EDİRNE Yağmur 18°C   TEKİRDAĞ Parçalı Bulutlu 19°C   KIRKLARELİ Çok Bulutlu 17°C   ÇANAKKALE Parçalı Bulutlu 15°C 
Haber giriş tarihi: 28 Temmuz 2018 Cumartesi, 15:37
Koltuk Kimin Olacak?
CHP’de koltuk kimin olacak kavgasında kazanan taraf henüz belli olmadı. 24 Haziran seçimlerinin ardından başlayan parti içi kavga halen devam ediyor. CHP’deki genel başkanlık krizi Edirne’deki örgütü de etkiliyor. Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı ve Milletvekili Okan Gaytancıoğlu Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nu desteklerken, diğer Milletvekili Erdin Bircan ise Muharrem İnce’den yana tavrını ortaya koymuş durumda.

Bir tarafta Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na karşı asla aday olmam diyen Muharrem İnce taraftarı muhalifler, bir tarafta Kılıçdaroğlu’nu destekleyenler, diğer bir tarafta ise ağırlık merkezi nereye doğru kayarsa orada durayım diyen bulunduğu pozisyonu korumaya çalışıp pusuda bekleyenler yer alıyor.

Edirne İkiye Bölündü

Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı ve Milletvekili Okan Gaytancıoğlu Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nu desteklerken, bir diğer Milletvekili Erdin Bircan ise Muharrem İnce’den yana tavrını ortaya koymuş durumda. Belediye Başkanı Recep Gürkan, Kılıçdaroğlu’nu destekleyeceğini belirtse de ona yakın isimler ise olağanüstü kurultay için ilk imza verenler arasında yer alıyor. Destek veren il başkanları arasında Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı’da vardı. Hatta İl Başkanı Pekcanlı’nın sosyal medyada bir gazeteci ile atışması yer alıyor muydu yoksa oradaymış gibi mi yapıyordu? Tartışmaları haber olarak manşetten verildi. Bunun yanında destek veren milletvekilleri arasında Okan Gaytancıoğlu yer alırken, CHP’nin Edirne Milletvekillerinden bir diğeri Erdin Bircan ise Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na destek vermedi.

Asıl hedef yerel seçimler

Yapılması beklenen seçimli olağanüstü kurultay genel başkanı belirleyeceği gibi bunun yanında 2019 Mart’ında gerçekleşmesi planlanan yerel seçimlerdeki adaylıkları da belirleyecek.

Başkan Destek Sözü Vermişti

Edirne delegeleri Gürkan başkanlığında kurultay öncesi, Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nu makamında ziyaret ederek, ‘destek’ sözü vermişti. Sonrasında ise, Gürkan’ın milletvekili ve başkanlık dönemindeki danışmanı, desteği ile önce Merkez İlçe Başkanı sonra da, İl kongresinde kurultay delegesi olan Ediz Ün’ün, genel başkan adaylığı için hem Kılıçdaroğlu’na, hem İnce’ye imza verdiği ortaya çıktı.

İnceye ilk imza Ün’den

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan il başkanlığında gerçekleştirdiği toplantısında, ‘CHP devrimci bir partidir. Değişimci bir partidir’ demişti. Bu açıklamanın birilerine tetikledi mi bilinmez ama sonrasında; kurultayda imza toplanmaya başlamasıyla İnce için, ilk imzayı atan yine Ediz Ün oldu. İkinci imzayı Başkan Gürkan’ın tanıdığı olan İpsala İlçe Başkanı Ahmet Uybaş ve Edirne Belediye Başkanlığının avukatı CHP İl Yönetim Kurulu Üyesi Engin Yağcılar’ın eşi Özge Yağcılar’ında, imza atanlar arasında yerini alması akıllarda soru işaretleri uyandırdı.

CHP’de imza atanlar ve atmayanlar için aslında bu kurultay tam bir dönüm noktası olacak. Eğer yanlış tarafta yer alan olursa, Edirne’de dengeler tekrar değişecek gibi gözüküyor.

Yanlış Tarafta Kalanlara Ne Olacak?

CHP’de kaybeden tarafta yer alanları ise hiç şüphesiz zor günler bekliyor. Eğer Kılıçdaroğlu genel başkan olarak kalırsa Fevzi Pekcanlı’nın Edirne il başkanı olarak kalması mümkün gözükmüyor. Tabi bu durum kurultay için imza verenler içinde geçerli.

Eğer Muharrem İnce genel başkanlığı kazanırsa bu kez de Kılıçdaroğlu’nu destekleyenler için ufukta zor günler görünüyor. Özellikle Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın yerel seçimlerde tekrar aday gösterilip gösterilmeyeceği ise en çok merak edilen konuların başında geliyor.

Bugün belli olacak

Parti tüzüğüne göre, başlayan imza toplama sürecinin 15 gün içinde sona eriyor. Bu hesaba göre bugün olağanüstü kurultay için yeterli imzanın toplanıp toplanmadığını belli olacak. İnce'nin ekibinin partiyi seçimli olağanüstü kurultaya götürmek için 630 delegenin imzasını toplaması gerekiyor. İmzaların toplanması durumunda, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun partiyi en geç 45 gün içinde olağanüstü kurultaya götürmesi gerekiyor.

İpek Deniz

 

Bu haber (1186) defa okundu.

Akgün yeniden aday

Aday adaylığı ücretleri belirlendi

"Avrupa Serbest Bölgesi" kurulması planlanıyor

Gaytancıoğlu, Gündemi Değerlendirdi

12 Eylül darbesi 49 kişiyi idam etti
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
Enver Şengül
MERİÇ KÖPRÜSÜNÜ KİRLETMEYE DEVAM
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Cuma Sohbetleri
Ailenin Yaşlı Üyeleriyle İlişkiler
Dilara Pınar ARIÇ
RAHMAN VE RAHİM
Ebru Güven
BAĞIMLI MIYIZ?
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
ÇOK OKUNANLAR

Polisten kaçarken kaza yaptı

Okuyanlar Edirne’ye geliyor

Çiftçi "Feride Abla"nın azmi takdir topluyor

AK Parti’den ilk aday Koray Uymaz

5'inci kattan düşerek hayatını kaybetti

“İnadına zam yapmayacağız”

Tecavüz edilip öldürüldü iddiası

Komşular için gece de açık olacak

İhalede paralar kasalarla taşındı

Doktor doktor gezdi şifayı Edirne'de buldu

Binbaşı son yolculuğuna uğurlandı

"20 yıl önceki kötü intibayı ortadan kaldırdık"

Jandarma ekipleri imha etti

Denetimler arttırıldı

Toplu Taşıma İyileştirilecek

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir
xx