EDİRNE Çok Bulutlu 20°C   TEKİRDAĞ Kapalı 17°C   KIRKLARELİ Parçalı Bulutlu 15°C   ÇANAKKALE Kapalı 18°C 
Haber giriş tarihi: 16 Temmuz 2018 Pazartesi, 18:01
“Kırkpınar’ın Genleriyle Oynadılar”
657. Kırkpınar Yağlı güreşleri sonrasında güreşleri kültür ve spor açısından değerlendiren Edirne İl Kültür Ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu “Arkaya dolanıp bir puan alarak biten müsabakalar sonrasında, 657. Kırkpınar Yağlı minder güreşleri sona ermiştir” dedi.

Hacıoğlu, Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin adeta yağlı minder güreşlerine benzediğini eski güreşlerdeki mücadeleleri aradığını ifade etti.

2228 Pehlivanın içinde kendisini heyecanlandıran bir kişi olduğunu dile getiren Hacıoğlu, “Başaltı güreşlerinde birinci olan Ertuğrul Dağdeviren beni çok heyecanlandırdı. Gerçekten tam bir pehlivan. Umarım onu seneye 658. Kırkpınar’da başpehlivanlık mücadelesinde görürüz” ifadelerini kullandı.

“Edirne Bayram Etti”

Kakava ve Hıdırellez’e göre organizasyon anlamında olumlu gelişmelerin olduğunun altını çizen Hacıoğlu,” Turizm açısından Kırkpınar bizim için çok verimli geçti. 9-15 Temmuz tarihleri arasında Edirne'de yüz binin üzerinde ziyaretçi misafir ettik. Konaklama yerleri günlerce öncesinden doldu. Otellerde ve pansiyonlarda yer kalmadı. Yer bulamayanlar yeşil alanlarda ve boş buldukları yerde çadır kurarak yattı. Konaklama turizm açısından çok yoğundu. Konaklamaya yansıyan yoğunluk sektörün diğer kollarını da etkiledi. Yeme-içme sektörü bakımında çok verimliydi. Kentte köfte ve ciğer kalmadı neredeyse. Tarihi çarşılar ağzına kadar doluydu. Kente özgü hediyelik eşyaların yoğun şekilde satıldığını gördük. Edirne'nin tarihi lezzetlerine ilgi yoğundu. Turizm sektörü çok düzenliydi. Gelen misafirler için ne ihtiyaç duyulacaksa onlar yapılmıştı. Herkes üzerine düşeni yapmıştı. Turizm anlamında sınıfı geçtik” diye konuştu.

Hacıoğlu, eski Kırkpınarlardaki heyecanın ve mücadelelerin tarih olduğunu giderek Kırkpınar’ın özünden uzaklaşıldığını dile getirdi.

“Yağlı güreş Federasyonu kurulmalı”

Yağlı Güreş Federasyonun kurularak, Kırkpınar’ın özüne dönülmesi için çalışmalar yapılması gerektiğini söyleyen Hacıoğlu, “İşin kültür ve spor bakımından bunu söylemem. Maalesef geleneksel güreşten uzaklaşılıyor. Puanlamayla biten bir güreşi ben onaylamıyorum. Bu konuda federasyonun bir şeyler yapması gerekli. UNESCO'da bulunan bir değerin özünden uzaklaşmamalı. Yağlı güreş maalesef minder güreşine dönmeye başladı. Arkaya dolanıp bir puan alınan bir güreş haftası izledik. Yağlı güreşe özgü oyunlar yapılmıyor. Kırkpınar ve yağlı güreşe özgü öğelerden uzaklaşmadan bu 600 yıllık geleneği geleceğe taşımalıyız”

657.Kırkpınar Tarihi Yağlı Güreşleri için üstlerine düşeni yaptıklarını söyleyen Hacıoğlu, Selimiye Cami altındaki Tanıtma Merkezinde gelen ziyaretçilere gece gündüz yardımcı olabilmek için çalıştıklarını da ekledi.

İpek Deniz

Bu haber (2223) defa okundu.

Yangın güvenliğinde Türk ve Bulgar dayanışması

Meriç Deresi kirlilik nedeniyle "gri ve beyaz" akıyor

Edirne Barosu Başkanlığı'na Alper Pınar seçildi

Doktor doktor gezdi şifayı Edirne'de buldu

Koro "hatırası kıymetli repertuvarla" sahne aldı
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
Enver Şengül
MERİÇ KÖPRÜSÜNÜ KİRLETMEYE DEVAM
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Cuma Sohbetleri
Ailenin Yaşlı Üyeleriyle İlişkiler
Dilara Pınar ARIÇ
RAHMAN VE RAHİM
Ebru Güven
‘YETMİYOR’
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
ÇOK OKUNANLAR

Pazar yönetiminden sitem        

Sanayi sitesinin kadın oto boyacısı

‘Millet Kıraathanesi’ açıldı

Topluma Faydalı Ceza

Çeşitli suçlardan aranıyorlardı

Erkek cesedi bulundu

Devrilen römorktaki çeltikler yola saçıldı

“Üreticinin Alın Terini, Tüketicinin Rızkını Çalmasınlar”

Hem organik Hem hesaplı

Kapalı pazar yerinin yeni yılda açılması hedefleniyor

94 Gün Sonra Gelen İl Başkanı

“Dolara İnat 5 TL”

“Askerlerimiz açlığa mahkum edildi”

Edirne'de drone ile trafik denetimi

İşçi servisi devrildi

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir
xx