EDİRNE Kapalı 5°C   TEKİRDAĞ Parçalı Bulutlu 5°C   KIRKLARELİ Kar 4°C   ÇANAKKALE Çok Bulutlu 5°C 
Haber giriş tarihi: 06 Aralık 2017 Çarşamba, 14:36
Yarımadanın çehresi değişti
Çanakkale'nin Eceabat ilçesinde 2006 yılından bu yana yürütülen "Tarihe Saygı Projesi" kapsamında yenileme, onarım ve restorasyon işleriyle bölgenin, Tarihi Yarımada'nın çehresi değişti.

Opet Yönetim Kurulu Üyesi Nurten Öztürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 11 yıl önce Tarihe Saygı Projesi kapsamında Tarihi Gelibolu Yarımadası'nda çalışmalara başladıklarını söyledi. Burada bir köyü yenilemek için planlama yaptıklarını anlatan Öztürk, her şeyin bir süre sonra çok farklı bir boyut kazandığını kaydetti. Tarihi Yarımada'nın 11 yıldır "Tarihe Saygı Projesi" ile bölge tarihine yakışır bir hal aldığını belirten Öztürk, "Burada projenin sürdürülebilirliğine uygun olarak yenileme ve tadilat çalışmalarına devam ediliyor. Eceabat ilçesi ve 8 köyde yapılan çalışmalar yeniden ele alınırken, bölgede yaşanan depremlerde zarar gören 57. Alay Şehitliği Anıtı tadilat ile güçlendirildi. Akbaş Şehitliği bakıma alındı. Tarihe Saygı Parkı'nda ise yarımada maketi 3D printer ile aslına uygun olarak revize edildi." diye konuştu. Çanakkale'ye ilk kez 2005'te bir davet sonucu geldiğini dile getiren Öztürk, şöyle devam etti: "Vali beyle Çanakkale'de örnek bir köy yapabilmek amacıyla görüşmek üzere Çanakkale'ye geldim. Dönemin valisi, Alçıtepe köyünün yılda 2,5 milyon ziyaretçi aldığını ve gerçekten bu çalışmaları hak edeceğini söyledi. 2006 yılı başında Alçıtepe'ye gelerek faaliyetlerimize başladık. Çalışmalar esnasında Tarihi Yarımada'yı ziyaret ederken bizim bir köy projesi değil de bir yarımada projesi yapmamız gerektiğini hissettim. Dolayısıyla projemizi ona göre kurguladık. Milli park sınırlarındaki bütün köyleri tek tek rehabilite ve restore ederek, köy meydanlarını güzelleştirdik, evleri, müzeleri, restoranları elden geçirdik. Anıtlar yaparak Tarihi Yarımada'yı gerçekten tarihine yakışır bir hale getirdiğimize inanıyoruz. Çanakkale ülkemiz ve bizler için, Opet için son derece önem arz ediyor. Her şeyden önce bana Çanakkale'nin fahri hemşehrisi unvanını verdikleri için kendimi Çanakkaleli hissediyorum."

"YARIMADANIN TÜMÜNE DOKUNDUK"

Öztürk, hazırlanan proje kapsamında yarımadanın tümüne dokunduklarını vurguladı. 57. Alay Şehitliği'ni sıfırdan yenilediklerini ifade eden Öztürk, şunları kaydetti: "Eceabat'ın merkezindeki 2,5 dönümlük alana da Tarihe Saygı Parkı ve Açık Hava Müzesi yaptık. 2006 yılı başından bugüne kadar yıllardır biz Gelibolu Yarımadası'ndayız. Faaliyetlerimize devam ediyoruz. Yaptığımız hiçbir şeyin bozulmasına yok olmasına izin vermiyoruz, peşini bırakmıyoruz. Hatta yapmış olduğumuz tuvaletlerin kontrollerine kadar kendi ekiplerimiz yapıyor. Bir köy yapmak için gelmiştik, Yarımada'yı güzelleştirdik. Bunun vermiş olduğu gurur elbette bizi çok çok mutlu ediyor. Tarihe Saygı Parkı, çok ziyaretçi alan, Yarımada'ya gelen turistlerin uğrak yeri haline gelen bir konumda yer alıyor. Parkı üçüncü kez yeniliyoruz. Şimdi yeni yüzü ile ziyarete açtık. Parkı gezen herkes yarımada da yaşananları daha sağlıklı bir şekilde anlayıp ne kadar büyük mücadeleler verdiğimizi daha iyi anlatabilmiş olur diye düşünüyoruz." Açık hava müzesi niteliği taşıyan parkta, Gelibolu tarihi alanının dev maketi, 'Bomba Sırtı Vakası' mizanseni, Çanakkale Savaşına katılan 8 komutanın büstü ve heykeltıraş Tankut Öktem tarafından projelendirilen 12 metre yüksekliğindeki Tarihe Saygı Anıt Heykeli yer aldığını belirten Öztürk, "Drone çekimiyle köylerin kuşbakışı görüntüleri alınarak yarımada maketi 3D printer ile aslına uygun olarak revize edildi. Zemin kaplaması ise deniz suyu efekti verilerek hazırlandı. Batık gemiler de aslına uygun olarak 3D printer ile maketin deniz bölümüne eklendi." dedi. Öztürk, proje kapsamında şehitliklerde de onarım ve yenileme yaptıklarını ifade ederek, "Proje ile birlikte değişim geçiren Alçıtepe, Seddülbahir, Bigalı, Kilitbahir, Kocadere, Behramlı, Büyükanafarta ve Küçükanafarta köylerindeki bölgenin tarihini anlatan panolar bölge ikliminin yarattığı yıpranmaya karşı dayanıklı malzemelerle yeniden üretildi. Köy kahvehanelerinde kullanılan tüm masa ve sandalyeler de yenileriyle değiştirildi." diye konuştu.

AA

Bu haber (286) defa okundu.

Kayalıklardan düşen keçi kurtarıldı

Afrin şehitleri için mevlit okutuldu

Arama yapıyorlar

Görenleri şaşırttı

Devrilen traktörde 1 kişi yaralandı
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
KÖŞKDERE PLAZA EDİRNE'DE YILBAŞI PARTİSİ
VİDEO GALERİ
Kaleiçi tarihi konak yangını...
YAZARLAR
Ayhan Tunca
SAKARYA SAVAŞI’NI NAZIM HİKMETLE SELAMLAMAK…
Beyazıt Sansı
BAHARA ÖZLEM VE…
İ. Melih Yurduseven
YAMBOL KUKERLANDİA FESTİVALİ SARAÇLARDAYDI
Enver Şengül
EDİRNE SARAYININ KADERİ DEĞİŞİYOR
Mehmet DENİZ
KADROYA GEÇİRİLECEK ALT İŞVEREN İŞÇİLERİ
Kerim YURK
NEDEN YEREL GAZETE OKUMAMALIYIM…
Özge Özkan
NEDEN BU KADAR ÇOK SANAT ETKİNLİĞİ YAPILIYOR?
Gözde Kabasakal
AFFEDELİM AMA KİMİ?
Muammer Oytan
ALLAH’IN SEVMEDİĞİ KULLARI KİMLERDİR?
Cuma Sohbetleri
CİHAD
Dilara Pınar ARIÇ
MEDENİYETİN DİLİ: SANAT
ÇOK OKUNANLAR

Kule radarlar sökülecek

Edirne'de yakalandı

Son yolculuğuna uğurlandı

“Çok erken bir kayıp oldu”

Motosiklet otomobile çarptı

Ceset sayısı 3'e çıktı

Edirne Belediyesinin acı kaybı

Para cezası uygulanacak

Meriç Faciasının altından FETÖ  çıktı

Torunu için geldi

Radarlar kalktı diye sevinmeyin..

100’ncü Ameliyata kutlama

Akmeşe'nin acı günü

Şanlıurfa’dan geldi, Edirne’de dolandırdı

Ağaca çarparak durabildi

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E - GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
KIRKPINAR
DERGİSİ
EDİRNE'Yİ
SEYRET
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir