EDİRNE Yağmur 9°C   TEKİRDAĞ Yağmur 12°C   KIRKLARELİ Kapalı 3°C   ÇANAKKALE Yağmur 11°C 
Haber giriş tarihi: 21 Mayıs 2018 Pazartesi, 07:00
Provokasyon falan yok!
Edirne Belediyesi Temizlik İşçilerinin Cuma Günü gerçekleştirdikleri iş bırakma eyleminin yankıları devam ediyor.

Temizlik işçilerinin iş bırakmasının ardından yapılan provokasyon iddialarına yine temizlik işlerinden yanıt geldi. Temizlik işçisi Necdet Örs yapılan eylemin tüm işçiler tarafından alınmış bir karar olduğunu söyledi.

Temizlik işçilerinden Cevdet Örs: “Daha önce Şafak Temizlikte, şu anda ismini bilmediğimiz Edirne Belediye’sine bağlı anonim şirkette çalışıyoruz. Protestoların, provokasyon falan olduğu yok biz cahil insanlarız daha o kelimenin anlamını bile bilmiyoruz. Öyle bazıların istemesi ile demesi ile operasyon, kavga gürültü diye bir şey yok. Olayın içinde olduğum ve bizzat yaşadığım için özellikle Edirne halkının bizi anlaması için bu konuşmayı yapıyorum. Bizler zaten ya ilkokul mezunuyuz ya da okula bile gitmemiş insanlarız. Yani bizler cahiliz.” Dedi.

‘Bizi bu duruma getirenler utansın’

Eski çalışma zamanlarında olduğu gibi yine uzun süre maaş alamayacaklarını düşündüklerini söyleyenÖrs: “Bu geçişlerde bize denildi ki işte kadro olacak daha iyi imkanlar olacak maaşta artış olacak, sendika haklarınız olacak, dediler.Tabi biz bunlara sevindik. Nisan Ayı itibari ile bizim evraklarımız düzenlendi.  Hak edişi kazananlar Belediye’ye geçti. Ne, nasıl ayrıldılar biz onu bilmiyoruz. Şafaktan mart ayına dair alacağımız vardı. Biz onu aldık. Biz alacağımız var diye eylem yapmadık bize borcunuz var bize paramızı verin diye eylem yapmadık.” ifadelerini kullandı.

‘Ciğer tavasına para var maaşlara yok’

Olayların arka arkaya geldiğini söyleyen Örs, haberlerde festivallere harcanan paraları duyunca ‘biz çalışıp alamıyoruz. Onlar gezip –tozuyor’ diye düşündük. Örs sözlerine şöyle devam etti: “Ayın12’si itibari ile Edirne’de Söğütlükte büyük ciğer tavasının ne kadar pahalıya yapıldığını bu festival için 200 300 milyar para harcandığını duyduklarımıza göre söylüyorum tabi. Yani inan ki biz sabah aç işe gidiyoruz. Bazen esnaflardan kapısı süpürdüklerimizden bir simit falan istiyoruz. Bazen borçla alabiliyorsak alıyoruz bu şekilde durumumuz. Bıçak kemiğe zaten dayanmıştı. Birde bu tava muhabbetini duyunca sinirlendik. Temizlik müdürü sefa beye diyoruz ki ayın 15 oldu müdür yok şirket adı yok biz kime derdimizi anlatacağız. Bu şirketten bize kimse açıklama yapmıyor. Kimse paranız yattı alın demiyor. Banka geçişi olmuş bunlardan da haberimiz yok. Biz de düşündük gene eskisi olduğu gibi 4 ay 5 ay maaş alamayacak mıyız? Kimse atıp tutmasın herkes eline vicdanına koysun. Bize hiç bilgi vermediler. Biz ne yapalım? Sonra biz böyle deyince müdürümüz dedi ki tamam paralar yattı herkes TC kimlik numarası ile parasını gitsin bankadan çeksin. Biz de gittik bankaya, bankadakiler bize dedi ki; ‘ne parası ne maaşı’. Biz tabi bunu duyunca bayağı sinirlendik. Bu durumu diğer arkadaşlara da anlattık. Zaten onlarda bankaya gitmişler aynı durumla yüzleşmişler” şeklinde konuştu.

‘Kimse bizi zorlamadı’

Eylemin bir iki kişi tarafında değil, tüm işçilerin aldığı bir karar olduğunun altını çizen Cevdet Örs: “Biz de bu eylem olayından önce bir yerde toplandık ve durumu konuştuk ve hep beraber karar aldık işe gitmeyelim dedik. Eylem sırasında medyaya konuşan arkadaşımız bizim kışkırtıcımız değil o bizim Şafak Temizlikten beri temsilcimizdir. Bu durum kimsenin şahsi kararı değildir. Herkesin az da olsa aklı var. Bu eylem toplanılıp alınmış bir harekettir” diye konuştu. İPEK DENİZ

Bu haber (767) defa okundu.

Emniyet kemerinin önemi anlatıldı

Edirne'de sis

Edirne'de Bocuk Gecesi kutlandı

Güneş pazarı ısıttı

“Geç kalma bugün gel”
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
Enver Şengül
SEYİR KÖŞKÜ TAMAM DA YA KÜTÜKLER?
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Cuma Sohbetleri
GÜNAH KAVRAMI VE BÜYÜK GÜNAHLAR
Dilara Pınar ARIÇ
KARLI SENFONİ
Ebru Güven
STOKLAR ERİYOR
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
ÇOK OKUNANLAR

EDİRNE'YE 2 YENİ TAKSİ DURAĞI

“Edirne’ye değil, şahsıma zarar verin!”

Son yolculuğuna uğurlandı

Edirne'de kaybolan kişinin cesedi bulundu

Direksiyon hakimiyetini kaybedince…

“Çocukların geleceği kararabilir”

TASİŞ’te İzdiham Yaşandı

“Bunu yapanlar cezasız kalmayacak”

Vali Bilgin test etti

Parti Tabanı Sedefçi’yi İstemedi

Eski eşini öldüren koca intihar girişiminde bulundu

AK Belediyeciliğe evet dediler

Mercan, gazetecileri unutmadı

Konser sokak hayvanlarına yaradı

Toplu sözleşme imzalandı

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir