EDİRNE Yağmur 18°C   TEKİRDAĞ Parçalı Bulutlu 19°C   KIRKLARELİ Çok Bulutlu 17°C   ÇANAKKALE Parçalı Bulutlu 15°C 
Haber giriş tarihi: 06 Aralık 2017 Çarşamba, 17:19
Zihinsel Engelliler ile KANKA oldular
Bir dünya projesi olan Best Buddıes Turkey 160 yıllık tarihi Edirne Lisesinde başladı. Proje Kapsamında 13 gönüllü öğrenci, 13 Zihinsel Engelli öğrenci ile KANKA oldu.

Zihinsel engelli gönüllülerle bu engellere sahip olmayan gönüllülerin arkadaş  olmalarını sağlayan proje Edirne Lisesinde yaşama geçti. Edirne Lisesinde düzenlenen törene Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu ile birlikte okul yönetimi ve Edirne Lisesinden Yetişenler Derneği yetkilileri katıldı.

1989 yılında Amerika’da KENNEDY ailesi’nden Anthony Kennedy Shriver tarafından kurulmuş ,  2011 yılında Alternetif Yaşam Derneğinin yürütmesiyle Türkiye’ye gelmiş,zihinsel engelli gönüllülerle bu engellere sahip olmayan gönüllüleri arkadaş yapan ve amacı toplumdaki Zihinsel ve Gelişim Engelli bireyleri oldukları gibi kabul etme ve kabul görme yolunda adım atılmasına aracı olmak olan Best BuddiesTurkey sosyal sorumluluk projesi bu yıl lise programı olarak Edirne Lisesinde başladı.

2015 yılında Türkiye de ilk kez Edirne Lisesi destek okul programını başlattı, geçen üç yılın ardından edindiği tecrübeler ve bilgiler doğrultusunda okul programı olarak devam etmeye karar verdi. Tanıtım toplantısı yapıldı, gönüllü öğrencilerin bilgileri alındı, deneysel liderlik çalışması yapıldı,engellilik konusuna doğru yaklaşım semineri yapıldı, zihinsel engelli gönüllülerin bilgileri alındı.

13 GÖNÜLLÜ ÖĞRENCİ KATILDI

Eşleştirme töreninde 13 gönüllü öğrenci ile 13 gönüllü zihinsel engelli birey, gençlerin tabiriyle “kanka” yani arkadaş olarak eşleşti.

İlk olmasının ve kimin kiminle eşleştiğinin bilinmemesinin verdiği heyecan atmosferi bütün salonu kapladı.  Eşleşme töreninden sonra Edirne Lisesinde okul aile birliği tarafından kokteyl verildi. Havada ki heyecan atmosferi öğrencilerin hazırlamış olduğu canlı müzikle beraber yerini eğlenceli ve keyifli bir ortama bıraktı.

Eşleşen gönüllü öğrenciler ve gönüllü zihinsel engelli bireyler haftada bir kere telefon,e-posta,sms,mektup,sosyal medya aracılığı ile iletişimde bulunacak,ayda iki kere yüzyüze görüşücekler. Arkadaşlıklarını 1 öğretim yılı boyunca sürdüreceklerdir..Bu sürenin sonunda Best Buddy olan buddy ve gönüllüler  uluslararası bir sertifika alarak süreci tamamlayacaklar.

BEST BUDDİES HAKKINDA

Uluslararası bir sivil toplum kuruluşu olan Best Buddies, Zihinsel ve Gelişim Engelli gönüllü bireyler ile bu engeli olmayan gönüllüler arasında arkadaşlık bağları kuran programlar uyguluyor. Böylelikle engelli bireylerin toplumda sosyal birey olarak kabul edilmesi ve kabul görmesi yolunda adım atılmasına aracı oluyor. Sivil toplum kuruluşu, kar amacı gütmeyen ve 1.000.000’dan fazla gönüllüsü olan uluslararası bir yapıya sahip. Kurucusu, ABD Başkanları’ndan John F. Kennedy’nin yeğeni Anthony Kennedy Shriver, projeyi ABD Georgetown Üniversite’sinde 1989 yılında başlatmış. Kurum, Special Olympics (Özel Olimpiyatlar) ile kardeş kuruluş. Best BuddiesTurkey, Alternatif Yaşam Derneği (AYDER) çatısı altında 2010 yılından beri faaliyet gösteriyor. 7 yılda 50 okul ve 5000 gönüllü projeye katılmış. K Türkiye'de, ABD’de Türkiye’nin Michigan Fahri Konsolosu Sn. Nurten Ural, Ulusal bir televizyon kanalı olan KANAL D Ana Haber Bülteni Sunucusu olan Sn. Gözde Atasoy, arkadaşlık Elçisi olarak çalışmalara gönüllü destek veriyor.

Turgay Balcı/Özlem İnan

 

Bu haber (343) defa okundu.

"Edirne tarihine yolculuk"

Süreç, Sağlıklı şekilde ilerliyor

“Kararlılık ve Azmin Pekiştiği Nokta”

Trakya'da 45 bin ton ayçiçeği alımı yapıldı

Sınır kapılarında tır kuyruğu
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
Enver Şengül
MERİÇ KÖPRÜSÜNÜ KİRLETMEYE DEVAM
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Cuma Sohbetleri
Ailenin Yaşlı Üyeleriyle İlişkiler
Dilara Pınar ARIÇ
RAHMAN VE RAHİM
Ebru Güven
BAĞIMLI MIYIZ?
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
ÇOK OKUNANLAR

Polisten kaçarken kaza yaptı

Okuyanlar Edirne’ye geliyor

Çiftçi "Feride Abla"nın azmi takdir topluyor

AK Parti’den ilk aday Koray Uymaz

5'inci kattan düşerek hayatını kaybetti

“İnadına zam yapmayacağız”

Tecavüz edilip öldürüldü iddiası

Komşular için gece de açık olacak

İhalede paralar kasalarla taşındı

Doktor doktor gezdi şifayı Edirne'de buldu

Binbaşı son yolculuğuna uğurlandı

"20 yıl önceki kötü intibayı ortadan kaldırdık"

Jandarma ekipleri imha etti

Denetimler arttırıldı

Toplu Taşıma İyileştirilecek

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir
xx