EDİRNE Yağmur 10°C   TEKİRDAĞ Açık 15°C   KIRKLARELİ Parçalı Bulutlu 9°C   ÇANAKKALE Parçalı Bulutlu 13°C 
Haber giriş tarihi: 20 Şubat 2018 Salı, 18:29
Kaybolan komşuluk bu sergide
Vakıf Kültür Sanat Evinde (Büyük Sinagog İdari Binası) “Komşu Kapısı Can Kapısı” isimli fotoğraf sergisinin açılışı yapıldı.

Düzenlenen sergi açılışına Edirne Vakıflar Bölge Müdürü Osman Güneren, Türk Musevi Cemaati Başkanı Silvyo Ovadya ve proje koordinatörü Dalia Maya katıldı. Sergi açılışında konuşan Silvyo Ovadya; “Sinagog’un arka binasında sürekli olarak sergiler düzenlenmektedir. Bu sergi de onlardan birisidir. Komşu kapısı can kapısı adlı sergi İstanbul Bienali ile paralel etkinlik olarak yapılmış bir sergidir. Bu sergi ilk kez 500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesinde açılmıştır. Çok sayıda sanatçının muhtelif yerlerde çekmiş oldukları fotoğraflar komşu kavramı içerisinde değerlendirilerek başta Rubi Asa’nın koordinatörlüğünde sergi oluşturulmuştur. Bir de bundan sonraki sergimiz Edirneli Ressam Tayyip Yılmaz’ın Türk Eserlerini içeren bir sergisi olacak. Hatırlatmak istediğim bir diğer konu ise bu sene Vakıflar Haftasındaki konu “kadın” olacaktır. Edirne’nin bünyesinde çıkmış veya sonradan Edirne’ye hizmetleri olan kadınları ele almayı düşünüyoruz” diye konuştu. Proje Koordinatörlerinden Dalia Maya ise yaptığı konuşmada; “Sergiyi planlarken İstanbul Bianeli’nin teması iyi bir komşuluk idi. Biz de dedik ki toplumda yaşayan farklı kültür birikimi olan farklı gruplar da aslında iyi bir komşu mu düşüncesiydi. Bir komşu olarak komşu sergisi komşu kapısının can kapısı olduğunu düşünerek bunu hem bireysel, hem mekansal, hem de zamansal komşuluklar, hem teknolojik komşuluklar, hem de göçler gibi konulara yer vermek istedik. Geniş kapsamlı planladık. Aslında 98 taneydi fakat burada 65 tanesini sergileyebildik. Düşününce iyi bir komşuluk yapıyor muyuz, nerede komşuluk yapıyoruz mutlu muyuz mutsuz muyuz gibi düşünceleri sorgulamak bu cevapları verebilmek ve birbirimizi daha iyi tanımak. Ötekileştirdiklerimiz ve kendimiz arasında bir farkımız olmadığını bu fotoğraflara baktığımızda görebiliyoruz” dedi.

Vakıflar Bölge Müdürü Osman Güneren de; “6 aydır bu mekânı kültür sanat evi olarak kullanıyoruz. Bu mekân günden güne yenilenerek hizmet vermeye devam ediyor. Türk Musevi toplumu da belli bir takvim doğrultusunda bu mekânı çeşitli sergilerle süslemeye devam ediyor. Mimar olan Rubi Bey’in bize proje kapsamında ve yapım aşamasında ciddi katkıları oldu. 98-100’e yakın eserden burada 65 tane eser sergileniyor. Yaklaşık 3 hafta süre ile sergimiz ziyarete açık olacaktır” diye konuştu.

Fotoğraf Sanatçısı Rubi Asa koordinatörlüğünde 12 sanatçının eserlerinin sergilendiği sergi yaklaşık 3 hafta ziyarete açık kalacak. Girişi ücretsiz olan bu sergi Büyük Sinagog’da pazartesi günleri hariç her gün 9:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

Hasan Boyacıoğlu

Bu haber (1337) defa okundu.

Şifahanede konser düzenlendi

Edirne Kültür Sanat Günleri Hababam Sınıfı ile Devam Ediyor ....

Edirneli Liseliler İdolleriyle Buluşmaya Devam Ediyor

“Sahte Cennetteki sessiz çığlık”

Oyunculuk üzerine söyleşi yaptılar
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
KÖŞKDERE PLAZA EDİRNE'DE YILBAŞI PARTİSİ
VİDEO GALERİ
Kaleiçi tarihi konak yangını...
YAZARLAR
Ayhan Tunca
BİR ŞEKER FABRİKASI ANISI…
Beyazıt Sansı
“YAPMIŞLAR BİLE!”
İ. Melih Yurduseven
ÇANAKKALE ZAFERİ SİYASETİN DIŞINDADIR…
Enver Şengül
EDİRNE İLHAN KOMAN'IN NE KADAR FARKINDA
Mehmet DENİZ
3600 GÜNDEN EMEKLİLİK VE KIDEM TAZMİNATI HAKKI
Kerim YURK
TEK YÜREK OLAN ENEZ HALKI VE YOK OLAN SAROS KÖRFEZİ
Gözde Kabasakal
HOŞ GELDİN“ERKEKLER GÜNLERİ”
Muammer Oytan
FATİHA SÛRESİNİN FAZİLETİ:
Cuma Sohbetleri
ŞEHİTLİK VE GAZİLİK
Dilara Pınar ARIÇ
MEDENİYETİN DİLİ: SANAT
ÇOK OKUNANLAR

B Tipi Formula Pisti yalan oldu!

Yasak bölgede yakalandılar

Polisten biber gazı

Tebrikler Kaymakam Hanım

Yerde metrelerce sürüklendi

Kendisini eğitime verdi

Tanker dehşet saçtı; 8 yaralı

Sözlü tartışma kavgaya dönüştü

Mart Kar’ı yağdı

“Edirne’liler markalarına sahip çıksın”

Zihinsel engelli vatandaşın cesedi bulundu

Refüje çıktı

Gümeler yakıldı

Çalınan aracına kavuştu

“Kapılar kapanmayacak”

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E - GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
KIRKPINAR
DERGİSİ
EDİRNE'Yİ
SEYRET
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir