EDİRNE Parçalı Bulutlu 10°C   TEKİRDAĞ Açık 9°C   KIRKLARELİ Parçalı Bulutlu 10°C   ÇANAKKALE Açık 10°C 
Haber giriş tarihi: 14 Kasım 2017 Salı, 18:27
Kırmızı etiketliler kapatılacak
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan “Kırmızı etiket olmasına rağmen asansör çalışıyor olabilir ama bu, sizin bunu kullanmanız anlamına gelmiyor. Orada gerçekten hayati bir risk olduğu anlamına geliyor.” dedi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Belediye Meclis Salonu’nda basın mensuplarıyla bir araya geldi. Edirne Belediyesi’nin bünyesinde Edirne Akademi’nin kurulduğunu belirten Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 2 yıl önce Edirne’deki asansörlerle ilgili alınan kararı hatırlatarak  “12 Ağustos 2015’te bir karar almıştık. Asansörlerde üst üste kazalar olmuştu, bizde Edirne’deki asansörlerle ilgili bir takım yaptırım kararları almıştık. Bu konuda yetkili kurum olan Edirne Makine Mühendisleri odasıyla da bir protokol yapmıştık ve Edirne’deki asansörleri denetim görevini Makina Mühendisleri Odası’na vermiştik belediyemizle eşgüdüm olarak denetlemek üzere. Akabinde bu aldığımız kararı asansörlerin nasıl denetleneceğini, buradaki kuralların neler olduğunu 12 Ağustos 2015’te Edirne’deki bütün apartman yönetimlerine bir mektupla duyurmuştuk asansör olan her yere. O günden beri denetimler devam ediyor. Bugün geldiğimiz noktayı açıklamak istiyorum maalesef durum pek iç açıcı değil. Neden denetime para verelim diyorlar. Denetimler sonunda etiketler yapıştırıldığı için; kırmızı olsa ne olur, yeşil olsa ne olur diyorlar. Bak asansör çalışıyor diyorlar. Ama bir kaza olsa birini kaybetsek bunun bırakın hukuki sorumluluğunu, vicdani sorumluluğunu hiçbirimiz kaldıramayız. O nedenle tüm vatandaşlarımıza sesleniyorum bu kuralları uygulayacağız bunu sizin can ve mal güvenliğimiz için uygulamak zorundayız.”dedi.

“YAPTIRIM DA UYGULAYACAĞIZ”

“Etiket alan asansör sayısı ve denetim ücretleri hakkında bilgi veren Gürkan, “Makina Mühendisleri Odası ile Asansör İşletme Bakım ve Periyodik Kontrol Yönetmeliği kapsamında A tipi sertifikalı bir muayene kuruluşu olduğu için bir protokol imzalamıştık. Makina Mühendisleri Odası denetlediği her asansörden bir ücret alıyor. O da yönetmelikle belirlenmiş rakam olarak KDV dahil kontrol ücreti 0-5 kat 195 TL, 6-10 kat arası 220 TL, 11-15 kat arası 260 TL, zaten bunun üzeri Edirne’de yok. 0 ve 5 arası bizde çok. Edirne’de 2153 adet asansör var toplamda. Bu asansörlerin denetimine baktığımız 2017 yılında yapılan 814 asansör denetlemesinde, 172 asansör yeşil etiket almış yani bir sorun yok. 266 asansör mavi etiket almış kısmen sorunlu. 26 adedi sarı etiket almış sorun daha fazla. 355 adedi de kırmızı etiket almış hiçbir surette çalıştırılmaması gerekir diye. Kırmızı etiket olmasına rağmen asansör çalışıyor olabilir ama bu sizin bunu kullanmanız anlamına gelmiyor. Orada gerçekten hayati bir risk olduğu anlamına geliyor. Bugünkü basın toplantısının ana teması da bu özellikle kırmızı etiket almış bu 355 asansörü mühürlemeye başlayacağız. Mühürlemek zorundayız. Burada vatandaşlarımız bize kızacak, tepki gösterecektir. Yaptırımları da uygulayacağız. Çünkü yasa bizi mecbur tutuyor mühürleme olayına. Bu mekanizmayı bugün itibarıyla çalıştırmaya başlıyoruz. Bunu vatandaşlarımızın öncelikle can sonrada mal güvenliği için yaptığımız bilmesini istiyorum.” diyerek kırmızı etiketli asansörlerden uzak durulması gerektiğinin önemle altını çizdi.

Özlem İnan

Bu haber (1151) defa okundu.

“Yeni düzenlemeler geliyor”

“Türkiye’nin kapıları dar geliyor”

Başkan Gürkan’ın vefası

“Yolcular pişmeyecek, üşümeyecek”

“Eğitim bir neferi olmayı kabul ettiği gün”
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
Edirne 2017'ye nasıl girdi?
VİDEO GALERİ
Kaleiçi tarihi konak yangını...
YAZARLAR
Ayhan Tunca
KIRKLARELİ TREN İSTASYONU, ATATÜRK’Ü ANLATIR…
Beyazıt Sansı
ÖĞRETMEN OKULLARIMI GERİ İSTİYORUM!...
İ. Melih Yurduseven
YARIN DA KURTULUŞUMUZU KUTLAYACAĞIZ…
Enver Şengül
TESCİLLİ 613 ESERE SAHİBİZ
Mehmet DENİZ
TAŞERON İŞÇİLERİN ÜCRET, İZİN VE KIDEM TAZMİNATLARI
Kerim YURK
O, KİMSEYE YARANAMADI…
Özge Özkan
NEDEN BU KADAR ÇOK SANAT ETKİNLİĞİ YAPILIYOR?
Gözde Kabasakal
“OYUN OYNAYALIM”
Muammer Oytan
CUMA YAZILARI - 42       
Cuma Sohbetleri
ÇOCUK,AİLE, OYUN, ŞEHİR ÜZERİNE
Gülcan GÖNDÜR
ÜNİVERSİTE MEZUNU OLMAK VE İŞSİZLİK
ÇOK OKUNANLAR

Kış geldi

Nihayet sahibi olacak

Önce frene, radarı geçince bas gaza

Öğrencilere ücretsiz

Edirne de iyi parti coşkusu

Oyunculuktan siyasete yolculuk

Edirne ve Nesebar bu projede

Takla atan minibüste kaç kişi yaralandı?

Amblemli karşılama

9 Kişi tutuklandı

EDİRNE GÜNDEMİ

Yoluna devam ediyor

Başkanın mutlu günü

Deniz çekildi

Apartman yöneticisi oldu

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E - GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
KIRKPINAR
DERGİSİ
EDİRNE'Yİ
SEYRET
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir