EDİRNE Açık -2°C   TEKİRDAĞ Açık -2°C   KIRKLARELİ Açık -2°C   ÇANAKKALE Açık -3°C 
Haber giriş tarihi: 09 Nisan 2018 Pazartesi, 18:23
Vicdanınız sızlamıyor mu?
1561 yılında Mimar Sinan tarafından yapılan ve 1980 yılında Ağa Han Mimarlık ödülünü alan Tarihi Rüstem Paşa Kervansarayı kendi hakine terk edildi. Kiracı ve Vakıflar Genel Müdürlüğü arasında çözülemeyen sorunlar, Tarihi Kervansarayın geleceği için endişe yaratıyor.

1972 yılında otel haline getirilen ve başarılı restorasyonu ile Ağa Han Ödülü alan Rüstempaşa Kervansarayı ağlıyor.  Oteli kiralayan ile Vakıflar Genel Müdürlüğü arasında devam eden dava nedeni ile kapıları kapanan ve çürümeye terk edilen Rüstempaşa Kervansarayının Osmanlı’nın en önemli eserlerinden olduğunu belirten uzmanlar, “Böylesine önemli  bir yapının terk edilmesi hiç hoş değil. Şartlar ne olursa olsun, burasının hemen alınması gerekiyor. Gerekirse Edirne Valisi elindeki yetkiyi kullansın ve OHAL kapsamında buraya el koysun. Yoksa çürüyüp gidecek” dediler..

“ÖNÜNDEN GEÇERKEN VİZDANINIZ SIZLAMIYOR MU?”

Rüstempaşa Kervansarayının uzun bir süredir kullanılmadığını ve için ne halde olduğunun bilinmediğini belirten çevre esnafı ise, “ Kervansaray kullanılmıyor ve gelen giden yok. Yağmurlar ile içerisi su aldı mı? Odalar ne halde? Bahçe ne halde? Bilen yok. Edirne için en önemli eserlerden biri olan Kervansaray gözümüzün önüne yok olup gidiyor. Vakıflar Bölge Müdürü Nerede? İlin Valisi Nerede? Bir Allah’ın kulu gelip merak etmez mi? Hadi kiracılar terk edip gittiler? Sözleşme de bir madde yok mu? Vakıflar Bölge  Müdürlüğü bir çok kiracısı iş değişikliği yaptığı zaman bile hemen tutanak yapıyor.  Burası ile ilgili yapılan sözleşmede bütün maddeler kiracı lehine mi yapılmış? Tüm bunların kamuoyu ile paylaşılmasın lazım” dediler.

KONAKLAMA İHTİYACINI ÇÖZÜYORDU

RüstempaşaKervansarayı’nın Edirne’nin konaklama ihtiyacını çözdüğünü belirten çevre esnafı, “Burası konaklama ihtiyacını çözüyordu. Kırkpınar güreşlerinde ise tam bir kurtarıcıydı ama şimdi kapıları kapalı?” dediler.

RÜSTEMPAŞA KERVANSARAYI

Kanuni Sultan Süleyman'ın Sadrazamı Rüstem Paşa, Mimar Sinan’a yaptırtmıştır. Klasik Osmanlı mimarisinin ilginç örneklerinden olup Kanuni döneminin görkemli yapılarındandır. Avlulu hanlar planındadır. Dikdörtgen avlunun çevresine iki katlı odalar yerleştirilmiştir. Katların avluya bakan yüzleri, revaklıdır. Revakların arkasında ocaklı ve nişli odalar bulunur. Uzun yanlarda, karşılıklı olarak yukarı çıkan merdivenler vardır. Üst kat pencere ve kapı kemerlerinde tuğla süsleme ilginçtir. Kesme tas ve tuğladan örülmüş duvarlar yapıya anıtsal bir görüntü kazandırmaktadır Rüstem Paşa Kervansarayı 1972 yılında restore edilerek otel haline getirilmiş ve başarılı görülen bu restorasyonla 1980 yılında Ağa Han Mimarlık ödülünü almıştır.Avlulu bir handır. Dikdörtgen avlunun çevresinde iki kat halinde 102 oda yer alır. Katların avluya bakan yüzleri revaklıdır. Uzun kenarında karşılıklı olarak yukarı çıkan merdivenleri vardır. Üst kat pencere ve kapı kemerlerindeki tuğla ve süsleme ilginçtir. Sivri kemerli pencerelerin sonradan dört köşe hale getirilmesi, doldurulması ya da yeni pencere açılması yapının görünümünü bozmuştur. Ön cephelerde 21 adet dükkan bulunur. Bu dükkanlarKervansaray'a gelir getirmek amacıyla yapılmıştır.Kervansaray ortasındaki alanda yine bir zamanlar Mimar Sinan tarafından yapılan Şadırvan ve Mescit bulunmaktaydı. 1877-78 Osmanlı - Rus Savaşı sırasında Edirne'yi işgal eden Ruslar bu mescidi yıkmışlardır.

Yakın geçmişte Edirne ve çevresinde üretilen ipekböceği kozaları burada pazarlanmaktaydı.

RÜSTEM PAŞA HAKKINDA

Kanuni Sultan Süleyman'ın damadı olan Rüstem Paşa'nın Sadrazamlığa Hürrem Sultan'ın çabalarıyla getirildiği ve döneminde ünlü Hürrem Sultan entrikalarına girdiği bilinir. Bu görevde iki kez ve toplam 15 yıl kalmıştır.Adı bir cinayete karışınca, Yeniçerilerin eyleme geçmesi üzerine azledilmiş, ancak benzeri yollarla yine Sadrazam olmuştur. 12 Temmuz 1561'de vefat eden Damat Vezir-i Azam Rüstem Paşa'nın yerine, Ali Paşa Çarşısını yaptıran Semiz Ali Paşa geçmiştir.

Özlem Ceylan

Bu haber (1641) defa okundu.

Mercan, gazetecileri unutmadı

Zorunlu uygulama ilgiyi arttırdı

“Sokak Hayvanları Birliği kurulmalı”

AK Parti Öncü Oldu

Bordroları yaktılar
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
Enver Şengül
SEYİR KÖŞKÜ TAMAM DA YA KÜTÜKLER?
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Cuma Sohbetleri
GÜNAH KAVRAMI VE BÜYÜK GÜNAHLAR
Dilara Pınar ARIÇ
KARLI SENFONİ
Ebru Güven
STOKLAR ERİYOR
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
ÇOK OKUNANLAR

EDİRNE'YE 2 YENİ TAKSİ DURAĞI

“Edirne’ye değil, şahsıma zarar verin!”

2 kişi hayatını kaybetti

ÖĞRENCİLERİN OKSİJENLERİNE KADAR HESAPLIYORUZ

2 kişi hayatını kaybetti

Sınıfta hüzünlü ders

Son yolculuğuna uğurlandı

Anne Yemekleri Obeziteye Karşı

Saçları ile umut dağıtıyor

Mantar bariyere çarptı

Demokrat Parti’nin adayı Sedefçi mi?

TASİŞ’te İzdiham Yaşandı

“Bunu yapanlar cezasız kalmayacak”

"Meşhur Kavala kurabiyesi özüne döndü"

Otogar ve park Sorununa son vereceğiz"

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir