EDİRNE Çok Bulutlu 25°C   TEKİRDAĞ Parçalı Bulutlu 18°C   KIRKLARELİ Yağmur 26°C   ÇANAKKALE Çok Bulutlu 25°C 
Haber giriş tarihi: 07 Haziran 2018 Perşembe, 17:58
Yeni ağanın adı belli oldu
Ağalık sözleşmelerinin gerekliliklerini yerine getirmemesi sebebiyle ağalığı iptal edilen Ahmet Çetin'in yerine, yeniden yapılan ihale ile 657. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri ağalığını 222 bin Türk Lirası bedelle Seyfettin Selim kazandı.

Edirne Belediyesi eski nikah salonunda düzenlenen ihale toplantısına, Belediye Başkanı Yardımcısı Selçuk Çakırlar başkanlık etti. Selçuk Çakırlar, “Öncelikle Seyfettin selime bu kadar kısa sürede aday olduğu için kendisine teşekkür ediyor, şükranlarımızı sunuyoruz. İyi ki varsınız Seyfettin ağam. İşin tahmini bedeli 55.000 TL olup geçici teminatı bin 1.650 TL, geçici teminat dışında kalan 11.000 TL teminat ve dosya görülme bedeli de 5.000 TL olmak üzere gerekli tüm miktarlar yatırılmıştır” dedi.

“Kırkpınar eğlence alanı değildir”

İki altın kemerli efsane ağamıza sayın Seyfettin Selim’e ağalık ihalesine katıldığı için hem Edirne halkı adına hem de yağlı güreş camiası adına teşekkürlerini sunan, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, şunları kaydetti: “Hepimiz hadisenin ne olduğunu çok iyi biliyoruz. Artık geçmiş geçmişte kaldı biz önümüze bakacağız. Çünkü türkün ata sporu olan yağlı güreş olimpiyatları olan Kırkpınar nasıl 656 yılından beri bugüne kadar geldi ise şanınla şerefinle bundan sonra böyle devam edecek. Bunu ne durdurmak ne engellemek kimsenin haddine değildir. Kimsede buna cesaret edemez. Atalarımız Kırkpınar’ı en iyi günlerde de en kötü günlerde de yapmışlardır. Dünyada olimpiyatlarda dahil bir kez dahi kesintiye uğramamış tek spor organizasyonudur. Osmanlı’nın bütün savaşlarında, Cumhuriyet döneminde Kurtuluş savaşı da dahil olmak üzere herhangi bir ara verilmeden Kırkpınar yapılmıştır. Bundan sonra da ilelebet yapılmaya devam edilecektir. Erken seçimler nedeniyle Kırkpınar’ı biraz tarih anlamında ertelemek zorunda kaldık. Bu yüzden 9-15 Temmuz tarihleri arasında yapılacaktır. Kırkpınar yağlı güreşleri bir eğlence değildir. Kırkpınar ‘da davullar zurnalar cenk müziği çalarlar pehlivanları güçlendirmek için. Bugüne kadar 656 tane Kırkpınar’ da davul ve zurna çalındığında hiç halay çekip oynayanı görmedik. Orası oyun yeri değildir”

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Kırkpınar denildi mi akıllara gelen, bir sıkıntı olduğunda kapısının çalındığı altın kemerli eski ağa Alper Yazoğlu’na da teşekkürlerini sundu.

“Kırkpınar’ı çapulculara bırakmayacağız”

Kırkpınar tarihi 3-4 tane darbeci şerefsizin yaptıkları nedeniyle değişecek bir tarih olmadığını bu organizasyonun yıllardır kesintisiz devam ettiğinin altını çizen iki altın kemerli ağa Seyfettin Selim, "Geçen sene Kırkpınar'ı 13-14-15 Temmuz'da yaptık, önceki sene darbe girişiminin olduğu tarihte yaptık. Kırkpınar tarihi 3-4 tane darbeci şerefsizin yaptıkları nedeniyle değişecek bir tarih değildir. Her zaman Kırkpınar'a destek olmaya devam edeceğim. Kırkpınar'ı öyle çapulculara falan bırakmayacağız. Kimse kusura bakmasın" ifadelerini kullandı.

Recep Gürkan 55.000 TL ile satışa çıkan ihale fiyatını 56.000 TL açtığı,” Ağalık İhalesi’ni", 222 bin lira pey veren Seyfettin Selim kazanarak, 657. Kırkpınar Yağlı Güreşleri ağası oldu.

 İpek Deniz

Bu haber (908) defa okundu.

EÇGD’den milletvekili adaylarına çağrı

Yağışlar can suyu oldu

Selimiye'de ziyaretçi yoğunluğu

Hediye tespihi elinden bırakmıyor

Adliye çalışanlarından kan bağışı
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Beyazıt Sansı
MERİÇ KÖPRÜSÜ VE ÇEVRESİ ?!...
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
Enver Şengül
LAVANTA RÜZGARI
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Cuma Sohbetleri
DÜNYA VE AHİRET DENGESİ
Dilara Pınar ARIÇ
SEÇİMLERİMİZ HAYATIMIZI BELİRLER
Ebru Güven
“PEKİYİ”
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
ÇOK OKUNANLAR

Planlı Elektrik kesintisi

FAKA BASTILAR!

Osmanlı’dan Gelen Lezzet

Emniyet Müdürlüğünden Trafik Uyarısı

Suyun Altın Kızı

İpsala Devlet Hastanesi hizmette

Başbakan 3 vekil istedi

Esnafı es geçmedi!

Davullu - zurnalı karşılama

Meteoroloji’den Trakya bölgesine uyarı!!!        

HEP BİRLİKTE YENİ HEDEFLERE BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN

AK Parti’ye görkemli karşılama

Lunaparkta ölümlü kaza

“Televizyonlara çıkıp bol keseden atmak kolay.”

Demirköy'de iş adamı iftar verdi

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir
xx