EDİRNE Yağmur 4°C   TEKİRDAĞ Çok Bulutlu 9°C   KIRKLARELİ Yağmur 4°C   ÇANAKKALE Yağmur 6°C 
Haber giriş tarihi: 13 Mart 2018 Salı, 07:00
97'nci Yıl Dönümü kutlandı
İstiklal Marşının kabulünün 97.yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma günü dolayısıyla Edirne Halk Eğitim Merkezi Mimar Kemaleddin Çok Amaçlı Kültür Ve Tiyatro Salonunda birçok davetlinin katılımıyla program düzenlendi.

Halk Eğitim Merkezinde düzenlenen programa, Edirne Valisi Günay Özdemir, 54.Mekanize Tugay Komutanı Tuğgeneral Salim Afgün, Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Selçuk Çakır, Edirne Cumhuriyet Başsavcısı Muhammet Savran, Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, daire amirleri, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda öğrenci velisi katıldı.

Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt’ın konuşmasıyla devam etti.  Milli Eğitim Müdürü Cırıt, “Hemen hemen her milletin ve devletin bir marşı olmakla birlikte, bu marşların her birinin gerek ortaya çıktığı dönemin koşulları gerekse ifade ettiği mana itibariyle kendilerine has bazı hususiyetleri vardır. Bu açıdan bakıldığında İstiklal Marşımız, Bu hususiyetlerin bir sonucu olarak, ancak aziz milletimize mensubiyeti olan bireyler için bir anlam ifade etmekte; ruhlarda ve gönüllerde beklenen tesiri ortaya çıkarabilmektedir.  Değerli Misafirler; İstiklal Marşımız, başkalarında var bizde de olsun diye veyahut günün bazı pratik ihtiyaçlarını karşılamak maksadıyla vücuda gelmiş değildir. İstiklal Marşımız, milletimizin 20. yüzyılın ilk çeyreğinde yaşadığı özel bir tarihi sürecin ve bu sürece bizzat tanıklık eden, milletin acılarıyla, ızdıraplarıyla ve sevinçleriyle hemhal olan bir şairin kaleminden tabii olarak ortaya çıkmıştır. İstiklal Marşı’mızın yaşanan bir tarihin ve doğal bir sürecin sonucunda ortaya çıktığını onu dinleyen milletimizin her ferdi, gönlünde ve zihninde uyandırdığı duygu ve düşüncelerden anlayacaktır.” Dedi.

Milli Eğitim Müdürü Cırıt’ın konuşmasından sonra Mehmet Akif Ersoy'un hayatı ve İstiklal Marşı'nın yazılış hikâyesini anlatan sinevizyon gösterimi ve öğrenciler tarafından İstiklal Marşı oratoryosu sahnelendi. Edirne ve ilçelerinde yapılan İstiklal Marşı’nı en güzel okuma ve ezbere okuma yarışmalarında dereceye giren öğrencilere, Edirne Valisi Günay Özdemir, 54.Mekanize Tugay Komutanı Tuğgeneral Salim Afgün ve Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Selçuk Çakır tarafından hediyeleri verildi.

Ayrıca Yıldırım Beyazıt Anadolu Lisesi öğrencilerinden Gülce Su Kahraman Mehmet Akif Ersoy’un karakalem çalışması ile günün anısına resmini çizdi.

Özlem Ceylan

 

Bu haber (375) defa okundu.

Sosyal medyanın insanlara etkisi

“Yüreklerin bir olduğu yerde mesafelerin önemi yoktur”

"Modern tesisler başarı getirdi"

Zorunlu kış lastiği denetimi

Milli Eğitim Müdürü Cırıt vedalaştı
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
Enver Şengül
SEYİR KÖŞKÜ TAMAM DA YA KÜTÜKLER?
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Cuma Sohbetleri
GÜNAH KAVRAMI VE BÜYÜK GÜNAHLAR
Dilara Pınar ARIÇ
RAHMAN VE RAHİM
Ebru Güven
SAĞLIKLI KIŞ
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
ÇOK OKUNANLAR

Edirne Alarma Geçti

“Parti mi - kişi mi?”

Edirne’de Anlaşma Yok!

“Bıçak kemiğe dayandı”

“Emel’in Mutfağı” Açıldı

Dev yatırım hızla ilerliyor

“Edirne, belediyecilik hizmetinde sınıfta kalmıştır”

Öğrenci servisi devrildi

Genç Avukatın Ofis Heyecanı

Sağlık çalışanına hakarete gözaltı

Tarihi hamamın kubbesini pürmüzle membran kaplayacaktı

AK Parti'de görev dağılımı

Tarlasında tarihi tünel buldu

Görünmez kaza sebebi olabilir

“Alt yapının vaat olarak söylenmesi utanç verici”

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir