EDİRNE Açık 30°C   TEKİRDAĞ Açık 25°C   KIRKLARELİ Açık 26°C   ÇANAKKALE Açık 25°C 
Haber giriş tarihi: 16 Temmuz 2018 Pazartesi, 18:01
“Kırkpınar’ın Genleriyle Oynadılar”
657. Kırkpınar Yağlı güreşleri sonrasında güreşleri kültür ve spor açısından değerlendiren Edirne İl Kültür Ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu “Arkaya dolanıp bir puan alarak biten müsabakalar sonrasında, 657. Kırkpınar Yağlı minder güreşleri sona ermiştir” dedi.

Hacıoğlu, Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin adeta yağlı minder güreşlerine benzediğini eski güreşlerdeki mücadeleleri aradığını ifade etti.

2228 Pehlivanın içinde kendisini heyecanlandıran bir kişi olduğunu dile getiren Hacıoğlu, “Başaltı güreşlerinde birinci olan Ertuğrul Dağdeviren beni çok heyecanlandırdı. Gerçekten tam bir pehlivan. Umarım onu seneye 658. Kırkpınar’da başpehlivanlık mücadelesinde görürüz” ifadelerini kullandı.

“Edirne Bayram Etti”

Kakava ve Hıdırellez’e göre organizasyon anlamında olumlu gelişmelerin olduğunun altını çizen Hacıoğlu,” Turizm açısından Kırkpınar bizim için çok verimli geçti. 9-15 Temmuz tarihleri arasında Edirne'de yüz binin üzerinde ziyaretçi misafir ettik. Konaklama yerleri günlerce öncesinden doldu. Otellerde ve pansiyonlarda yer kalmadı. Yer bulamayanlar yeşil alanlarda ve boş buldukları yerde çadır kurarak yattı. Konaklama turizm açısından çok yoğundu. Konaklamaya yansıyan yoğunluk sektörün diğer kollarını da etkiledi. Yeme-içme sektörü bakımında çok verimliydi. Kentte köfte ve ciğer kalmadı neredeyse. Tarihi çarşılar ağzına kadar doluydu. Kente özgü hediyelik eşyaların yoğun şekilde satıldığını gördük. Edirne'nin tarihi lezzetlerine ilgi yoğundu. Turizm sektörü çok düzenliydi. Gelen misafirler için ne ihtiyaç duyulacaksa onlar yapılmıştı. Herkes üzerine düşeni yapmıştı. Turizm anlamında sınıfı geçtik” diye konuştu.

Hacıoğlu, eski Kırkpınarlardaki heyecanın ve mücadelelerin tarih olduğunu giderek Kırkpınar’ın özünden uzaklaşıldığını dile getirdi.

“Yağlı güreş Federasyonu kurulmalı”

Yağlı Güreş Federasyonun kurularak, Kırkpınar’ın özüne dönülmesi için çalışmalar yapılması gerektiğini söyleyen Hacıoğlu, “İşin kültür ve spor bakımından bunu söylemem. Maalesef geleneksel güreşten uzaklaşılıyor. Puanlamayla biten bir güreşi ben onaylamıyorum. Bu konuda federasyonun bir şeyler yapması gerekli. UNESCO'da bulunan bir değerin özünden uzaklaşmamalı. Yağlı güreş maalesef minder güreşine dönmeye başladı. Arkaya dolanıp bir puan alınan bir güreş haftası izledik. Yağlı güreşe özgü oyunlar yapılmıyor. Kırkpınar ve yağlı güreşe özgü öğelerden uzaklaşmadan bu 600 yıllık geleneği geleceğe taşımalıyız”

657.Kırkpınar Tarihi Yağlı Güreşleri için üstlerine düşeni yaptıklarını söyleyen Hacıoğlu, Selimiye Cami altındaki Tanıtma Merkezinde gelen ziyaretçilere gece gündüz yardımcı olabilmek için çalıştıklarını da ekledi.

İpek Deniz

Bu haber (2124) defa okundu.

“Umduklarını bulamadılar”

Son gün 27 Ağustos

İl Başkanı Altan gözaltına alındı

Çevre severler çare arıyor

Yönetim Belli Oldu
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
Enver Şengül
MAKEDONYA KULESİ İÇİN GÜZEL BİR HABER
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Cuma Sohbetleri
Duaya Muhtacız…
Dilara Pınar ARIÇ
AKIL İLE KALP
Ebru Güven
MONOTON
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
ÇOK OKUNANLAR

Sekiz Saatlik Kesinti Olacak!

“Sorumluları kim ise onlar ilgilenecekler”

Arızalanan otobüs panik yarattı

Edirne'de FETÖ şüphelisi 4 kişi yakalandı

Yere çöp atan kişiyi uyarınca dayak yedi 

Ardında davetiyeleri ve hüzün bıraktı

Tarihi köprüler trafiğe kapatılacak

“İncelemeye Devam Edebilirler”

Elleri bağlanan hasta polisi alarma geçirdi

KURULTAY İSTEMİYORUZ DEDİ AMA…

4 memur tutuklandı

Emekliye Can Simidi

Edirne'de uyuşturucu operasyonu

Minik turnuva başladı

Evlenmek İçin Sıraya Girdiler

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir
xx