EDİRNE Açık 24°C   TEKİRDAĞ Açık 25°C   KIRKLARELİ Açık 26°C   ÇANAKKALE Açık 25°C 
Haber giriş tarihi: 16 Mart 2018 Cuma, 16:23
1 milyon 300 bin kişiyi ağırladı
Tarihi Gelibolu Yarımadası'nda bulunan Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıldığı 2012 yılından bu yana 1 milyon 300 bin kişiyi ağırladı.

İleri simülasyon teknikleri ile 11 ayrı canlandırma odası ve bir müzenin bulunduğu Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi, 103 yıl önceki deniz ve kara savaşlarını sadece anlatmakla kalmıyor, savaşın önemli anlarını ziyaretçilerine adeta yeniden yaşatıyor. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından, 2012 yılındaki Başbakanlığı döneminde hizmete açılan ve 8 bin 600 metrekare kapalı kullanım alanı bulunan tesiste, iki odada üç boyutlu filmler, üç ayrı odada da hareketli platformlarla Çanakkale Savaşları'nın önemli kesitleri sunuluyor. Yaklaşık bir saat süren gösterimde, yabancı ziyaretçiler için de anlatım yapılabiliyor. 

18 YAŞA KADAR ÜCRETSİZ

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, merkezde Çanakkale Savaşları'nın başlangıcı, Osmanlı'nın savaşa nasıl girdiği, savaşın seyri, savaş sırasında Mehmetçiğin yaptığı muhteşem mücadele, Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet'e giden süreç ile bugüne kadar yapılan milli mücadele ve kalkınma seferberliğinin anlatıldığını söyledi.

Kaşdemir, merkezin, ziyaretçilerde milli şuurun uyandırılması, ecdadın yaptığı mücadele ve fedakarlığın anlatılması bakımından önemli bir görevi icra ettiğini dile getirerek, şunları kaydetti:

"Hedefimiz burayı çok fazla kişiye ziyaret ettirmek. Özellik gençlerimizin daha fazla bilgi sahibi olmasını istiyoruz. Bundan dolayı 18 yaşa kadar giriş ücreti alınmıyor. Üniversite öğrencilerine ise indirim uyguluyoruz. Ayrıca şehit yakınları, gaziler ve 65 yaş üzerindeki vatandaşlarımızdan da ücret almıyoruz. Merkezimizi açıldığı günden bu yana 1 milyon 300 bin kişi ziyaret etti. Ziyaretçi sayısı her geçen gün artıyor."

YAKLAŞIK 50 BİN YABANCI ZİYARETÇİ

Tarihi Yarımada'ya son 15 yılda verilen destek ve hizmetin arttığını vurgulayan Kaşdemir, "Biz de Çanakkale ruhunun, gelecek kuşaklara aktarılması bakımından çalışmalarımıza devam ediyoruz. Tarihi alana gelen her ziyaretçinin mutlaka Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi'ne uğramalarını istiyoruz. Buradaki o maneviyatı hissettikleri zaman Çanakkale ruhunu, nefes nefes ciğerlerine çekmiş olacak ve tarihi alandaki ziyaretleri, çok farklı ve anlamlı bir boyut kazanacak." ifadelerini kullandı.

Kaşdemir, merkezin alt bölümünde iki katlı bir müzenin olduğunu belirterek, "Müzede dönemin savaş kıyafetleri, savaş aletleri belgeler sergileniyor. Buraya gelen her ziyaretçi, kendini, adeta Çanakkale Savaşları'nın atmosferi içinde buluyor. Ayrıca merkezi yaklaşık 50 bin yabancı ziyaret etti. Türk ve yabancı ziyaretçilerin daha çok buraya uğraması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz." diye konuştu. 

AA

Bu haber (382) defa okundu.

Tatil uzadı, rezervasyonlar doldu

"Gaziler Diyarından Şehitler Diyarına"

Kadın Muhtarlar Çanakkale’de

"Simgelerin köprüsü" olacak

Minibüs ile motosiklet çarpıştı
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Beyazıt Sansı
TED EĞİTİM KOLEJİ’NİN TEMEL ATMA TÖRENİ’NDE
İ. Melih Yurduseven
FATURA BAŞKANA KESİLİYOR..
Enver Şengül
KÖPRÜLERİN ACINACAK HALİ
Gözde Kabasakal
ÇOCUKLUK HAYALLERİ…
Muammer Oytan
MİR’RÂÇ VE ETTEHİYYÂTÜ’NÜN FAZİLETİ.
Cuma Sohbetleri
EŞ VE BABA OLARAK HZ. PEYGAMBER
Dilara Pınar ARIÇ
SEÇİMLERİMİZ HAYATIMIZI BELİRLER
ÇOK OKUNANLAR

Bakanın gözü önünde gerçekleşti

Binlerce lira dolandırmışlardı

10 kişi tutuklandı

Evlerini bisikletleriyle paylaşıyorlar

Tartışma büyüdü, gerginliğe dönüştü

Zıpkınkurt ile yola devam

Organizatörler gözaltında

“Temiz Bir Vicdan Kadar Güzel Bir Yastık Yoktur”

Kamyonetin açılan kapağına çarptı

“Büyük bir farkla kazanacağız”

Mutluluklar diliyoruz

Fatih'in fethe çıktığı saray ören yeri oluyor

508 adet satış gerçekleşti

Başkan kim olacak?

Seçimin galibi Emre Alp

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir