EDİRNE Açık 17°C   TEKİRDAĞ Çok Bulutlu 14°C   KIRKLARELİ Açık 12°C   ÇANAKKALE Parçalı Bulutlu 15°C 
Haber giriş tarihi: 07 Nisan 2018 Cumartesi, 12:23
Yağlı Güreşte bir ilk
Ata sporu Yağlı Güreşi geleceğe taşımak ve gelenekselliğini bozmamak için Yağlı Güreş tarihinde ilk defa Cazgır ve Müzisyen eğitimi düzenlendi.

Yağlı Güreşi geleceğe taşımak, gelenekleri korumak için kısa bir süre önce kuruluş çalışmalarını tamamlayan ve yaptığı çalışmalar ile adını duyuran Yağlı Güreş Yapan Kentler Birliği tarafından Yağlı Güreş tarihinde bir ilk gerçekleştirildi. Yağlı Güreşin öğeleri olan Cazgır ve Yağlı Güreş Müziğinin kurumsallaştırılması, gelecek kuşaklara geleneksel olarak aktarılması için Yağlı Güreş Yapan Kentler Birliği’nin Merkezi olan Balıkesir’de akademisyenlerin katıldığı eğitim semineri yapıldı.

“BİLGİ KAYNAĞINDAN ALINACAK”

Akademisyenler, Cazgırlar ve Kırkpınar davul-Zurna ekibi müzisyenlerinin katıldığı toplantının açış konuşmasını yapan Yağlı Güreş Yapan Kentler Birliği Saymanı ve Karesi Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Hocaoğlu, “Bilgi kaynağından öğrenilecektir” dedi. Yağlı Güreş Yapan kentler Birliği olarak eğitimi çok önemsediklerini belirten Yusuf Hocaoğlu, “Yağlı Güreşte Gelenekler hep ön plandadır ve usta-çırak ilişkisi önemlidir. Cazgır ve Müzisyenler, Usta-Çırak ilişkisi içinde geleneği sürdürüyor. Ancak Yağlı Güreş Yapan Kentler Birliği olarak Yağlı Güreşi gelecek kuşaklara aktarmak için eğimin önemini biliyor ve yeni yetişeceklere bilgiyi kaynağından öğrenmelerini istiyoruz. Güreş camiası olarak bir aileyiz ve bu aile içinde tüm davranışlarımızdan sorumluyuz. Geleceğe daha profesyonel hazırlanmak istiyoruz ve 2018 yılı milat olacaktır. Yapılacak olan eğitimler ve toplantılar ile Yağlı Güreşteki tüm sorunlar ele alınacak ve sorunlar hep birlikte çözülecek” dedi.

YAĞLI GÜREŞE YENİ KURALLAR GELDİ

Toplantının ilk gününde konuşan Güreş Federasyonu Marmara Sorumlusu Raşit Ataş, bu yıl birçok yeni kuralın getirildiğini söyledi. 3 Günlük güreş organizasyonları yapan Kumluca ve Kurtdere Güreşlerinde ilk 3 boyda birincilerin bir üst boya çıkacağını belirten Ataş, Elmalı güreşlerinde ise tüm boylarda bir üst boya çıkılacağın belirtti. Son dönemde Pehlivanların Kispetlerinin aslına uygun olmadığını ve bu konuda değişiklik yapıldığını belirten Ataş, “Bu yıl tüm Kispetler aslına uygun olacak. Kispet içlerine astar, ekleme parçalar konmayacak. Kispeti uygun olmayan Pehlivan 10

dakika içinde Kispetini değiştirmez ise yenik sayılacak” dedi.

İlk gün toplantısında gündeme Cazgırların sorunları danga vurdu. 50 yıldır Cazgırlık yapan Şükrü Kayabaş, “ Bizleri sürekli olarak arada bırakıyorlar. Kime yaranacağımızı bilmiyoruz. Öncelikle bize sahip çıkılmalı ve arkamızda durulmalı” dedi.

“KIRKPINAR GÜREŞLERİNDE ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİKLER YAPILDI”

Yağlı Güreş ile ilgili sorunların her dönemde olduğunu ve özellikle saha içinde karmaşa yaşandığını belirten Güreş Federasyonu Yürütme Kurulu Üyesi ve Edirne Belediyesi Hukuk İşleri Müdürü İbrahim Doğan, “ Yağlı Güreş dünyadaki hiçbir spora benzemeyen bir spor dalıdır. Saatlerce sürer ve tek başına bir spor dalı değildir. Cazgırı, hakemi, yağcısı, davulcusu, yağcısı, bezcisi. Hepsi Yağlı Güreşte vardır. Böyle bir spor dalında sorunların olması doğaldır ve tüm sorunlar hep birlikte çözülecektir. Edirne’de sorunlar yaşıyoruz ama sorunları en alt düzeye indirdik. Yapılan Yağlı Güreşlerde de sorunları en alt düzeye indirmek için çalışıyoruz” dedi.

AKADEMİSYENLER EĞİTİM VERİYOR

Balıkesir’de düzenlenen programda akademisyenler eğitim veriyor. Gökhan Günaydın, Ali Kayadibi, Doç. Dr. Bülent Kurtişoğlu, Tansu Altuğ,Cumhur Sevinç ve Ünal Yörük yarın sona erecek programda çeşitli konularda eğitim verecek.

Kerim YURK

Bu haber (471) defa okundu.

Amatör Spor Haftası

EBİDOST'tan anlamlı tur

2024'ün ev sahibi Almanya

Ezel Inginer Türkiye 5'incisi

Adar’a Koç Ödülü
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
Enver Şengül
MERİÇ KÖPRÜSÜNÜ KİRLETMEYE DEVAM
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Cuma Sohbetleri
Ailenin Yaşlı Üyeleriyle İlişkiler
Dilara Pınar ARIÇ
RAHMAN VE RAHİM
Ebru Güven
‘YETMİYOR’
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
ÇOK OKUNANLAR

Pazar yönetiminden sitem        

Okuyanlar Edirne’ye geliyor

‘Millet Kıraathanesi’ açıldı

Çiftçi "Feride Abla"nın azmi takdir topluyor

Sanayi sitesinin kadın oto boyacısı

Çeşitli suçlardan aranıyorlardı

Erkek cesedi bulundu

Devrilen römorktaki çeltikler yola saçıldı

“Üreticinin Alın Terini, Tüketicinin Rızkını Çalmasınlar”

94 Gün Sonra Gelen İl Başkanı

“Dolara İnat 5 TL”

“Askerlerimiz açlığa mahkum edildi”

Edirne'de drone ile trafik denetimi

İşçi servisi devrildi

Vatandaş Belediye Başkanı Olursa?

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir
xx