EDİRNE Açık 30°C   TEKİRDAĞ Açık 25°C   KIRKLARELİ Açık 26°C   ÇANAKKALE Açık 25°C 
Haber giriş tarihi: 21 Temmuz 2018 Cumartesi, 15:21
Kosova’da Türk rüzgârı
Kosova'nın güneybatısındaki Prizren'de bulunan tarihi Gazi Mehmet Paşa Hamamı'nda, 16. Uluslararası Sanatla Uyanmak Festivali'nin açılışı gerçekleştirildi. Kosova’nın en büyük kentlerinden bir tanesi olan Prizren’deki festivale Edirne Valisi Özdemir’de katıldı.

Sanatla Uyanmak Festivali Tertipleme Kurulu Başkanı Ethem Baymak,her yıl belirlenen özel temalarla gerçekleştirilen festivalin bu yıl ki temasında Balkan coğrafyasında komşuluk ilişkilerinde önemli bir yeri olan ve eskiden hemen her evde komşuları birbirine bağlayan ‘kapıcıklar’ temasının işlendiğini belirterek; kapıcık, “komşuya açılan kapı, dostluğu kucaklamak ve güven sembolü demektir"dedi.

Etkinliğe, Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, Edirne Valisi Günay Özdemir, Prizren Belediye Başkanı Mytaher Haskuka, Türkiye'nin Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç, Prizren Başkonsolosu Eylem Altunya, Sanatla Uyanmak Festivali Tertipleme Kurulu Başkanı Ethem Baymak, Balkan Kültür Sanat Eğitim ve Tanıtım Derneği başkanı Salih Şenol, STK temsilcileri ve farklı ülkelerden gelen sanatseverlerle Prizren halkı da katıldı.

Edirne Valisi Özdemir, bu faaliyeti 16 yıldır devam ettirebilmenin büyük bir emek ve çalışma gerektirdiğini vurgulayarak "Öyle inanıyorum ki daha nice 16 yıl daha sürecektir." dedi.

Edirne olarak geçmişten gelen ortak değerlerinin olduğunu belirten Özdemir, 10 Mart 1952 Prizren/Kosava doğumlu, yıllarca Priştine radyo ve gazetelerinde gazetecilik yapan ve yaklaşık 30 yıl resim sanatı ile uğraşan Ethem Baymak'ı çalışmalarından dolayı tebrik etti.

Festival çerçevesinde, resim ve fotoğraf sergileri, konserler, film gösterimleri, kitap tanıtımları gibi kültür sanat alanında değişik etkinlikler düzenleyeceklerini dile getiren Tertipleme Kurulu Başkanı Baymak, festivale özellikle Türkiye, Karadağ, Makedonya ve Arnavutluk olmak üzere farklı ülkelerden sanatçıların katılım sağladığını belirtti.

Festivalin ilk günü Prizren Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’ndeTürk fotoğrafçı Bilgin Ayyıldız'ın "Edirne" temalı fotoğraf sergisi açılırken devamında ise Kosovalı genç sanatçı Muhammed Şatri'nin klarnet resitali yapıldı.

Programın devamındaPrizren Tarihi Gazi Mehmet Paşa Hamamı'nda Makedonyalı ressam Vladimir Temkov ile Kosovalı genç ressam Tina Sulejmani'nin kişisel resim sergileri gezildi.Festivalin ilk günü “Crisantem zambakla buluşuyor” klasik müzik konseri ile son buldu.

Festivalin ikinci gününde ise; Prizren Gazi Mehmet Paşa Hamamında Arnavutluk Cumhuriyetinin ressamlarından Mustafa Arapi ve Marjana Goxhabelliu’nun canlı performans gösterisi ile başlayan programın devamında Karadağ Cumhuriyeti Akova Kültür Merkezinde Edirne Valiliği Balkan Kültür Sanat Eğitim ve Tanıtım Derneğinin,  “Balkan Ressamların Fırçasından Edirne” karma resim sergisi ile devam etti.

2002 yılından beri düzenlenen,20 Temmuz Cuma günü başlayan ve çeşitli etkinliklerin yer aldığı “Sanatla Uyanmak Festivali”27 Temmuz Cuma günü düzenlenecek Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Gençlik Oda Orkestrası Balkan Turnesi klasik müzik konseri ile son bulacak.

Özlem Ceylan

 

 

 

Bu haber (285) defa okundu.

“Umduklarını bulamadılar”

Son gün 27 Ağustos

İl Başkanı Altan gözaltına alındı

Çevre severler çare arıyor

Yönetim Belli Oldu
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
Enver Şengül
MAKEDONYA KULESİ İÇİN GÜZEL BİR HABER
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Cuma Sohbetleri
Duaya Muhtacız…
Dilara Pınar ARIÇ
AKIL İLE KALP
Ebru Güven
MONOTON
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
ÇOK OKUNANLAR

Sekiz Saatlik Kesinti Olacak!

“Sorumluları kim ise onlar ilgilenecekler”

Arızalanan otobüs panik yarattı

Edirne'de FETÖ şüphelisi 4 kişi yakalandı

Yere çöp atan kişiyi uyarınca dayak yedi 

Ardında davetiyeleri ve hüzün bıraktı

Tarihi köprüler trafiğe kapatılacak

“İncelemeye Devam Edebilirler”

Elleri bağlanan hasta polisi alarma geçirdi

KURULTAY İSTEMİYORUZ DEDİ AMA…

4 memur tutuklandı

Emekliye Can Simidi

Edirne'de uyuşturucu operasyonu

Minik turnuva başladı

Evlenmek İçin Sıraya Girdiler

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir
xx