EDİRNE Kapalı 5°C   TEKİRDAĞ Kapalı 5°C   KIRKLARELİ Kapalı 1°C   ÇANAKKALE Kapalı 5°C 
Haber giriş tarihi: 17 Kasım 2017 Cuma, 17:36
Hobi olarak başladı, mesleği oldu
Fizik tedavi uzmanı Ziyafet Arslan, hobi olarak başladığı mantar toplamayı meslek haline getirerek işinden istifa etti ve kariyerine farklı bir yön verdi. Özel eğitimli köpekleriyle Kırklareli'de trüf mantarı toplayarak geçimini sağlayan Arslan, günün büyük bölümünü ormanda mantar arayarak geçiriyor.

Arslan, fizik tedavi uzmanı olarak bir hastanede görev yaptığı dönemde, mantar toplama işine merak saldı. Mesaisinin ardından ormana mantar toplamaya giden Aslan, kilogramı 500 ile 5 bin avro arasında değişen fiyattan alıcı bulan trüf mantarı konusunda bilgisin artırarak, uzmanlaştı. Mesleğinden 4 yıl önce istifa eden Arslan, İtalya ve Belçika'dan, trüf mantarı aramasında kullanılan özel eğitimli Lagotto Romagnolo cinsi iki köpek getirtti. Vize ilçesine bağlı Çakıllı beldesindeki ormanlık alanlarda yetişen trüf mantarından elde ettiği gelirle yaşamını sürdüren Arslan, doğayla iç içe yaşamını AA muhabirine anlattı. Trüf mantarının toprak altında sadece özel eğitimli köpekler tarafından bulunabildiğini belirten Arslan, hem mantarın hem de mantarı arayan köpeklerin çok değerli olduğunu söyledi. Trüf mantarı toplamanın çok zahmetli bir iş olduğunu ifade eden Arslan, her gün köpekleri ile İstanbul'dan  Vize'ye gelerek ormanlarda gün boyu mantar aradığını, günde en fazla 5 kilogram mantar bulabildiklerini anlattı. Bazı günler sadece 100 ile 250 gram arasında mantar toplayabildiklerini aktaran Arslan, şunları kaydetti: "Yazlık trüf, mayıs ve ağustos ayları arasında çıkıyor. En bol olan trüf türüdür. Kış aylarında çıkan siyah ve beyaz trüf ise çok azdır. Kışlık trüf için hava şartlarının da uygun olması gerekiyor. Nem için yağış çok önemli. Bitki örtüsüne, floraya ve ağaç yapılarına bakıyoruz. Trüf aradığımız bölgelerin kalkerli toprak olmasına dikkat ediyoruz. Kışlık trüfün mart ayına kadar süreci var. Bir kilo kışlık trüf bulmak için günde 20 ya da 25 kilometre yol yapabiliyoruz. Sonuçta doğal bir ürün topluyoruz. Bütün gün gezerek 100 gram da toplayabiliriz, 1 kilogram da."

"TALEBİ KARŞILAYAMIYORUZ"

Arslan, özellikle yurt dışından gelen talebi karşılamakta zorlandıklarını ifade ederek, sonbaharda toplanan siyah ve beyaz trüflere olan talebin daha fazla olduğunu anlattı. Bu mantarın piyasa değerinin çok yüksek olduğunu anımsatan Arslan, topladıkları mantarın İngiltere, İtalya, Fransa, Almanya, Amerika ve Japonya gibi birçok ülkeye ihraç edildiğini bildirdi. Trüfün kilogramının 500 ile 5 bin avro arasında değişen fiyatlarla satıldığını belirten Arslan, şu bilgileri verdi: "Trüf dünya mutfağında baharat şeklinde kullanıyor. Salatadan çorbaya, hamurlu yiyeceklere ya da ana yemeklere rendeleyerek pişirilmeden kullanılan üründür. Yan ürün olarak da kullanılabiliyor. Trüflü peynir, yağ ve bal ile birlikte de kullanılabiliyor. Diğer mantarlardan ayıran özellikleri protein değerleri çok yüksektir. Zor bulunan bir üründür. Dünyada en çok aroması ve tadından dolayı tercih ediliyor."

AA

Bu haber (1986) defa okundu.

Yaşlıları unutmadılar

Debisi yükseliyor

Biriz Beraberiz Projesi tanıtıldı

Toplantı gerçekleştirildi

Duygulandıran Türkü…
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
KÖŞKDERE PLAZA EDİRNE'DE YILBAŞI PARTİSİ
VİDEO GALERİ
Kaleiçi tarihi konak yangını...
YAZARLAR
Ayhan Tunca
BİR ŞEKER FABRİKASI ANISI…
Beyazıt Sansı
“YAPMIŞLAR BİLE!”
İ. Melih Yurduseven
BUGÜN EDİRNE…
Enver Şengül
YENİ KIRKPINAR STADYUMUNUN TEKRAR SARAY ALANINDA YAPILMASI ŞART MI?
Mehmet DENİZ
3600 GÜNDEN EMEKLİLİK VE KIDEM TAZMİNATI HAKKI
Kerim YURK
TEK YÜREK OLAN ENEZ HALKI VE YOK OLAN SAROS KÖRFEZİ
Gözde Kabasakal
HOŞ GELDİN“ERKEKLER GÜNLERİ”
Muammer Oytan
FATİHA SÛRESİNİN FAZİLETİ:
Cuma Sohbetleri
ŞEHİTLİK VE GAZİLİK
Dilara Pınar ARIÇ
MEDENİYETİN DİLİ: SANAT
ÇOK OKUNANLAR

B Tipi Formula Pisti yalan oldu!

Yasak bölgede yakalandılar

Mart Kar’ı yağdı

Zihinsel engelli vatandaşın cesedi bulundu

Tartıştığı Ablasını vurdu, sonra intihar etti 

Tebrikler Kaymakam Hanım

Yerde metrelerce sürüklendi

Tanker dehşet saçtı; 8 yaralı

Personel bulamadı, Bilbord ilanı verdi

Çalınan aracına kavuştu

Sözlü tartışma kavgaya dönüştü

Edirne Peynirinde karar zamanı

“Edirne’liler markalarına sahip çıksın”

Refüje çıktı

Gümeler yakıldı

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
KIRKPINAR
DERGİSİ
EDİRNE'Yİ
SEYRET
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir