EDİRNE Parçalı Bulutlu 16°C   TEKİRDAĞ Parçalı Bulutlu 16°C   KIRKLARELİ Çok Bulutlu 13°C   ÇANAKKALE Çok Bulutlu 18°C 
Haber giriş tarihi: 21 Mayıs 2018 Pazartesi, 07:00
Provokasyon falan yok!
Edirne Belediyesi Temizlik İşçilerinin Cuma Günü gerçekleştirdikleri iş bırakma eyleminin yankıları devam ediyor.

Temizlik işçilerinin iş bırakmasının ardından yapılan provokasyon iddialarına yine temizlik işlerinden yanıt geldi. Temizlik işçisi Necdet Örs yapılan eylemin tüm işçiler tarafından alınmış bir karar olduğunu söyledi.

Temizlik işçilerinden Cevdet Örs: “Daha önce Şafak Temizlikte, şu anda ismini bilmediğimiz Edirne Belediye’sine bağlı anonim şirkette çalışıyoruz. Protestoların, provokasyon falan olduğu yok biz cahil insanlarız daha o kelimenin anlamını bile bilmiyoruz. Öyle bazıların istemesi ile demesi ile operasyon, kavga gürültü diye bir şey yok. Olayın içinde olduğum ve bizzat yaşadığım için özellikle Edirne halkının bizi anlaması için bu konuşmayı yapıyorum. Bizler zaten ya ilkokul mezunuyuz ya da okula bile gitmemiş insanlarız. Yani bizler cahiliz.” Dedi.

‘Bizi bu duruma getirenler utansın’

Eski çalışma zamanlarında olduğu gibi yine uzun süre maaş alamayacaklarını düşündüklerini söyleyenÖrs: “Bu geçişlerde bize denildi ki işte kadro olacak daha iyi imkanlar olacak maaşta artış olacak, sendika haklarınız olacak, dediler.Tabi biz bunlara sevindik. Nisan Ayı itibari ile bizim evraklarımız düzenlendi.  Hak edişi kazananlar Belediye’ye geçti. Ne, nasıl ayrıldılar biz onu bilmiyoruz. Şafaktan mart ayına dair alacağımız vardı. Biz onu aldık. Biz alacağımız var diye eylem yapmadık bize borcunuz var bize paramızı verin diye eylem yapmadık.” ifadelerini kullandı.

‘Ciğer tavasına para var maaşlara yok’

Olayların arka arkaya geldiğini söyleyen Örs, haberlerde festivallere harcanan paraları duyunca ‘biz çalışıp alamıyoruz. Onlar gezip –tozuyor’ diye düşündük. Örs sözlerine şöyle devam etti: “Ayın12’si itibari ile Edirne’de Söğütlükte büyük ciğer tavasının ne kadar pahalıya yapıldığını bu festival için 200 300 milyar para harcandığını duyduklarımıza göre söylüyorum tabi. Yani inan ki biz sabah aç işe gidiyoruz. Bazen esnaflardan kapısı süpürdüklerimizden bir simit falan istiyoruz. Bazen borçla alabiliyorsak alıyoruz bu şekilde durumumuz. Bıçak kemiğe zaten dayanmıştı. Birde bu tava muhabbetini duyunca sinirlendik. Temizlik müdürü sefa beye diyoruz ki ayın 15 oldu müdür yok şirket adı yok biz kime derdimizi anlatacağız. Bu şirketten bize kimse açıklama yapmıyor. Kimse paranız yattı alın demiyor. Banka geçişi olmuş bunlardan da haberimiz yok. Biz de düşündük gene eskisi olduğu gibi 4 ay 5 ay maaş alamayacak mıyız? Kimse atıp tutmasın herkes eline vicdanına koysun. Bize hiç bilgi vermediler. Biz ne yapalım? Sonra biz böyle deyince müdürümüz dedi ki tamam paralar yattı herkes TC kimlik numarası ile parasını gitsin bankadan çeksin. Biz de gittik bankaya, bankadakiler bize dedi ki; ‘ne parası ne maaşı’. Biz tabi bunu duyunca bayağı sinirlendik. Bu durumu diğer arkadaşlara da anlattık. Zaten onlarda bankaya gitmişler aynı durumla yüzleşmişler” şeklinde konuştu.

‘Kimse bizi zorlamadı’

Eylemin bir iki kişi tarafında değil, tüm işçilerin aldığı bir karar olduğunun altını çizen Cevdet Örs: “Biz de bu eylem olayından önce bir yerde toplandık ve durumu konuştuk ve hep beraber karar aldık işe gitmeyelim dedik. Eylem sırasında medyaya konuşan arkadaşımız bizim kışkırtıcımız değil o bizim Şafak Temizlikten beri temsilcimizdir. Bu durum kimsenin şahsi kararı değildir. Herkesin az da olsa aklı var. Bu eylem toplanılıp alınmış bir harekettir” diye konuştu. İPEK DENİZ

Bu haber (710) defa okundu.

Kapıkule'de 12 kilometrelik tır kuyruğu 

Trafikte cep telefonu denetimi

Serebral palsili Muratcan'dan engelliler için proje

Tekin yeniden aday

Cezaevi firarisi yakalandı
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
Enver Şengül
MERİÇ KÖPRÜSÜNÜ KİRLETMEYE DEVAM
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Cuma Sohbetleri
Ailenin Yaşlı Üyeleriyle İlişkiler
Dilara Pınar ARIÇ
RAHMAN VE RAHİM
Ebru Güven
BAĞIMLI MIYIZ?
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
ÇOK OKUNANLAR

Polisten kaçarken kaza yaptı

"20 yıl önceki kötü intibayı ortadan kaldırdık"

“Farkı bir konsept yapmaya karar verdik”

5'inci kattan düşerek hayatını kaybetti

AK Parti’den ilk aday Koray Uymaz

Binbaşı son yolculuğuna uğurlandı

Tecavüz edilip öldürüldü iddiası

“İnadına zam yapmayacağız”

Komşular için gece de açık olacak

İhalede paralar kasalarla taşındı

1 ölü, 2 yaralı

Seyyar satıcılardan tepki

Jandarma ekipleri imha etti

Denetimler arttırıldı

29 Ekim'de açılacak

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir
xx