EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 18 Mayıs 2018 Cuma, 19:11
Süpürge ve küreklerle protesto ettiler
Edirne Belediyesi'nde çalışan bir grup işçi, 2 aylık maaşlarını alamadıkları gerekçesiyle iş bırakma yoluna gittiler.

Edirne Belediyesi işçileri isyanda:

Edirne Belediyesi'nde çalışan bir grup işçi, 2 aylık maaşlarını alamadıkları gerekçesiyle iş bırakma yoluna gittiler. Yaklaşık 150 işçi önce sabahın erken saatlerinde DSİ’nin arkasında toplanarak eylemlerini yaptı. Temizlik görevlisi işçiler ellerindeki kürekleri ve süpürgeleri yere atarak maaş alıncaya kadar iş bıraktıklarını söyledi.

Başka bir grup belediye işçisi ise Atatürk Anıtı eylem yaptı.

Süpürge ve Küreklerini Attılar

Edirne Belediyesi’nde görev yapan işlerin kanayan yarası haline gelen maaş konusu halen sürüyor. Belediye bünyesindeki çeşitli müdürlüklerde görev yapan işçiler sabahın erken saatlerinde toplanarak maaş alamadıkları gerekçesiyle iş bırakma eylemi yaptılar. Önce DSİ arkasında bir araya gelen bir grup işçi, daha sonra Atatürk Anıtı önünde ise farklı bir grup belediye işçisi bir araya gelerek basın açıklamasında bulundu.

Edirne Belediyesi’ndeki temizlik işleri çalışanları,2 aydır maaş alamadıklarını öne sürerekiş bıraktı. Evine ekmek götüremediklerini, çocuklarını okula gönderemediklerini söyleyen temizlik işçileri, çöp kamyonlarının kontaklarını kapattı.

İşçiler, belediyeyi süpürge ve küreklerle protesto etti.170 işçi maaşlarını alana kadar eylemlerini sürdüreceğini söyledi.

“Şirket bizim kanımızı emdi şimdi sıra belediyeye geldi.”

İki aydır maaş alamadığını ve faturalarını ödeyemediğini dile getiren Tarık Kaba: "Kiramızı ödeyemiyoruz. Kiramız gecikti. İki tane oldu elektrik faturamız, üçüncüye gidiyor. Elektriklerimiz kesiliyor. Çocuğum var sekizinci sınıf öğrencisi ona harçlık veremiyorum. Şirket bizim kanımızı emdi şimdi sıra belediyeye geldi.

Yeni bir kanun çıktı. Belediye şirket taşeron diye o şirket ile ilgili bir muhatabımız dahi yok. Bakın üstlerimize daha önce şirketti şafak temizlikti. Şimdi neyiz hiç belli bile değil. Üstümüz forma altımız sorma... Eldivensiz çalışmayın diyorlar eldivenimiz bile yok. Muhatabımız yok. Bizimle ilgilenecek hiç kimse yok burada. İki aydan beri maaş alamıyoruz. Sigortamız ödenmiyor.

Bizi kadro diye aldattılar. Şimdi bizimle sözleşme yaptılar 9 ay. Edirne Belediyesi’nde mi çalışıyoruz? Kadrolu muyuz? Sözleşmeli mi hiç belli değil?” dedi.

Temizlik İşleri Müdürü Murat Sefa Pirko ise çalışanların geçmişe dönük alacakları olmadığını, Nisan Ayı maaşlarını da Mayıs Ayı içinde alacaklarını bunu da işçilere söylediklerini ifade etti.

Maaş alamayınca iş bıraktılar

Atatürk Anıtı önünde ise farklı bir grup belediye işçisi bir araya gelerek basın açıklamasında bulundu.

İşçi arkadaşları adına basın açıklaması yapan Alaattin Battal, maaşlarını alamadıklarını ileri sürerek, zor durumda olduklarını belirtti. Kadroya geçtiklerini ancak henüz maaşı hangi bankadan çekeceklerini dahi bilemediklerini iddia eden Battal, “Ayın 18'i oldu, hangi bankadan para çekeceğimiz net olarak belli değil. Biz zamanı gelmişken paramızı istiyoruz, diğer kadro ve memur işçilerde olduğu gibi. Mart ve Nisan ayı maaşlarımız içeride” şeklinde konuştu.

İşçilerden Ömer Şişçi ise, “Maaşlarını alana kadar iş bırakma eylemi yapacaklarını, hiçbir ihtiyacımızı alamıyoruz, çocukları okula gönderemiyoruz, maaş yatsa bile gelen parada borçlara gidecek” diye konuştu.

İddialar karşısında, yaşanan durumun gerçekleri yansıtmadığını dile getiren Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Sadece bankanın maaş kartlarını hazırlamasıyla ilgili bir durum var. Banka ile bugün protokol de imzalandı. Hafta başı kartları verilecek. Bunu bildikleri halde açık bir provokasyon var” dedi.

“Bunun adı ‘provokasyondur’”

İşçilerin aslında eylem yapmaya itildiklerini savunan Gürkan, “Bir provokasyon var ortada. Şu anda arkadaşlarımız araştırıyor. Temizlik işlerinin alacağı da yok. Nisan ayı maaşları sadece ödenmedi. Yasa gereği onu 30 gün içinde ödememiz gerekiyor, Mayıs ayının sonuna kadar. Bugün de Mayıs’ın 18'i. Önümüzdeki hafta ödenecek zaten. İşin ilginç tarafı su kanal, park ve bahçeler, fen işleri müdürlüğü gibi birimlerin Mart ve Nisan aylarından alacakları var. Onun dışında hiçbir birimin iki aydan fazla alacağı yok. Bu belediyede 6 ay maaş almadı bu insanlar” diye konuştu.

“Yasal süreç başlatacağız”

Gürkan, işçilerin içinden 3 kişinin grubu tetiklediğini ve hatta tehdit ettiklerini öne sürerek "Maaş alamamak başka olay, işe çıkmamak başka olay, birilerini tehdit ederek işe çıkartmamak başka olay. Tüm şirket işçilerinin nisan maaşları hazır. 969 kişinin maaşları hazır. Sadece bankanın maaş kartlarını hazırlamasıyla ilgili bir durum var. Bugün protokol de imzalandı banka ile. Hafta başı kartları verilecek. Mart maaşlarını da önümüzdeki dönemde ödeyeceğiz. Bunu bildikleri halde açık bir provokasyon var. Bunları kim maşa olarak kullanıyor, bunun ortaya çıkması için yasal süreç başlatacağız" şeklinde konuştu.

 

Özlem CEYLAN

 

 

Bu haber (939) defa okundu.

HUZUR VE BEREKET AYI RAMAZAN - Ramazanda Selimiye Camisi'ne ziyaretçi akını

Öğrencilerden küresel iklim grevi

Sanayinin ‘Çağla’ ustası

Tatlıcılar bayram edecek

Osmanlı desenleri gün yüzüne çıkarıldı
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Ebru GÜVEN MUTLU
EN GÜZEL MEVSİM
Cuma Sohbetleri
BERAT KANDİLİ
Enver Şengül
SEYİR KÖŞKÜ TAMAM DA YA KÜTÜKLER?
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
Dilara Pınar ARIÇ
KARLI SENFONİ
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
ÇOK OKUNANLAR

Moldavalı öğrenci Trakya Üniversitesinde fakülte birincisi

“Kurallara Uymayan Esnafa Ceza Uygulanacak”

Polislere çarpan şüpheli yakalandı

Masa Gerginliği

Derede balık ölümleri

2 yaralı

Bıçaklı kavga

Fotoğraf yarışmasının birincisi Sosyal Bilimler

26 Ton kağıt küle döndü

Başkan Gürkan’dan taziye evi sözü

Akaryakıt İstasyonu’ndan gençlere hediye

İnşaattan düşen işçi hayatını kaybetti

Denize giren kişi boğuldu

Sanayinin ‘Çağla’ ustası

116 çiftçiye, 790 bin lira ödeme

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir