EDİRNE Açık 30°C   TEKİRDAĞ Açık 26°C   KIRKLARELİ Açık 24°C   ÇANAKKALE Açık 27°C 
Haber giriş tarihi: 16 Mart 2018 Cuma, 16:23
1 milyon 300 bin kişiyi ağırladı
Tarihi Gelibolu Yarımadası'nda bulunan Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıldığı 2012 yılından bu yana 1 milyon 300 bin kişiyi ağırladı.

İleri simülasyon teknikleri ile 11 ayrı canlandırma odası ve bir müzenin bulunduğu Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi, 103 yıl önceki deniz ve kara savaşlarını sadece anlatmakla kalmıyor, savaşın önemli anlarını ziyaretçilerine adeta yeniden yaşatıyor. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından, 2012 yılındaki Başbakanlığı döneminde hizmete açılan ve 8 bin 600 metrekare kapalı kullanım alanı bulunan tesiste, iki odada üç boyutlu filmler, üç ayrı odada da hareketli platformlarla Çanakkale Savaşları'nın önemli kesitleri sunuluyor. Yaklaşık bir saat süren gösterimde, yabancı ziyaretçiler için de anlatım yapılabiliyor. 

18 YAŞA KADAR ÜCRETSİZ

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, merkezde Çanakkale Savaşları'nın başlangıcı, Osmanlı'nın savaşa nasıl girdiği, savaşın seyri, savaş sırasında Mehmetçiğin yaptığı muhteşem mücadele, Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet'e giden süreç ile bugüne kadar yapılan milli mücadele ve kalkınma seferberliğinin anlatıldığını söyledi.

Kaşdemir, merkezin, ziyaretçilerde milli şuurun uyandırılması, ecdadın yaptığı mücadele ve fedakarlığın anlatılması bakımından önemli bir görevi icra ettiğini dile getirerek, şunları kaydetti:

"Hedefimiz burayı çok fazla kişiye ziyaret ettirmek. Özellik gençlerimizin daha fazla bilgi sahibi olmasını istiyoruz. Bundan dolayı 18 yaşa kadar giriş ücreti alınmıyor. Üniversite öğrencilerine ise indirim uyguluyoruz. Ayrıca şehit yakınları, gaziler ve 65 yaş üzerindeki vatandaşlarımızdan da ücret almıyoruz. Merkezimizi açıldığı günden bu yana 1 milyon 300 bin kişi ziyaret etti. Ziyaretçi sayısı her geçen gün artıyor."

YAKLAŞIK 50 BİN YABANCI ZİYARETÇİ

Tarihi Yarımada'ya son 15 yılda verilen destek ve hizmetin arttığını vurgulayan Kaşdemir, "Biz de Çanakkale ruhunun, gelecek kuşaklara aktarılması bakımından çalışmalarımıza devam ediyoruz. Tarihi alana gelen her ziyaretçinin mutlaka Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi'ne uğramalarını istiyoruz. Buradaki o maneviyatı hissettikleri zaman Çanakkale ruhunu, nefes nefes ciğerlerine çekmiş olacak ve tarihi alandaki ziyaretleri, çok farklı ve anlamlı bir boyut kazanacak." ifadelerini kullandı.

Kaşdemir, merkezin alt bölümünde iki katlı bir müzenin olduğunu belirterek, "Müzede dönemin savaş kıyafetleri, savaş aletleri belgeler sergileniyor. Buraya gelen her ziyaretçi, kendini, adeta Çanakkale Savaşları'nın atmosferi içinde buluyor. Ayrıca merkezi yaklaşık 50 bin yabancı ziyaret etti. Türk ve yabancı ziyaretçilerin daha çok buraya uğraması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz." diye konuştu. 

AA

Bu haber (461) defa okundu.

Bu köpek buraya nasıl çıktı?

Motosiklet sürücüsü yaralandı

%25 ZAM YAPILDI

Aydınlatma çalışmaları yapılıyor

Mazbatalarını aldılar
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Beyazıt Sansı
KIRKPINAR’I DÜNYA VE TÜRKİYE ÖNEMSİYOR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
Enver Şengül
KIRKPINAR HAFTASI BAŞLADI
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Cuma Sohbetleri
İSLAM GÜZEL AHLAKTIR
Dilara Pınar ARIÇ
YOK OL
Ebru Güven
ÇİÇEK EV
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
ÇOK OKUNANLAR

“Kırkpınar’ın Genleriyle Oynadılar”

Enez'deki gerginlik son bulacak

“Kayıp Arkadaşlar Bulundu”

Pehlivan son yolculuğuna uğurlandı

“Türkiye’nin Sağlık Turizmi Şehri”

Başpehlivan Orhan Okulu oldu

Motosiklet sürücüsü yaralandı

Bu lezzet dünyaya yayılıyor

Çiftçiye müjde

Edirne bunaltıcı havalara kısa süreli ara veriyor

%25 ZAM YAPILDI

Tartışmayı polis ekipleri yatıştırdı

“Onların derdi faturayı kim ödeyecek”

Çeşitli değerlendirmelerde bulundu

Turistlerin kimlikleri belirlendi

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir
xx