EDİRNE Açık 26°C   TEKİRDAĞ Açık 25°C   KIRKLARELİ Açık 22°C   ÇANAKKALE Açık 22°C 
Haber giriş tarihi: 20 Şubat 2018 Salı, 18:29
Kaybolan komşuluk bu sergide
Vakıf Kültür Sanat Evinde (Büyük Sinagog İdari Binası) “Komşu Kapısı Can Kapısı” isimli fotoğraf sergisinin açılışı yapıldı.

Düzenlenen sergi açılışına Edirne Vakıflar Bölge Müdürü Osman Güneren, Türk Musevi Cemaati Başkanı Silvyo Ovadya ve proje koordinatörü Dalia Maya katıldı. Sergi açılışında konuşan Silvyo Ovadya; “Sinagog’un arka binasında sürekli olarak sergiler düzenlenmektedir. Bu sergi de onlardan birisidir. Komşu kapısı can kapısı adlı sergi İstanbul Bienali ile paralel etkinlik olarak yapılmış bir sergidir. Bu sergi ilk kez 500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesinde açılmıştır. Çok sayıda sanatçının muhtelif yerlerde çekmiş oldukları fotoğraflar komşu kavramı içerisinde değerlendirilerek başta Rubi Asa’nın koordinatörlüğünde sergi oluşturulmuştur. Bir de bundan sonraki sergimiz Edirneli Ressam Tayyip Yılmaz’ın Türk Eserlerini içeren bir sergisi olacak. Hatırlatmak istediğim bir diğer konu ise bu sene Vakıflar Haftasındaki konu “kadın” olacaktır. Edirne’nin bünyesinde çıkmış veya sonradan Edirne’ye hizmetleri olan kadınları ele almayı düşünüyoruz” diye konuştu. Proje Koordinatörlerinden Dalia Maya ise yaptığı konuşmada; “Sergiyi planlarken İstanbul Bianeli’nin teması iyi bir komşuluk idi. Biz de dedik ki toplumda yaşayan farklı kültür birikimi olan farklı gruplar da aslında iyi bir komşu mu düşüncesiydi. Bir komşu olarak komşu sergisi komşu kapısının can kapısı olduğunu düşünerek bunu hem bireysel, hem mekansal, hem de zamansal komşuluklar, hem teknolojik komşuluklar, hem de göçler gibi konulara yer vermek istedik. Geniş kapsamlı planladık. Aslında 98 taneydi fakat burada 65 tanesini sergileyebildik. Düşününce iyi bir komşuluk yapıyor muyuz, nerede komşuluk yapıyoruz mutlu muyuz mutsuz muyuz gibi düşünceleri sorgulamak bu cevapları verebilmek ve birbirimizi daha iyi tanımak. Ötekileştirdiklerimiz ve kendimiz arasında bir farkımız olmadığını bu fotoğraflara baktığımızda görebiliyoruz” dedi.

Vakıflar Bölge Müdürü Osman Güneren de; “6 aydır bu mekânı kültür sanat evi olarak kullanıyoruz. Bu mekân günden güne yenilenerek hizmet vermeye devam ediyor. Türk Musevi toplumu da belli bir takvim doğrultusunda bu mekânı çeşitli sergilerle süslemeye devam ediyor. Mimar olan Rubi Bey’in bize proje kapsamında ve yapım aşamasında ciddi katkıları oldu. 98-100’e yakın eserden burada 65 tane eser sergileniyor. Yaklaşık 3 hafta süre ile sergimiz ziyarete açık olacaktır” diye konuştu.

Fotoğraf Sanatçısı Rubi Asa koordinatörlüğünde 12 sanatçının eserlerinin sergilendiği sergi yaklaşık 3 hafta ziyarete açık kalacak. Girişi ücretsiz olan bu sergi Büyük Sinagog’da pazartesi günleri hariç her gün 9:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

Hasan Boyacıoğlu

Bu haber (1419) defa okundu.

‘Yaza Merhaba’ konseri yapıldı

Kent müzesinde konser

‘Moğollar’ ve ‘Athena’ konser verdi

AİLECEK ŞAŞKINIZ

BİZİM KÖYÜN ŞARKISI
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Beyazıt Sansı
BİRAZ ESTETİK?!...
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
Enver Şengül
LAVANTA RÜZGARI
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Cuma Sohbetleri
DÜNYA VE AHİRET DENGESİ
Dilara Pınar ARIÇ
SEÇİMLERİMİZ HAYATIMIZI BELİRLER
Ebru Güven
“PEKİYİ”
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
ÇOK OKUNANLAR

FAKA BASTILAR!

Osmanlı’dan Gelen Lezzet

Camdan fırladı, mucize gerçekleşti

Dostlukları Kırkpınar bestesinde yaşayacak

Meteoroloji’den Trakya bölgesine uyarı!!!        

İpsala Devlet Hastanesi hizmette

Davullu - zurnalı karşılama

Esnafı es geçmedi!

HEP BİRLİKTE YENİ HEDEFLERE BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN

Lunaparkta ölümlü kaza

SKM Bürosu Açıldı

Demirköy'de iş adamı iftar verdi

Hayat, Sağlık Yolundan Geçecek!

Adli vaka mı? Siyasi bağlantılı bir vaka mı?

SON 15 YILDA 243,51 MİLYON TL EĞİTİM YATIRIMI YAPILDI

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir
xx