EDİRNE Çok Bulutlu 20°C   TEKİRDAĞ Kapalı 17°C   KIRKLARELİ Parçalı Bulutlu 15°C   ÇANAKKALE Kapalı 18°C 
Haber giriş tarihi: 16 Mayıs 2018 Çarşamba, 16:29
Turizme ‘Demir Perde’ katkısı
‘Demir Perde Bisiklet Yolu’ rotasına Edirne ve Kırklareli’nden 128 kilometrelik bir güzergâh eklendi. Rotanın Trakya turizmine katkı ve turist sayısında artış sağlanması hedefleniyor.

Avrupa Bisiklet Yolu Ağı Eurovelo’nun 10 bin kilometrelik ağına Türkiye’yi dâhil etmek için uzun uğraşlar verenEdirne Doğa Sporları Kulübü (EDOSK) çabalarının karşılığını aldı. Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği'ndeAvrupa Parlamentosu Milletvekili Turizm ve Ulaşım Komisyonu Başkanı Michael Cramer’in de katıldığı bir toplantı düzenleyen EDOSK yönetimi, ‘Demir Perde Bisiklet Yolu’ rotasına Edirne ve Kırklareli’den 128 kilometrelik bir güzergah eklendiğini açıkladı.

Toplantıda konuşan EDOSK Yönetim Kurulu Başkanı Orkun Akman “Demir Perde Bisiklet Yolu’rotası ile bölgede turizme katkı sağlayan etkinlikler ve bisiklet turları düzenleneceğini kaydetti.

Akman konuşmasında“EDOSK olarak Edirne ve Kırklareli’nin ‘Demir Perde Bisiklet Yolu’ rotasına girmesi için yaklaşık4-5 yıldır uğraş veriyoruz. Özellikle Ergun Bey bu konuda büyük çabalar gösterdi. Biz de bu çabalarımızın karşılığını sonunda aldık. Edirne ve Kırklareli’ni kapsayan 128’kmlik bir yol ‘Demir Perde Bisiklet Yolu’ rotasına girdi. Bay Cramer de toplantıdan sonra o rotada arkadaşlarımızla beraber bisiklet sürecek. Deneyim yaşayacak” diye konuştu.

EDOSK Bisiklet Sorumlusu Ergun Gözet iseEDOSK olarak bisiklet sporunun gelişimi için 10 yıldır mücadele içinde olduklarının altını çizerek; “Trakya'daki bisiklet rotalarının yaygınlaşması için çalışmalar yaptıklarını, yetkililerin de rota güzergâhlarının düzenlenmesi ve bisiklet yollarının yaygınlaşması için çalışmalar yapması gerekiyor. Geçen hafta Berlin’de yapılan Demir Perde Bisiklet Rotası konferansına katılarak 3 gün boyunca Edirne’mizi ülkemize temsil ettik. Duvar boyunca bisiklet kullandık. 20 Ülke katılmıştı. Bu 20 ülkenin hepsi bu bisiklet rotası ile ilgili neler yaptıklarını ve bundan sonra neler yapacaklarını anlattılar. Bizim ülkemizden geçen Edirne Kırklareli’ni kapsayan 128kmlik rotada bisiklet kullanmaya başlayacağız. Bundan sonra Sn. Belediye Başkanımızın, Sn. Valimizin, Sn. Ticaret Odası Başkanımızın da katkılarıyla bu rota üzerinde işaretlemeler, afişlendirmeler yapılacak. Bu rota şeklinde yönlendirmeler Eurou Velo 13 (EV13) tabelalarının bulunması gerekiyor. Bu bölgemize gelen turist sayısını da arttıracaktır” dedi.

Avrupa Parlamentosu Milletvekili, Turizm ve Ulaşım Komisyonu Başkanı Michael Gramer, Demir Perde Rotası'nın Varşova Paktı ülkeleri Norveç, Rusya sınırı ile Bering Boğazı'ndan başlayıp Edirne'ye kadar ulaştığını ifade ederek; “ 30 yıl önce çılgınca bir fikir olarak nitelendirdiğimiz bu fikir şuanda 10’bin km’yi aşkın uzunlukta ve 20 ülkeden geçen bir bisiklet yoluna dönüşmüş. Bu 20 ülkenin 15’i Avrupa Birliği’nin üyesi olan ülkelerdir ve bir rüyanın gerçek oluşudur. Geçmişimizin üzerine geleceğimizi inşa ediyoruz. Bisiklet turizmi aynı zamanda doğa dostudur. Bisiklet turizmi aynı zamanda sağlıklı bir eylemdir. Bisiklet sürmeyenler sürenlere göre 3 kat daha fazla hasta oluyor. Ayrıca bisiklet sürenler, sürmeyenlerden 5 yıl daha fazla yaşıyor. Bisiklet turizmi son 20 yıldır artış gösteriyor.Demir Perde Bisiklet Rotası, turizme katkı sağlıyor.Eskiden sadece çocuklar, öğrenciler ve gençler bisiklet kullanırken, şimdi garajında lüks arabası olup da bisiklet sürmeyi tercih edenler tanıyorum. Edirne’de turizm rotası işaretlemesi yapılınca ilerleyen zamanlarda turist sayısı da artacaktır. Bu bir bisiklet rotası değildir aynı zamanda güzergâhtır” dedi.

“5 Kriter’e dikkat”

Bu güzergah belirlenirken 5 önemli kriter belirlediklerini ifade eden Gramer bu kriterleri şöyle sıraladı; “Olabildiğince yakın ve sınırlı geçmesi, bisikletçiler için olabildiğince rahat olması ve bütün yolun kusursuz olması beklenemez ama en azından bisiklet sürüşüne elverişli olmalı, yoğun trafikten olabildiğince kaçınılmalı, bu rotada sınırların pasaportsuz geçilebilir olmasına özen göstermek,

EuroVelo olarak da bilinen Demir Perde Bisiklet Rotası, proje olarak 1995 yılında Avrupa Bisiklet Federasyonu'nun gözetiminde başlatıldı. Finlandiya'dan başlayarak 20 ülkeyi kapsayan bisiklet rotası, 10 bin kilometreden oluşuyor.Politika, turizm, kültür ve doğa rotası olarak tanımlanan Demir Perde Bisiklet Rotası'nın 2020 yılında tamamlanması öngörülüyor.”

Özlem CEYLAN

Bu haber (373) defa okundu.

Yangın güvenliğinde Türk ve Bulgar dayanışması

Meriç Deresi kirlilik nedeniyle "gri ve beyaz" akıyor

Edirne Barosu Başkanlığı'na Alper Pınar seçildi

Doktor doktor gezdi şifayı Edirne'de buldu

Koro "hatırası kıymetli repertuvarla" sahne aldı
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
Enver Şengül
MERİÇ KÖPRÜSÜNÜ KİRLETMEYE DEVAM
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Cuma Sohbetleri
Ailenin Yaşlı Üyeleriyle İlişkiler
Dilara Pınar ARIÇ
RAHMAN VE RAHİM
Ebru Güven
‘YETMİYOR’
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
ÇOK OKUNANLAR

Pazar yönetiminden sitem        

Sanayi sitesinin kadın oto boyacısı

‘Millet Kıraathanesi’ açıldı

Topluma Faydalı Ceza

Çeşitli suçlardan aranıyorlardı

Erkek cesedi bulundu

Devrilen römorktaki çeltikler yola saçıldı

“Üreticinin Alın Terini, Tüketicinin Rızkını Çalmasınlar”

Hem organik Hem hesaplı

Kapalı pazar yerinin yeni yılda açılması hedefleniyor

94 Gün Sonra Gelen İl Başkanı

“Dolara İnat 5 TL”

“Askerlerimiz açlığa mahkum edildi”

Edirne'de drone ile trafik denetimi

İşçi servisi devrildi

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir
xx