EDİRNE Çok Bulutlu 20°C   TEKİRDAĞ Kapalı 17°C   KIRKLARELİ Parçalı Bulutlu 15°C   ÇANAKKALE Kapalı 18°C 
Haber giriş tarihi: 21 Temmuz 2018 Cumartesi, 15:21
Kosova’da Türk rüzgârı
Kosova'nın güneybatısındaki Prizren'de bulunan tarihi Gazi Mehmet Paşa Hamamı'nda, 16. Uluslararası Sanatla Uyanmak Festivali'nin açılışı gerçekleştirildi. Kosova’nın en büyük kentlerinden bir tanesi olan Prizren’deki festivale Edirne Valisi Özdemir’de katıldı.

Sanatla Uyanmak Festivali Tertipleme Kurulu Başkanı Ethem Baymak,her yıl belirlenen özel temalarla gerçekleştirilen festivalin bu yıl ki temasında Balkan coğrafyasında komşuluk ilişkilerinde önemli bir yeri olan ve eskiden hemen her evde komşuları birbirine bağlayan ‘kapıcıklar’ temasının işlendiğini belirterek; kapıcık, “komşuya açılan kapı, dostluğu kucaklamak ve güven sembolü demektir"dedi.

Etkinliğe, Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, Edirne Valisi Günay Özdemir, Prizren Belediye Başkanı Mytaher Haskuka, Türkiye'nin Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç, Prizren Başkonsolosu Eylem Altunya, Sanatla Uyanmak Festivali Tertipleme Kurulu Başkanı Ethem Baymak, Balkan Kültür Sanat Eğitim ve Tanıtım Derneği başkanı Salih Şenol, STK temsilcileri ve farklı ülkelerden gelen sanatseverlerle Prizren halkı da katıldı.

Edirne Valisi Özdemir, bu faaliyeti 16 yıldır devam ettirebilmenin büyük bir emek ve çalışma gerektirdiğini vurgulayarak "Öyle inanıyorum ki daha nice 16 yıl daha sürecektir." dedi.

Edirne olarak geçmişten gelen ortak değerlerinin olduğunu belirten Özdemir, 10 Mart 1952 Prizren/Kosava doğumlu, yıllarca Priştine radyo ve gazetelerinde gazetecilik yapan ve yaklaşık 30 yıl resim sanatı ile uğraşan Ethem Baymak'ı çalışmalarından dolayı tebrik etti.

Festival çerçevesinde, resim ve fotoğraf sergileri, konserler, film gösterimleri, kitap tanıtımları gibi kültür sanat alanında değişik etkinlikler düzenleyeceklerini dile getiren Tertipleme Kurulu Başkanı Baymak, festivale özellikle Türkiye, Karadağ, Makedonya ve Arnavutluk olmak üzere farklı ülkelerden sanatçıların katılım sağladığını belirtti.

Festivalin ilk günü Prizren Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’ndeTürk fotoğrafçı Bilgin Ayyıldız'ın "Edirne" temalı fotoğraf sergisi açılırken devamında ise Kosovalı genç sanatçı Muhammed Şatri'nin klarnet resitali yapıldı.

Programın devamındaPrizren Tarihi Gazi Mehmet Paşa Hamamı'nda Makedonyalı ressam Vladimir Temkov ile Kosovalı genç ressam Tina Sulejmani'nin kişisel resim sergileri gezildi.Festivalin ilk günü “Crisantem zambakla buluşuyor” klasik müzik konseri ile son buldu.

Festivalin ikinci gününde ise; Prizren Gazi Mehmet Paşa Hamamında Arnavutluk Cumhuriyetinin ressamlarından Mustafa Arapi ve Marjana Goxhabelliu’nun canlı performans gösterisi ile başlayan programın devamında Karadağ Cumhuriyeti Akova Kültür Merkezinde Edirne Valiliği Balkan Kültür Sanat Eğitim ve Tanıtım Derneğinin,  “Balkan Ressamların Fırçasından Edirne” karma resim sergisi ile devam etti.

2002 yılından beri düzenlenen,20 Temmuz Cuma günü başlayan ve çeşitli etkinliklerin yer aldığı “Sanatla Uyanmak Festivali”27 Temmuz Cuma günü düzenlenecek Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Gençlik Oda Orkestrası Balkan Turnesi klasik müzik konseri ile son bulacak.

Özlem Ceylan

 

 

 

Bu haber (323) defa okundu.

Yangın güvenliğinde Türk ve Bulgar dayanışması

Meriç Deresi kirlilik nedeniyle "gri ve beyaz" akıyor

Edirne Barosu Başkanlığı'na Alper Pınar seçildi

Doktor doktor gezdi şifayı Edirne'de buldu

Koro "hatırası kıymetli repertuvarla" sahne aldı
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
Enver Şengül
MERİÇ KÖPRÜSÜNÜ KİRLETMEYE DEVAM
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Cuma Sohbetleri
Ailenin Yaşlı Üyeleriyle İlişkiler
Dilara Pınar ARIÇ
RAHMAN VE RAHİM
Ebru Güven
‘YETMİYOR’
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
ÇOK OKUNANLAR

Pazar yönetiminden sitem        

Sanayi sitesinin kadın oto boyacısı

‘Millet Kıraathanesi’ açıldı

Topluma Faydalı Ceza

Çeşitli suçlardan aranıyorlardı

Devrilen römorktaki çeltikler yola saçıldı

Erkek cesedi bulundu

“Üreticinin Alın Terini, Tüketicinin Rızkını Çalmasınlar”

Hem organik Hem hesaplı

Kapalı pazar yerinin yeni yılda açılması hedefleniyor

94 Gün Sonra Gelen İl Başkanı

“Dolara İnat 5 TL”

“Askerlerimiz açlığa mahkum edildi”

Edirne'de drone ile trafik denetimi

İşçi servisi devrildi

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir
xx