EDİRNE Parçalı Bulutlu 31°C   TEKİRDAĞ Açık 27°C   KIRKLARELİ Açık 27°C   ÇANAKKALE Açık 28°C 
Haber giriş tarihi: 16 Mayıs 2018 Çarşamba, 16:02
Üniversitelerden İsrail'e kınama
Trakya, Kırklareli ve Namık Kemal üniversiteleri, İsrail askerlerince, ABD'nin Kudüs'te büyükelçilik açmasını protesto etmek için abluka altındaki Gazze sınırında düzenlenen gösterilere katılan Filistinlilerin şehit edilmesini ve yaralamasını kınadı.

Trakya Üniversitesi'nden yapılan açıklamada, ABD'nin uluslararası hukuk, Birleşmiş Milletler kararları, tarihi ve sosyal gerçekleri görmezden gelerek büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma kararı aldığı belirtildi. ABD'nin, bu kararı tüm tepkilere rağmen uygulamak suretiyle Orta Doğu'daki istikrarsızlık ve kaosa yeni bir krizin daha eklenmesine davetiye çıkardığı aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi: "Kuşkusuz ABD, bu kararıyla terör devleti İsrail'i katliama sevk etmiştir. Üstelik bu provokatif kararın Nekbe'nin 70. yılına getirilmesi de ABD'nin tutumunun art niyetli olduğunu göstermekte, olayın ne kadar büyük bir tahrik ve kışkırtma amacı taşıdığını gözler önüne sermektedir. Masum Filistin halkının haklarının siyonist devlet tarafından on yıllardır ihlal edilmesi, Filistinlilerin en temel özgürlüklerinden mahrum bırakılması, adeta bir açık hava hapishanesinde yaşatılmaları ve son olarak da İsrail rejiminin bu katliama cüret etmesi karşısında, insanlığın gür bir sesle ve topyekun biçimde 'dur' dememesi kabul edilebilir bir durum değildir. Hiç şüphesiz tarih bugünleri kara bir leke olarak yazacaktır ve bu şartlarda elbette Filistin halkı meşru müdafaa hakkını kullanacaktır. Ancak biz Trakya Üniversitesi olarak bu duruma sessiz kalınamayacağını düşünüyor ve 21. yüzyıl haçlı zihniyeti içinde yürütülen bu vahşi katliamın faillerini ve ortaklarını lanetliyoruz."

"Bu katliamlar, dünyanın vicdanını yaraladı"

Kırklareli Üniversitesi'nden yapılan açıklamada, 14 Mayıs'ın tarihe kara bir leke olarak geçtiği, Filistin'de yaşanan insanlık dramına ve İsrail'in kanlı tarihine yeni bir sayfa eklendiği belirtildi. ABD'nin İsrail Büyükelçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşıma kararı sonrası gelişen olaylarda, Filistinli kadın ve çocuklar başta olmak üzere mazlum ve masum sivillerin katledilmesini esefle kınandığı aktarılan açıklamada, şu görüşlere yer verildi: "Filistin'de İsrail tarafından gerçekleştirilen bu katliamlar, dünyanın vicdanını yaralamakta, küresel ve bölgesel barışı, güvenlik ve istikrarı tehdit etmektedir. İsrail'in eylemleri, uluslararası hukuk ve uluslararası topluma karşı işlenmiş suç niteliğindedir. Kudüs'ün tarihi ve statüsü değiştirilemez. Kırklareli Üniversitesi olarak, bu katliamda yaşamını yitirenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz."

Namık Kemal Üniversitesi'nden yapılan açıklamada ise "İsrail tarafından gerçekleştirilen katliam nedeniyle yaşamını yitiren Filistinlilere Allah'tan rahmet ve tüm İslam alemine başsağlığı diliyoruz." ifadelerine yer verildi.

AA

Bu haber (174) defa okundu.

“Bu konuya hassasiyet gösteriyoruz”

Çocuklara özel proje hayata geçirildi

Emeklilerin yüzü gülüyor

Genç Çiftçiler Hibelerini Aldı

Kalkan’dan, ‘Kurban Bayramı’ Uyarısı
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
Enver Şengül
YÜCEL VE KAZANCIGİL'İN ARDINDAN
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Cuma Sohbetleri
Duaya Muhtacız…
Dilara Pınar ARIÇ
AKIL İLE KALP
Ebru Güven
MONOTON
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
ÇOK OKUNANLAR

Sekiz Saatlik Kesinti Olacak!

Arızalanan otobüs panik yarattı

Yere çöp atan kişiyi uyarınca dayak yedi 

İl Başkanı Altan gözaltına alındı

Elleri bağlanan hasta polisi alarma geçirdi

4 memur tutuklandı

Emekliye Can Simidi

Yönetim Belli Oldu

Bayram hediyeleri Maskeli kahramanlardan

Edirne'de uyuşturucu operasyonu

Minik turnuva başladı

“Umduklarını bulamadılar”

Güçlü Türkiye İçin Güçlü Kadınlar

Teyzesini gürültü çıkardığı için öldürmüş

Bu kesinti çok kapsamlı olacak!

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir
xx