde 13 bin vaka ve 41 ölümle sonuçlandığını ifade etti.

“Gerçek ve Doğru Bilgiye Ulaşsınlar

Dr. Ali Cengiz KalkanSağlıklı Yaşam İçin Aşı’ sloganını her yer vurgulamaya çalıştıklarını vurgulayarak şunları söyledi: “Vatandaşlarımız biraz bilgileri doğru yerden almaya çalışsınlar kulaktan dolma bilgilere inanmasınlar il ve ilçe müdürlüklerimiz, aile hekimlerimiz, sağlık ocaklarımız, Aşı merkezlerimiz hep halkımıza yardım etmek için ve onları bilgilendirmek için var. Lütfen bu birimleri değerlendirsinler. Sağlık ülkemiz için en önemli yapı taşlarından bir tanesi bunu tehlikeye atacak bir şey yapmayız” dedi.

İl Sağlık Müdürü Cengiz Kalkan, birçok hastalıktan korunmada aşının önemli bir yer tuttuğunu ve yaşamsal öneme sahip olduğunu, vatandaşların bu bilince sahip olarak hareket etmeleri gerektiğini söyleyerek konuşmasını sonlandırdı.

İpek Deniz

Bu haber (1145) defa okundu.

“Umduklarını bulamadılar”

Son gün 27 Ağustos

İl Başkanı Altan gözaltına alındı

Çevre severler çare arıyor

Yönetim Belli Oldu
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
Enver Şengül
MAKEDONYA KULESİ İÇİN GÜZEL BİR HABER
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Cuma Sohbetleri
Duaya Muhtacız…
Dilara Pınar ARIÇ
AKIL İLE KALP
Ebru Güven
MONOTON
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
ÇOK OKUNANLAR

Sekiz Saatlik Kesinti Olacak!

“Sorumluları kim ise onlar ilgilenecekler”

Arızalanan otobüs panik yarattı

Edirne'de FETÖ şüphelisi 4 kişi yakalandı

Yere çöp atan kişiyi uyarınca dayak yedi 

Ardında davetiyeleri ve hüzün bıraktı

Tarihi köprüler trafiğe kapatılacak

“İncelemeye Devam Edebilirler”

Elleri bağlanan hasta polisi alarma geçirdi

KURULTAY İSTEMİYORUZ DEDİ AMA…

4 memur tutuklandı

Emekliye Can Simidi

Edirne'de uyuşturucu operasyonu

Minik turnuva başladı

Evlenmek İçin Sıraya Girdiler

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir
xx