EDİRNE Çok Bulutlu 18°C   TEKİRDAĞ Kapalı 16°C   KIRKLARELİ Parçalı Bulutlu 15°C   ÇANAKKALE Kapalı 17°C 
Haber giriş tarihi: 15 Mayıs 2018 Salı, 17:27
Köy muhtarlarının sorunları çözülüyor
AK Parti Edirne İl Başkanlığı Yönetim Kurulu üyeleri, merkeze bağlı köylerin muhtarları ile Lalezar Restaurant’da bir araya gelerek sorunlarını dinledi.

Toplantıda konuşan Ak Parti İl Başkanı Nesim İba öncelikle merkeze bağlı köylerin ve muhtarların sorunlarına yönelik çalışma başlattıklarını bu çalışma kapsamında birinci toplantıyı daha önce yaptıklarını şimdi de ikincisini düzenlediklerini belirtti.

Birinci toplantıdaki istekler ile ilgili bir müzakere yapacaklarını dile getiren iba; “Birinci toplantıdaki istekleri yerine getirmek için ikinci toplantımızı basına kapalı olarak gerçekleştirmek için toplandık. Bundan sonra ne yapabiliriz. Birlikte neler yapabiliriz onun için istişare toplantısı yapacağız” dedi.

 “Toplantıyı iki grup halinde yapıyoruz”

  Toplantının özellikle köy muhtarları ile birlikte yapılması üzerine açıklamalarda bulunan İba; “Biz bu toplantıları iki grup halinde yapıyoruz. Mahallelerdeki sorunlar ile köylerdeki sorunlar farklı olduğu için öncelikle dedik köylerimizin durumunu ele alalım. İkinci toplantımızda da mahallelerdeki durumları ve sorunları ele alacağız. Bir format düzenledik. İnşallah o formata göre sorunları çözüp üzerinde duracağız. Yapabildiklerimizi yapacağız. Bu çalışmaya çok önem veriyoruz. Yönetim kurulu üyesi arkadaşlarımız da bu şekilde bildirimde bulundu. Gelen talepleri dinleyelim yapabildiklerimizi yapalım. Yapamadıklarımız ile ilgili de dönüş yapalım ki insanlar en azından beklenti içinde kalmasın diye” şeklinde konuştu..

“Merkeze bağlı 37 köyümüz var”

 Bütün tarla yollarının ay sonuna kadar düzeltileceğinin altını çizen İba; “2018 mali yılında merkez köyleri için il özel idaresinden planlanan proje sayısı 21 adettir. Bu projelerin 14 tanesi yol, 2 tanesi gölet, 3 tanesi kanalizasyon ve 2 tanesi köy üst yapı ileri ile buluşmakta olup toplam proje bedeli 3’milyon liradır. Bunların dışında bu yıl hava koşulları nedeniyle bozulan tarla yollarının ıslahı için il özel idaresi tarafından program oluşturulmuştur. Merkez köylerinin tarla yolları için 7 Nisan tarihine kadar başlayan program 37 adet köy için 19 Mayıs tarihinde tamamlanacaktır” dedi.

  "Sıcak asfalt yapılması ve köy içi yolların yenilenmesi için çalışmalar yapılacak”

   İl Başkanı İba; “Köy yollarının sıcak asfalt ve köy içi yolların da yenilenmesi için çalışmalar yapılacağını ifade ederek; "Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız köy yollarının, stabilize yol veya soğuk asfalt dediğimiz sathi kaplama yol yapılmasını istemiyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın böyle bir talimatı var. Köy yollarının sıcak asfalt yapılması ve köy içi yolların yenilenmesi için çalışmalar yapılacak” dedi.

 “Köydes programı uygulanıyor”

 Köydes projesi ile ayrılan ödeneklere değinen İba; “Köydes programı kapsamında Edirne’de Tahsis edilen toplam 16’milyon 580’bin 885’ liranın, 2’milyon 317’lirası merkez İlçeye ayrılmıştır. Kalanı da diğer ilçelere bölünecektir. Ayrılan bu ödenek ile yatırım programında toplam 6 adet proje alınmıştır. Bu projelerin 5 adedi içme suyu, 1 adedi ise yol projesidir. Yol projesi Karakasım-Orhaniye-Elçili arasındaki 6’kilometrelik yolun beton yol projesidir. Bundan sonra yol çalışmalarında köy içlerine kadar girilmesi için genel merkeze ısrarda bulunuyoruz. Köy içlerindeki muhtarların ekonomik olarak altından kalkamayacağı hizmetler konusunda burada belediyeler hizmet veriyor ama maalesef bir eşitsizlik var. İnşallah bu eşitsizliği de ortadan kaldırmak için mücadele ediyoruz” dedi.

       Buğday alım fiyatını vurguladı

       Buğday fiyatları ile ilgili de açıklamalar yapan İba; "Bununla ilgili bir kafa karışıklığı oldu. Ton başına 950’liradan bin 50’liraya çıktı ama bunu sanki böyle tavan fiyatmış gibi yansıtmaya çalışanlar var. Bu yanlış arkadaşlar, hata. Bunun taban fiyatı 950 liradan bin 50 liraya çıktı. Buğdayın kalitesine göre de yüzde 6 oranında da artışlar olacaktır. Bu sanki Konya bölgesinde, Ankara bölgesindeki sert buğdayla karıştırılıyor. Bu böyle değil, bununla alakalı memnuniyetleri de duyduk. İnşallah böyle bu son dönemlerde hükümetimiz tarafından yayınlanan ekonomik paketlerin bir tanesi daha gelecek. İnşallah müjdeleri Cumhurbaşkanımız verecektir” şeklinde konuştu.

 Bir gazetecinin Edirne’de anket çalışmaları yaptırdınız mı sorusuna karşılık; “Geçen gün mesaj trafiği oldu. Aranızda o mesajları alanlar da vardır. Sanki böyle genel merkez tarafından yapılmış bir anketmiş gibi algılandı ama bizde mesajla anket yapılmıyor. Telefonla ya da yüz yüze yapılıyor. Künyesi belli olmayan bir şeydi o tarz şeylere itibar edilmemesi lazım. En son seçimlerle alakalı yüzde 54.7'ydi, Nisan Ayı’nın sonunda şu anda yüzde 55'lerin üzerinde. Edirne ile alakalı bir anket sonucu yok paylaşabileceğim” yanıtını verdi.

"Tanıtım güzel, icraatta sınıfta kaldık.”

  Kakava-Hıdırellez şenliklerine yönelik soruyu yanıtlayan İba: “Kakava'nın tanıtımı doğru yapılmış fakat icraat kısmında Edirne olarak sınıfta kaldık. Sonu düşünülmeden yapılmış bir programdı. Müthiş bir tanıtım kampanyası başlatıldı ama gelen misafirleri doğru ağırlayamadık. Bunu iyi yönde bir eleştiri olarak kabul edin, artık sorumlusu kimse. Otopark problemini çözmeleri lazımdı. Tuvalet ihtiyaçlarını gideremez duruma gelmişti insanlar. Bunu kaybetmemek lazım. Bir daha ki seneye bu insanların yarısı, sonraki sene yarısı gelmeyecek. Bu fırsatı da kaçırmış olacağız. O alanın dışında, oranın birde manevi durumu var. Bu manevi durumu da gözeterek, o alanın dışında yapılmalıdır” dedi.

Özlem Ceylan

Bu haber (594) defa okundu.

Yangın güvenliğinde Türk ve Bulgar dayanışması

Meriç Deresi kirlilik nedeniyle "gri ve beyaz" akıyor

Edirne Barosu Başkanlığı'na Alper Pınar seçildi

Doktor doktor gezdi şifayı Edirne'de buldu

Koro "hatırası kıymetli repertuvarla" sahne aldı
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
Enver Şengül
MERİÇ KÖPRÜSÜNÜ KİRLETMEYE DEVAM
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Cuma Sohbetleri
Ailenin Yaşlı Üyeleriyle İlişkiler
Dilara Pınar ARIÇ
RAHMAN VE RAHİM
Ebru Güven
‘YETMİYOR’
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
ÇOK OKUNANLAR

Pazar yönetiminden sitem        

14 kişi tutuklandı

Sanayi sitesinin kadın oto boyacısı

‘Millet Kıraathanesi’ açıldı

Topluma Faydalı Ceza

Çeşitli suçlardan aranıyorlardı

Erkek cesedi bulundu

Devrilen römorktaki çeltikler yola saçıldı

“Üreticinin Alın Terini, Tüketicinin Rızkını Çalmasınlar”

Hem organik Hem hesaplı

Kapalı pazar yerinin yeni yılda açılması hedefleniyor

94 Gün Sonra Gelen İl Başkanı

“Dolara İnat 5 TL”

“Askerlerimiz açlığa mahkum edildi”

Edirne'de drone ile trafik denetimi

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir
xx