EDİRNE Yağmur 6°C   TEKİRDAĞ Kapalı 8°C   KIRKLARELİ Yağmur 4°C   ÇANAKKALE Kapalı 8°C 
Haber giriş tarihi: 14 Kasım 2017 Salı, 18:27
Kırmızı etiketliler kapatılacak
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan “Kırmızı etiket olmasına rağmen asansör çalışıyor olabilir ama bu, sizin bunu kullanmanız anlamına gelmiyor. Orada gerçekten hayati bir risk olduğu anlamına geliyor.” dedi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Belediye Meclis Salonu’nda basın mensuplarıyla bir araya geldi. Edirne Belediyesi’nin bünyesinde Edirne Akademi’nin kurulduğunu belirten Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 2 yıl önce Edirne’deki asansörlerle ilgili alınan kararı hatırlatarak  “12 Ağustos 2015’te bir karar almıştık. Asansörlerde üst üste kazalar olmuştu, bizde Edirne’deki asansörlerle ilgili bir takım yaptırım kararları almıştık. Bu konuda yetkili kurum olan Edirne Makine Mühendisleri odasıyla da bir protokol yapmıştık ve Edirne’deki asansörleri denetim görevini Makina Mühendisleri Odası’na vermiştik belediyemizle eşgüdüm olarak denetlemek üzere. Akabinde bu aldığımız kararı asansörlerin nasıl denetleneceğini, buradaki kuralların neler olduğunu 12 Ağustos 2015’te Edirne’deki bütün apartman yönetimlerine bir mektupla duyurmuştuk asansör olan her yere. O günden beri denetimler devam ediyor. Bugün geldiğimiz noktayı açıklamak istiyorum maalesef durum pek iç açıcı değil. Neden denetime para verelim diyorlar. Denetimler sonunda etiketler yapıştırıldığı için; kırmızı olsa ne olur, yeşil olsa ne olur diyorlar. Bak asansör çalışıyor diyorlar. Ama bir kaza olsa birini kaybetsek bunun bırakın hukuki sorumluluğunu, vicdani sorumluluğunu hiçbirimiz kaldıramayız. O nedenle tüm vatandaşlarımıza sesleniyorum bu kuralları uygulayacağız bunu sizin can ve mal güvenliğimiz için uygulamak zorundayız.”dedi.

“YAPTIRIM DA UYGULAYACAĞIZ”

“Etiket alan asansör sayısı ve denetim ücretleri hakkında bilgi veren Gürkan, “Makina Mühendisleri Odası ile Asansör İşletme Bakım ve Periyodik Kontrol Yönetmeliği kapsamında A tipi sertifikalı bir muayene kuruluşu olduğu için bir protokol imzalamıştık. Makina Mühendisleri Odası denetlediği her asansörden bir ücret alıyor. O da yönetmelikle belirlenmiş rakam olarak KDV dahil kontrol ücreti 0-5 kat 195 TL, 6-10 kat arası 220 TL, 11-15 kat arası 260 TL, zaten bunun üzeri Edirne’de yok. 0 ve 5 arası bizde çok. Edirne’de 2153 adet asansör var toplamda. Bu asansörlerin denetimine baktığımız 2017 yılında yapılan 814 asansör denetlemesinde, 172 asansör yeşil etiket almış yani bir sorun yok. 266 asansör mavi etiket almış kısmen sorunlu. 26 adedi sarı etiket almış sorun daha fazla. 355 adedi de kırmızı etiket almış hiçbir surette çalıştırılmaması gerekir diye. Kırmızı etiket olmasına rağmen asansör çalışıyor olabilir ama bu sizin bunu kullanmanız anlamına gelmiyor. Orada gerçekten hayati bir risk olduğu anlamına geliyor. Bugünkü basın toplantısının ana teması da bu özellikle kırmızı etiket almış bu 355 asansörü mühürlemeye başlayacağız. Mühürlemek zorundayız. Burada vatandaşlarımız bize kızacak, tepki gösterecektir. Yaptırımları da uygulayacağız. Çünkü yasa bizi mecbur tutuyor mühürleme olayına. Bu mekanizmayı bugün itibarıyla çalıştırmaya başlıyoruz. Bunu vatandaşlarımızın öncelikle can sonrada mal güvenliği için yaptığımız bilmesini istiyorum.” diyerek kırmızı etiketli asansörlerden uzak durulması gerektiğinin önemle altını çizdi.

Özlem İnan

Bu haber (1239) defa okundu.

Gümrükte Bitcoin operasyonu

Randevu talebini reddetti

Kar geliyor!

 Tarımsal ticaret ele alındı

“Yağlı Güreşe destek vermeye devam edeceğiz”
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
KÖŞKDERE PLAZA EDİRNE'DE YILBAŞI PARTİSİ
VİDEO GALERİ
Kaleiçi tarihi konak yangını...
YAZARLAR
Ayhan Tunca
Mehmet Uzun ile…
Beyazıt Sansı
BİR KADİR ZURNA, VARDI…
İ. Melih Yurduseven
SİYASET VE SEÇİMLER…
Enver Şengül
BUÇUKTEPE VERİCİLERİ SELİMİYE İLE YARIŞIYOR
Mehmet DENİZ
KADROYA GEÇİRİLECEK ALT İŞVEREN İŞÇİLERİ
Kerim YURK
NEDEN YEREL GAZETE OKUMAMALIYIM…
Özge Özkan
NEDEN BU KADAR ÇOK SANAT ETKİNLİĞİ YAPILIYOR?
Gözde Kabasakal
AFFEDELİM AMA KİMİ?
Muammer Oytan
ALLAH’IN SEVMEDİĞİ KULLARI KİMLERDİR?
Cuma Sohbetleri
CİHAD
Dilara Pınar ARIÇ
MEDENİYETİN DİLİ: SANAT
ÇOK OKUNANLAR

Son yolculuğuna uğurlandı

Motosiklet otomobile çarptı

Minibüsle servis aracı çarpıştı

Kaçakçılar gözaltında

Radarlar kalktı diye sevinmeyin..

Para cezası uygulanacak

100’ncü Ameliyata kutlama

3 metrelik ölü yılan bulundu

Kar geliyor!

Emniyet Müdürüne son görev

İnşaatta başına takoz düşen işçi öldü

Şanlıurfa’dan geldi, Edirne’de dolandırdı

Akmeşe'nin acı günü

Yayaya çarptı

Ağaca çarparak durabildi

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E - GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
KIRKPINAR
DERGİSİ
EDİRNE'Yİ
SEYRET
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir