EDİRNE Açık 22°C   TEKİRDAĞ Açık 21°C   KIRKLARELİ Parçalı Bulutlu 21°C   ÇANAKKALE Parçalı Bulutlu 21°C 
Haber giriş tarihi: 13 Haziran 2018 Çarşamba, 17:13
Osmanlı’dan Gelen Lezzet
Ramazan bayramına sayılı günler kala tatlı telaşların başlamasıyla Edirne’nin meşhur Osmanlı lezzetlerine olan ilgi arttı.

Osmanlı’dan Gelen Lezzet

Ramazan bayramına sayılı günler kala tatlı telaşların başlamasıyla Edirne’nin meşhur Osmanlı lezzetlerine olan ilgi arttı.

Osmanlı Şehzade firması üretim ustası Muhammed Çetinkaya, Ramazan Bayramı nedeniyle tatlılara olan talebin çok arttığını, özellikle badem ezmesi ve kavala kurabiyesinin üretimini iki katına çıkardıklarını dile getirdi.

“Üretimi 2 katına çıkardık”

Çok yoğun bir tempoda en iyi şekilde üretmek için çalıştıklarını belirten Çetinkaya, “Üretim bandı çok hızlandı. Gece gündüz demeden çalışıyoruz. Üretimi iki katına çıkardık. Yurt içine ve yurt dışına sürekli üretim yapıyoruz. 50 ton mal ürettik. Fakat onlarda yetmeyecek galiba. En çok talep gören ürünlerimiz badem ezmesi ve kavala kurabiyesi oluyor. Bununla beraber lokum çeşitleri ve Osmanlı lezzeti olan deva-i misk çok ürettiğimiz ürünlerden. Ramazan Bayramı için ayrıca üretim sayısını arttırdığımız hoşgüvar ve kavala kurabiyesi var” diye konuştu.

Muhammed Usta, en çok ürettikleri ürün olan kavala kurabiyesinin üretim süreci hakkında detaylı bilgiler verdi.

‘Yerli bademden yöresel Kavala’

Ürünleri üretirken aslından kopmamak ve doğalını bozmamak için titizlikle çalıştıklarını ifade eden Muhammed usta şunları söyledi: “Kavala kurabiyesinin özelliği bademde. Badem Trakya bölgesinden olması lazım çünkü diğer bademler yağlı oluyorlar. O yağ kurabiyelerin kıvamını bozan bir etken. O yüzden biz kavala kurabiyelerini yaparken, yağsız olan Trakya bölgesine ait özel bademlerden alıp kullanıyoruz. Bademleri tereyağlı çifte kavrulmuş olması lazım. Taş üstünde kendi kendine soğuması lazım. Sonra hamurun içine koyulması lazım. Biz bütün ürünlerimizi üretirken Osmanlı zamanındaki haline uygun bir şekilde yapmaya ve doğal olmasına çok dikkat ediyoruz. Yani insanlar kavala kurabiyesini yediği zaman ağızda dağılması lazım, kıtır kıtır olması ve mis gibi tereyağı kokması lazım. Bizde insanlara bu tadı verebilmek için dikkatle ve sabırla çalışıyoruz

Osmanlı Şehzade Satış Sorumlusu Pınar Karaca ne kadar yoğun olursa olsun ürünlerini üretirken hep aynı özen ve sabırla çalıştıklarını söyledi.

“Siparişlerimiz tavan yaptı”

Siparişleri yetiştirmek için çift uygulamaya geçtiklerini belirten Karaca, “Siparişlerimiz hep çok yoğun. Ama tabi ki bayram dolası ile çok daha fazla bir talep söz konusu. Bizde talepleri karşılamak için canla başla çalışıyoruz. Üretim çok yoğun olması ve zamanın az olmasına rağmen ürün kalitemizden ve lezzetimizden ödün vermeden çift uygulamaya geçerek devam ürünlerimizi üretmeye ediyoruz” dedi.

Karaca, ürün çeşitlerinin; Kavala kurabiyesi, badem ezmesi, lokum çeşitleri, devai-i misk, hoşgüvar ve çikolata kaplı ürünlerden oluştuğunu ifade etti.

“Online ürün gönderimi”

Osmanlı’nın saray mutfağı lezzetlerinin birebir üretmeye çalıştıklarını ve online ürün gönderimi yaptıklarını söyleyen Karaca, “Osmanlı saray mutfağının geleneksel ürünlerini üretiyoruz. Hiçbir katkı maddesi kullanmadan en doğal olacak şekilde üretim yapmaya çalışıyoruz. Online sitemiz mevcut. İnternet üzerinden Türkiye’nin her yerine ürün gönderiyoruz”

İpek Deniz

 

 

Bu haber (918) defa okundu.

Sekiz Saatlik Kesinti Olacak!

Yunanistan'a kaçarken yakalandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan '100 Günlük Eylem Planı'nı açıklıyor

Yapılandırma İçin Mesaiye Kalıyorlar

10 Dakikalık yağış Edirne’ye yetti
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
Enver Şengül
YÜCEL VE KAZANCIGİL'İN ARDINDAN
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Cuma Sohbetleri
Duaya Muhtacız…
Dilara Pınar ARIÇ
AKIL İLE KALP
Ebru Güven
MONOTON
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
ÇOK OKUNANLAR

Sekiz Saatlik Kesinti Olacak!

Arızalanan otobüs panik yarattı

Yere çöp atan kişiyi uyarınca dayak yedi 

İl Başkanı Altan gözaltına alındı

Elleri bağlanan hasta polisi alarma geçirdi

4 memur tutuklandı

Yönetim Belli Oldu

Emekliye Can Simidi

Bayram hediyeleri Maskeli kahramanlardan

Edirne'de uyuşturucu operasyonu

“Umduklarını bulamadılar”

Minik turnuva başladı

İki saatte 500 imza

Güçlü Türkiye İçin Güçlü Kadınlar

Teyzesini gürültü çıkardığı için öldürmüş

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir
xx