EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 21 Temmuz 2018 Cumartesi, 15:21
Kosova’da Türk rüzgârı
Kosova'nın güneybatısındaki Prizren'de bulunan tarihi Gazi Mehmet Paşa Hamamı'nda, 16. Uluslararası Sanatla Uyanmak Festivali'nin açılışı gerçekleştirildi. Kosova’nın en büyük kentlerinden bir tanesi olan Prizren’deki festivale Edirne Valisi Özdemir’de katıldı.

Sanatla Uyanmak Festivali Tertipleme Kurulu Başkanı Ethem Baymak,her yıl belirlenen özel temalarla gerçekleştirilen festivalin bu yıl ki temasında Balkan coğrafyasında komşuluk ilişkilerinde önemli bir yeri olan ve eskiden hemen her evde komşuları birbirine bağlayan ‘kapıcıklar’ temasının işlendiğini belirterek; kapıcık, “komşuya açılan kapı, dostluğu kucaklamak ve güven sembolü demektir"dedi.

Etkinliğe, Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, Edirne Valisi Günay Özdemir, Prizren Belediye Başkanı Mytaher Haskuka, Türkiye'nin Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç, Prizren Başkonsolosu Eylem Altunya, Sanatla Uyanmak Festivali Tertipleme Kurulu Başkanı Ethem Baymak, Balkan Kültür Sanat Eğitim ve Tanıtım Derneği başkanı Salih Şenol, STK temsilcileri ve farklı ülkelerden gelen sanatseverlerle Prizren halkı da katıldı.

Edirne Valisi Özdemir, bu faaliyeti 16 yıldır devam ettirebilmenin büyük bir emek ve çalışma gerektirdiğini vurgulayarak "Öyle inanıyorum ki daha nice 16 yıl daha sürecektir." dedi.

Edirne olarak geçmişten gelen ortak değerlerinin olduğunu belirten Özdemir, 10 Mart 1952 Prizren/Kosava doğumlu, yıllarca Priştine radyo ve gazetelerinde gazetecilik yapan ve yaklaşık 30 yıl resim sanatı ile uğraşan Ethem Baymak'ı çalışmalarından dolayı tebrik etti.

Festival çerçevesinde, resim ve fotoğraf sergileri, konserler, film gösterimleri, kitap tanıtımları gibi kültür sanat alanında değişik etkinlikler düzenleyeceklerini dile getiren Tertipleme Kurulu Başkanı Baymak, festivale özellikle Türkiye, Karadağ, Makedonya ve Arnavutluk olmak üzere farklı ülkelerden sanatçıların katılım sağladığını belirtti.

Festivalin ilk günü Prizren Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’ndeTürk fotoğrafçı Bilgin Ayyıldız'ın "Edirne" temalı fotoğraf sergisi açılırken devamında ise Kosovalı genç sanatçı Muhammed Şatri'nin klarnet resitali yapıldı.

Programın devamındaPrizren Tarihi Gazi Mehmet Paşa Hamamı'nda Makedonyalı ressam Vladimir Temkov ile Kosovalı genç ressam Tina Sulejmani'nin kişisel resim sergileri gezildi.Festivalin ilk günü “Crisantem zambakla buluşuyor” klasik müzik konseri ile son buldu.

Festivalin ikinci gününde ise; Prizren Gazi Mehmet Paşa Hamamında Arnavutluk Cumhuriyetinin ressamlarından Mustafa Arapi ve Marjana Goxhabelliu’nun canlı performans gösterisi ile başlayan programın devamında Karadağ Cumhuriyeti Akova Kültür Merkezinde Edirne Valiliği Balkan Kültür Sanat Eğitim ve Tanıtım Derneğinin,  “Balkan Ressamların Fırçasından Edirne” karma resim sergisi ile devam etti.

2002 yılından beri düzenlenen,20 Temmuz Cuma günü başlayan ve çeşitli etkinliklerin yer aldığı “Sanatla Uyanmak Festivali”27 Temmuz Cuma günü düzenlenecek Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Gençlik Oda Orkestrası Balkan Turnesi klasik müzik konseri ile son bulacak.

Özlem Ceylan

 

 

 

Bu haber (412) defa okundu.

Keşan'da "Tarladan sinemaya" projesi başladı

Aksal, Ocak başına geçti

Hedef engelsiz bir parkur

Öğrencilerden şehit mezarına ziyaret

Başkan Gürkan’ın acı günü
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Ebru GÜVEN MUTLU
BAYAN DEĞİL ‘KADIN’
Cuma Sohbetleri
ÇANAKKALENİN BİZE ANLATTIKLARI
Enver Şengül
SEYİR KÖŞKÜ TAMAM DA YA KÜTÜKLER?
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
Dilara Pınar ARIÇ
KARLI SENFONİ
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
ÇOK OKUNANLAR

PEŞ PEŞE ŞOK İNTİHARLAR

5 Saatlik Kesinti Yaşanacak

“45 bin oyla kazanacağız”

20 dereceden 19’u kız öğrencilerin

SEDEFÇİ ŞEFFAFLIK BELGESİ İMZALADI

5 saatlik kesinti yaşanacak

Kaçakçılar göçmenleri yarı yolda bıraktı

Vali Canalp'a sevgi seli

Uymaz’a sazlı sözlü hediye

Üç sporcu yaralandı

Restorasyon Temmuz'da başlayacak

Batırılacak dev uçak, İbrice Limanı'na getirildi

“Sevdamızdan vazgeçmeyeceğiz”

“Korkuyla saldırıyor”

Ulus’un çatıları yenileniyor

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir