EDİRNE Açık 26°C   TEKİRDAĞ Açık 25°C   KIRKLARELİ Açık 22°C   ÇANAKKALE Açık 22°C 
Haber giriş tarihi: 13 Mart 2018 Salı, 07:00
97'nci Yıl Dönümü kutlandı
İstiklal Marşının kabulünün 97.yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma günü dolayısıyla Edirne Halk Eğitim Merkezi Mimar Kemaleddin Çok Amaçlı Kültür Ve Tiyatro Salonunda birçok davetlinin katılımıyla program düzenlendi.

Halk Eğitim Merkezinde düzenlenen programa, Edirne Valisi Günay Özdemir, 54.Mekanize Tugay Komutanı Tuğgeneral Salim Afgün, Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Selçuk Çakır, Edirne Cumhuriyet Başsavcısı Muhammet Savran, Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, daire amirleri, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda öğrenci velisi katıldı.

Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt’ın konuşmasıyla devam etti.  Milli Eğitim Müdürü Cırıt, “Hemen hemen her milletin ve devletin bir marşı olmakla birlikte, bu marşların her birinin gerek ortaya çıktığı dönemin koşulları gerekse ifade ettiği mana itibariyle kendilerine has bazı hususiyetleri vardır. Bu açıdan bakıldığında İstiklal Marşımız, Bu hususiyetlerin bir sonucu olarak, ancak aziz milletimize mensubiyeti olan bireyler için bir anlam ifade etmekte; ruhlarda ve gönüllerde beklenen tesiri ortaya çıkarabilmektedir.  Değerli Misafirler; İstiklal Marşımız, başkalarında var bizde de olsun diye veyahut günün bazı pratik ihtiyaçlarını karşılamak maksadıyla vücuda gelmiş değildir. İstiklal Marşımız, milletimizin 20. yüzyılın ilk çeyreğinde yaşadığı özel bir tarihi sürecin ve bu sürece bizzat tanıklık eden, milletin acılarıyla, ızdıraplarıyla ve sevinçleriyle hemhal olan bir şairin kaleminden tabii olarak ortaya çıkmıştır. İstiklal Marşı’mızın yaşanan bir tarihin ve doğal bir sürecin sonucunda ortaya çıktığını onu dinleyen milletimizin her ferdi, gönlünde ve zihninde uyandırdığı duygu ve düşüncelerden anlayacaktır.” Dedi.

Milli Eğitim Müdürü Cırıt’ın konuşmasından sonra Mehmet Akif Ersoy'un hayatı ve İstiklal Marşı'nın yazılış hikâyesini anlatan sinevizyon gösterimi ve öğrenciler tarafından İstiklal Marşı oratoryosu sahnelendi. Edirne ve ilçelerinde yapılan İstiklal Marşı’nı en güzel okuma ve ezbere okuma yarışmalarında dereceye giren öğrencilere, Edirne Valisi Günay Özdemir, 54.Mekanize Tugay Komutanı Tuğgeneral Salim Afgün ve Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Selçuk Çakır tarafından hediyeleri verildi.

Ayrıca Yıldırım Beyazıt Anadolu Lisesi öğrencilerinden Gülce Su Kahraman Mehmet Akif Ersoy’un karakalem çalışması ile günün anısına resmini çizdi.

Özlem Ceylan

 

Bu haber (265) defa okundu.

ETSO'dan ziyaret

“MHP emanetini geri alacak”

EDESOB üyeleri yapılandırma ile ilgili bilgilendirildi

Kitap kampanyası başlatıldı

Sarı Basın Kartlarına Kavuştular
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Beyazıt Sansı
BİRAZ ESTETİK?!...
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
Enver Şengül
LAVANTA RÜZGARI
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Cuma Sohbetleri
DÜNYA VE AHİRET DENGESİ
Dilara Pınar ARIÇ
SEÇİMLERİMİZ HAYATIMIZI BELİRLER
Ebru Güven
“PEKİYİ”
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
ÇOK OKUNANLAR

FAKA BASTILAR!

Osmanlı’dan Gelen Lezzet

Camdan fırladı, mucize gerçekleşti

Dostlukları Kırkpınar bestesinde yaşayacak

Meteoroloji’den Trakya bölgesine uyarı!!!        

İpsala Devlet Hastanesi hizmette

Davullu - zurnalı karşılama

Esnafı es geçmedi!

HEP BİRLİKTE YENİ HEDEFLERE BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN

Lunaparkta ölümlü kaza

SKM Bürosu Açıldı

Demirköy'de iş adamı iftar verdi

Hayat, Sağlık Yolundan Geçecek!

Adli vaka mı? Siyasi bağlantılı bir vaka mı?

SON 15 YILDA 243,51 MİLYON TL EĞİTİM YATIRIMI YAPILDI

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir
xx