EDİRNE Kapalı 5°C   TEKİRDAĞ Kapalı 5°C   KIRKLARELİ Kapalı 1°C   ÇANAKKALE Kapalı 5°C 
Haber giriş tarihi: 06 Aralık 2017 Çarşamba, 17:19
Zihinsel Engelliler ile KANKA oldular
Bir dünya projesi olan Best Buddıes Turkey 160 yıllık tarihi Edirne Lisesinde başladı. Proje Kapsamında 13 gönüllü öğrenci, 13 Zihinsel Engelli öğrenci ile KANKA oldu.

Zihinsel engelli gönüllülerle bu engellere sahip olmayan gönüllülerin arkadaş  olmalarını sağlayan proje Edirne Lisesinde yaşama geçti. Edirne Lisesinde düzenlenen törene Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu ile birlikte okul yönetimi ve Edirne Lisesinden Yetişenler Derneği yetkilileri katıldı.

1989 yılında Amerika’da KENNEDY ailesi’nden Anthony Kennedy Shriver tarafından kurulmuş ,  2011 yılında Alternetif Yaşam Derneğinin yürütmesiyle Türkiye’ye gelmiş,zihinsel engelli gönüllülerle bu engellere sahip olmayan gönüllüleri arkadaş yapan ve amacı toplumdaki Zihinsel ve Gelişim Engelli bireyleri oldukları gibi kabul etme ve kabul görme yolunda adım atılmasına aracı olmak olan Best BuddiesTurkey sosyal sorumluluk projesi bu yıl lise programı olarak Edirne Lisesinde başladı.

2015 yılında Türkiye de ilk kez Edirne Lisesi destek okul programını başlattı, geçen üç yılın ardından edindiği tecrübeler ve bilgiler doğrultusunda okul programı olarak devam etmeye karar verdi. Tanıtım toplantısı yapıldı, gönüllü öğrencilerin bilgileri alındı, deneysel liderlik çalışması yapıldı,engellilik konusuna doğru yaklaşım semineri yapıldı, zihinsel engelli gönüllülerin bilgileri alındı.

13 GÖNÜLLÜ ÖĞRENCİ KATILDI

Eşleştirme töreninde 13 gönüllü öğrenci ile 13 gönüllü zihinsel engelli birey, gençlerin tabiriyle “kanka” yani arkadaş olarak eşleşti.

İlk olmasının ve kimin kiminle eşleştiğinin bilinmemesinin verdiği heyecan atmosferi bütün salonu kapladı.  Eşleşme töreninden sonra Edirne Lisesinde okul aile birliği tarafından kokteyl verildi. Havada ki heyecan atmosferi öğrencilerin hazırlamış olduğu canlı müzikle beraber yerini eğlenceli ve keyifli bir ortama bıraktı.

Eşleşen gönüllü öğrenciler ve gönüllü zihinsel engelli bireyler haftada bir kere telefon,e-posta,sms,mektup,sosyal medya aracılığı ile iletişimde bulunacak,ayda iki kere yüzyüze görüşücekler. Arkadaşlıklarını 1 öğretim yılı boyunca sürdüreceklerdir..Bu sürenin sonunda Best Buddy olan buddy ve gönüllüler  uluslararası bir sertifika alarak süreci tamamlayacaklar.

BEST BUDDİES HAKKINDA

Uluslararası bir sivil toplum kuruluşu olan Best Buddies, Zihinsel ve Gelişim Engelli gönüllü bireyler ile bu engeli olmayan gönüllüler arasında arkadaşlık bağları kuran programlar uyguluyor. Böylelikle engelli bireylerin toplumda sosyal birey olarak kabul edilmesi ve kabul görmesi yolunda adım atılmasına aracı oluyor. Sivil toplum kuruluşu, kar amacı gütmeyen ve 1.000.000’dan fazla gönüllüsü olan uluslararası bir yapıya sahip. Kurucusu, ABD Başkanları’ndan John F. Kennedy’nin yeğeni Anthony Kennedy Shriver, projeyi ABD Georgetown Üniversite’sinde 1989 yılında başlatmış. Kurum, Special Olympics (Özel Olimpiyatlar) ile kardeş kuruluş. Best BuddiesTurkey, Alternatif Yaşam Derneği (AYDER) çatısı altında 2010 yılından beri faaliyet gösteriyor. 7 yılda 50 okul ve 5000 gönüllü projeye katılmış. K Türkiye'de, ABD’de Türkiye’nin Michigan Fahri Konsolosu Sn. Nurten Ural, Ulusal bir televizyon kanalı olan KANAL D Ana Haber Bülteni Sunucusu olan Sn. Gözde Atasoy, arkadaşlık Elçisi olarak çalışmalara gönüllü destek veriyor.

Turgay Balcı/Özlem İnan

 

Bu haber (244) defa okundu.

Tuğra Market 5 nci Şubesini açtı

Tartıştığı Ablasını vurdu, sonra intihar etti 

“Para olsa da reddedecektik”

Kimin köftesi daha lezzetli?

Bir bagaj köpek yavrusu
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
KÖŞKDERE PLAZA EDİRNE'DE YILBAŞI PARTİSİ
VİDEO GALERİ
Kaleiçi tarihi konak yangını...
YAZARLAR
Ayhan Tunca
BİR ŞEKER FABRİKASI ANISI…
Beyazıt Sansı
“YAPMIŞLAR BİLE!”
İ. Melih Yurduseven
BUGÜN EDİRNE…
Enver Şengül
YENİ KIRKPINAR STADYUMUNUN TEKRAR SARAY ALANINDA YAPILMASI ŞART MI?
Mehmet DENİZ
3600 GÜNDEN EMEKLİLİK VE KIDEM TAZMİNATI HAKKI
Kerim YURK
TEK YÜREK OLAN ENEZ HALKI VE YOK OLAN SAROS KÖRFEZİ
Gözde Kabasakal
HOŞ GELDİN“ERKEKLER GÜNLERİ”
Muammer Oytan
FATİHA SÛRESİNİN FAZİLETİ:
Cuma Sohbetleri
ŞEHİTLİK VE GAZİLİK
Dilara Pınar ARIÇ
MEDENİYETİN DİLİ: SANAT
ÇOK OKUNANLAR

B Tipi Formula Pisti yalan oldu!

Yasak bölgede yakalandılar

Mart Kar’ı yağdı

Zihinsel engelli vatandaşın cesedi bulundu

Tebrikler Kaymakam Hanım

Tartıştığı Ablasını vurdu, sonra intihar etti 

Yerde metrelerce sürüklendi

Tanker dehşet saçtı; 8 yaralı

Personel bulamadı, Bilbord ilanı verdi

Çalınan aracına kavuştu

Sözlü tartışma kavgaya dönüştü

Edirne Peynirinde karar zamanı

“Edirne’liler markalarına sahip çıksın”

Refüje çıktı

Gümeler yakıldı

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
KIRKPINAR
DERGİSİ
EDİRNE'Yİ
SEYRET
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir