EDİRNE Yağmur 4°C   TEKİRDAĞ Çok Bulutlu 9°C   KIRKLARELİ Yağmur 4°C   ÇANAKKALE Yağmur 6°C 
Haber giriş tarihi: 20 Şubat 2018 Salı, 18:29
Kaybolan komşuluk bu sergide
Vakıf Kültür Sanat Evinde (Büyük Sinagog İdari Binası) “Komşu Kapısı Can Kapısı” isimli fotoğraf sergisinin açılışı yapıldı.

Düzenlenen sergi açılışına Edirne Vakıflar Bölge Müdürü Osman Güneren, Türk Musevi Cemaati Başkanı Silvyo Ovadya ve proje koordinatörü Dalia Maya katıldı. Sergi açılışında konuşan Silvyo Ovadya; “Sinagog’un arka binasında sürekli olarak sergiler düzenlenmektedir. Bu sergi de onlardan birisidir. Komşu kapısı can kapısı adlı sergi İstanbul Bienali ile paralel etkinlik olarak yapılmış bir sergidir. Bu sergi ilk kez 500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesinde açılmıştır. Çok sayıda sanatçının muhtelif yerlerde çekmiş oldukları fotoğraflar komşu kavramı içerisinde değerlendirilerek başta Rubi Asa’nın koordinatörlüğünde sergi oluşturulmuştur. Bir de bundan sonraki sergimiz Edirneli Ressam Tayyip Yılmaz’ın Türk Eserlerini içeren bir sergisi olacak. Hatırlatmak istediğim bir diğer konu ise bu sene Vakıflar Haftasındaki konu “kadın” olacaktır. Edirne’nin bünyesinde çıkmış veya sonradan Edirne’ye hizmetleri olan kadınları ele almayı düşünüyoruz” diye konuştu. Proje Koordinatörlerinden Dalia Maya ise yaptığı konuşmada; “Sergiyi planlarken İstanbul Bianeli’nin teması iyi bir komşuluk idi. Biz de dedik ki toplumda yaşayan farklı kültür birikimi olan farklı gruplar da aslında iyi bir komşu mu düşüncesiydi. Bir komşu olarak komşu sergisi komşu kapısının can kapısı olduğunu düşünerek bunu hem bireysel, hem mekansal, hem de zamansal komşuluklar, hem teknolojik komşuluklar, hem de göçler gibi konulara yer vermek istedik. Geniş kapsamlı planladık. Aslında 98 taneydi fakat burada 65 tanesini sergileyebildik. Düşününce iyi bir komşuluk yapıyor muyuz, nerede komşuluk yapıyoruz mutlu muyuz mutsuz muyuz gibi düşünceleri sorgulamak bu cevapları verebilmek ve birbirimizi daha iyi tanımak. Ötekileştirdiklerimiz ve kendimiz arasında bir farkımız olmadığını bu fotoğraflara baktığımızda görebiliyoruz” dedi.

Vakıflar Bölge Müdürü Osman Güneren de; “6 aydır bu mekânı kültür sanat evi olarak kullanıyoruz. Bu mekân günden güne yenilenerek hizmet vermeye devam ediyor. Türk Musevi toplumu da belli bir takvim doğrultusunda bu mekânı çeşitli sergilerle süslemeye devam ediyor. Mimar olan Rubi Bey’in bize proje kapsamında ve yapım aşamasında ciddi katkıları oldu. 98-100’e yakın eserden burada 65 tane eser sergileniyor. Yaklaşık 3 hafta süre ile sergimiz ziyarete açık olacaktır” diye konuştu.

Fotoğraf Sanatçısı Rubi Asa koordinatörlüğünde 12 sanatçının eserlerinin sergilendiği sergi yaklaşık 3 hafta ziyarete açık kalacak. Girişi ücretsiz olan bu sergi Büyük Sinagog’da pazartesi günleri hariç her gün 9:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

Hasan Boyacıoğlu

Bu haber (1560) defa okundu.

HAFTA SONU MÜZİK ZİYAFETİ

Kırçuval kitapseverlerle buluşacak

Sinagogda sanat gecesi etkinliği

Dostluk konseri gerçekleştirildi

"Kampüste Caz" Edirne konseriyle başladı
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
Enver Şengül
SEYİR KÖŞKÜ TAMAM DA YA KÜTÜKLER?
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Cuma Sohbetleri
GÜNAH KAVRAMI VE BÜYÜK GÜNAHLAR
Dilara Pınar ARIÇ
RAHMAN VE RAHİM
Ebru Güven
SAĞLIKLI KIŞ
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
ÇOK OKUNANLAR

Edirne Alarma Geçti

“Parti mi - kişi mi?”

Edirne’de Anlaşma Yok!

“Bıçak kemiğe dayandı”

“Emel’in Mutfağı” Açıldı

Dev yatırım hızla ilerliyor

“Edirne, belediyecilik hizmetinde sınıfta kalmıştır”

Öğrenci servisi devrildi

Genç Avukatın Ofis Heyecanı

Sağlık çalışanına hakarete gözaltı

Tarihi hamamın kubbesini pürmüzle membran kaplayacaktı

AK Parti'de görev dağılımı

Tarlasında tarihi tünel buldu

Görünmez kaza sebebi olabilir

“Alt yapının vaat olarak söylenmesi utanç verici”

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir