EDİRNE Açık 24°C   TEKİRDAĞ Açık 25°C   KIRKLARELİ Açık 26°C   ÇANAKKALE Açık 25°C 
Haber giriş tarihi: 14 Nisan 2018 Cumartesi, 07:00
Diziden yola çıktı, kendi işinin patronu oldu
Medeniyetin başkenti Edirne'de kadın olarak para kazanmak için sokakta mısır satan Fatma Satık Adıgüzel, tüm kadınlara çağrıda bulunarak kendi işlerinin patronu olmaları gerektiğini dile getirdi.

10 yıldır seyyar arabayla mısır satan Adıgüzel, yazda olsa kışta olsa hayatla mücadele vermek için, hizmet için çalıştığını dile getirdi. Ekonominin çok iyi olmadığının altını çizen Fatma Adıgüzel kadınların sahada, iş hayatında, kendi işiyle daha güçlü olacağını kadın girişimcilerin, kadın patronların daha da artması gerektiğini söyledi.

Sorulara yanıt veren Fatma Satık Adıgüzel;  " Ben 10 yıldır bardakta mısır işini yapıyorum. 8 yıldır Saraçlarda, 2 yılda böyle arabayla seyyar gezerek yapıyorum.  Bayan olarak nasıl değerlendirirsem, Evet kolay kolay yapmıyor. Hatta seyyar satıcılıkta bayanlar yapmıyordu burada Edirne de bunun öncülüğünü ben yaptım diyebilirim. Daha sonra bunun arkası geldi ara ara ama hep bir kısa süreli oldu benim gibi uzun istikrarlı süren olmadı. Eşimle boşanmıştım sıkıntılı günlerim vardı iş aradım bulamadım. Çocuğum hasta oluyordu, okulda sorunu oluyordu, işi bırakmak durumunda kalıyordum ve izin verilmiyordu. Bu bana yakışmadığı için yani işi bırakmak dedim ki kendi başıma iş yapayım kestane düşündüm yapan var dedim pilav düşündüm yapan var dedim. Kavak yelleri diye bir dizi vardı, orda başroldeki çocuk sahil kenarında bardakta mısır alıyordu aklıma o kare geldi onu yıllar önce izlemiştim oradan yola çıkarak bu işe başladım. Yapma kararı aldım. Tabi ben bunun çok mücadelesini verdim. Benim için bu işi burada Edirne de yapmak çok kolay olmadı hatta şuan burada olmam bile çok zor oldu. Mücadele ettim dedim ki hani ben bu işi yapacağım ve bugün buradayım.

"KADINLAR KENDİ İŞİNİN PATRONU OLMALI"

Kadınların çalışma alanında her aşamada bir takım zorlukları olduğunu belirten Fatma Hanım;

Her kadının kendi işini yapması gerekiyor. Ama kendi işini yapması gerekiyorken önce ben hangi işte başarılı olabilirim işte Ayşe, Fatma, Ahmet, Mehmet bu işte başarılı ben de bunu yaparım değil ben bu işi yapabilirim diyerek yola çıkmaları gerekiyor. İster sokakta ister mekanda. Mekan işi zordur fakat istedikten sonra kendi ayakları durup anneye babaya işte eşlerine muhtaç kalmamalı. Ben şuanda kimseye muhtaç değilim. Bir şekilde çok iyi olmasa da kendi ayaklarım üstünde durabiliyorum. Kötü bile olsam en iyi şekilde görünmeyi seviyorum. Hayat felsefem bu.

Piyasa durgun çok bozuk ama bir de şöyle bir şey var; hani benim bu yaptığım iş ben ilk yaptığım zamanlarda da hani memuruna kadarda herkes bu işi yapmak istedi ve yaptı. Tanıdıklarına falan yaptırdı biliyorum. Çok aileyi bakmaz diyordum. İlk zamanlar tabi daha iyiydi ama şimdi her yerde çoğaldı. Bununda etkisi var. Yani işimi bir şekilde yapıyorum. Benim müşterilerim çocuk yetişkin yaşlı. Her yaş ve her kesime hitap ediyorum. Benim müşteri potansiyelim her kesimden var. Ve benim için hepsi de çok değerliler. Yaz sezonu gelecek işler belki durgunlaşacak, belki de daha da artacak hiç belli olmaz. Tabi ki zaman zaman sıkıntı yaşıyorum. Gurbetçilerin benim yaptığım işte çok bir faydası olmuyor. Bunca yıllık bu işi yaptığım tecrübeden kazandım. Ara mevsimlerde iyi bunda da hava şartları da engel oluyor. Ben sürekli dışarıda olan bir esnafım, bir dükkânım yok, halkın arasındayım. Bir şekilde mücadele ediyor ve işi yürütüyoruz" dedi.

Özlem Ceylan

Bu haber (958) defa okundu.

Minik vali dev soruna dikkat çekti

Geleceğin mehteranları yetişiyor

Çocuklar uçurtma uçurdu

Saraçlar Caddesi cıvıl cıvıl

Avrupa umutları sınırda son buldu
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Beyazıt Sansı
TED EĞİTİM KOLEJİ’NİN TEMEL ATMA TÖRENİ’NDE
İ. Melih Yurduseven
FATURA BAŞKANA KESİLİYOR..
Enver Şengül
KÖPRÜLERİN ACINACAK HALİ
Gözde Kabasakal
ÇOCUKLUK HAYALLERİ…
Muammer Oytan
MİR’RÂÇ VE ETTEHİYYÂTÜ’NÜN FAZİLETİ.
Cuma Sohbetleri
EŞ VE BABA OLARAK HZ. PEYGAMBER
Dilara Pınar ARIÇ
SEÇİMLERİMİZ HAYATIMIZI BELİRLER
ÇOK OKUNANLAR

Bakanın gözü önünde gerçekleşti

Binlerce lira dolandırmışlardı

10 kişi tutuklandı

Evlerini bisikletleriyle paylaşıyorlar

Tartışma büyüdü, gerginliğe dönüştü

Zıpkınkurt ile yola devam

Organizatörler gözaltında

“Temiz Bir Vicdan Kadar Güzel Bir Yastık Yoktur”

Kamyonetin açılan kapağına çarptı

“Büyük bir farkla kazanacağız”

Mutluluklar diliyoruz

Fatih'in fethe çıktığı saray ören yeri oluyor

508 adet satış gerçekleşti

Başkan kim olacak?

Seçimin galibi Emre Alp

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir