EDİRNE Açık 22°C   TEKİRDAĞ Açık 21°C   KIRKLARELİ Parçalı Bulutlu 21°C   ÇANAKKALE Parçalı Bulutlu 21°C 
Haber giriş tarihi: 07 Haziran 2018 Perşembe, 17:58
Yeni ağanın adı belli oldu
Ağalık sözleşmelerinin gerekliliklerini yerine getirmemesi sebebiyle ağalığı iptal edilen Ahmet Çetin'in yerine, yeniden yapılan ihale ile 657. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri ağalığını 222 bin Türk Lirası bedelle Seyfettin Selim kazandı.

Edirne Belediyesi eski nikah salonunda düzenlenen ihale toplantısına, Belediye Başkanı Yardımcısı Selçuk Çakırlar başkanlık etti. Selçuk Çakırlar, “Öncelikle Seyfettin selime bu kadar kısa sürede aday olduğu için kendisine teşekkür ediyor, şükranlarımızı sunuyoruz. İyi ki varsınız Seyfettin ağam. İşin tahmini bedeli 55.000 TL olup geçici teminatı bin 1.650 TL, geçici teminat dışında kalan 11.000 TL teminat ve dosya görülme bedeli de 5.000 TL olmak üzere gerekli tüm miktarlar yatırılmıştır” dedi.

“Kırkpınar eğlence alanı değildir”

İki altın kemerli efsane ağamıza sayın Seyfettin Selim’e ağalık ihalesine katıldığı için hem Edirne halkı adına hem de yağlı güreş camiası adına teşekkürlerini sunan, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, şunları kaydetti: “Hepimiz hadisenin ne olduğunu çok iyi biliyoruz. Artık geçmiş geçmişte kaldı biz önümüze bakacağız. Çünkü türkün ata sporu olan yağlı güreş olimpiyatları olan Kırkpınar nasıl 656 yılından beri bugüne kadar geldi ise şanınla şerefinle bundan sonra böyle devam edecek. Bunu ne durdurmak ne engellemek kimsenin haddine değildir. Kimsede buna cesaret edemez. Atalarımız Kırkpınar’ı en iyi günlerde de en kötü günlerde de yapmışlardır. Dünyada olimpiyatlarda dahil bir kez dahi kesintiye uğramamış tek spor organizasyonudur. Osmanlı’nın bütün savaşlarında, Cumhuriyet döneminde Kurtuluş savaşı da dahil olmak üzere herhangi bir ara verilmeden Kırkpınar yapılmıştır. Bundan sonra da ilelebet yapılmaya devam edilecektir. Erken seçimler nedeniyle Kırkpınar’ı biraz tarih anlamında ertelemek zorunda kaldık. Bu yüzden 9-15 Temmuz tarihleri arasında yapılacaktır. Kırkpınar yağlı güreşleri bir eğlence değildir. Kırkpınar ‘da davullar zurnalar cenk müziği çalarlar pehlivanları güçlendirmek için. Bugüne kadar 656 tane Kırkpınar’ da davul ve zurna çalındığında hiç halay çekip oynayanı görmedik. Orası oyun yeri değildir”

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Kırkpınar denildi mi akıllara gelen, bir sıkıntı olduğunda kapısının çalındığı altın kemerli eski ağa Alper Yazoğlu’na da teşekkürlerini sundu.

“Kırkpınar’ı çapulculara bırakmayacağız”

Kırkpınar tarihi 3-4 tane darbeci şerefsizin yaptıkları nedeniyle değişecek bir tarih olmadığını bu organizasyonun yıllardır kesintisiz devam ettiğinin altını çizen iki altın kemerli ağa Seyfettin Selim, "Geçen sene Kırkpınar'ı 13-14-15 Temmuz'da yaptık, önceki sene darbe girişiminin olduğu tarihte yaptık. Kırkpınar tarihi 3-4 tane darbeci şerefsizin yaptıkları nedeniyle değişecek bir tarih değildir. Her zaman Kırkpınar'a destek olmaya devam edeceğim. Kırkpınar'ı öyle çapulculara falan bırakmayacağız. Kimse kusura bakmasın" ifadelerini kullandı.

Recep Gürkan 55.000 TL ile satışa çıkan ihale fiyatını 56.000 TL açtığı,” Ağalık İhalesi’ni", 222 bin lira pey veren Seyfettin Selim kazanarak, 657. Kırkpınar Yağlı Güreşleri ağası oldu.

 İpek Deniz

Bu haber (985) defa okundu.

“Bu konuya hassasiyet gösteriyoruz”

Çocuklara özel proje hayata geçirildi

Emeklilerin yüzü gülüyor

Genç Çiftçiler Hibelerini Aldı

Kalkan’dan, ‘Kurban Bayramı’ Uyarısı
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
Enver Şengül
YÜCEL VE KAZANCIGİL'İN ARDINDAN
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Cuma Sohbetleri
Duaya Muhtacız…
Dilara Pınar ARIÇ
AKIL İLE KALP
Ebru Güven
MONOTON
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
ÇOK OKUNANLAR

Sekiz Saatlik Kesinti Olacak!

Arızalanan otobüs panik yarattı

Yere çöp atan kişiyi uyarınca dayak yedi 

İl Başkanı Altan gözaltına alındı

Elleri bağlanan hasta polisi alarma geçirdi

4 memur tutuklandı

Yönetim Belli Oldu

Emekliye Can Simidi

Bayram hediyeleri Maskeli kahramanlardan

Edirne'de uyuşturucu operasyonu

“Umduklarını bulamadılar”

Minik turnuva başladı

İki saatte 500 imza

Güçlü Türkiye İçin Güçlü Kadınlar

Teyzesini gürültü çıkardığı için öldürmüş

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir
xx