EDİRNE Açık 31°C   TEKİRDAĞ Çok Bulutlu 25°C   KIRKLARELİ Açık 30°C   ÇANAKKALE Kapalı 25°C 
Haber giriş tarihi: 14 Kasım 2017 Salı, 18:27
Kırmızı etiketliler kapatılacak
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan “Kırmızı etiket olmasına rağmen asansör çalışıyor olabilir ama bu, sizin bunu kullanmanız anlamına gelmiyor. Orada gerçekten hayati bir risk olduğu anlamına geliyor.” dedi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Belediye Meclis Salonu’nda basın mensuplarıyla bir araya geldi. Edirne Belediyesi’nin bünyesinde Edirne Akademi’nin kurulduğunu belirten Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 2 yıl önce Edirne’deki asansörlerle ilgili alınan kararı hatırlatarak  “12 Ağustos 2015’te bir karar almıştık. Asansörlerde üst üste kazalar olmuştu, bizde Edirne’deki asansörlerle ilgili bir takım yaptırım kararları almıştık. Bu konuda yetkili kurum olan Edirne Makine Mühendisleri odasıyla da bir protokol yapmıştık ve Edirne’deki asansörleri denetim görevini Makina Mühendisleri Odası’na vermiştik belediyemizle eşgüdüm olarak denetlemek üzere. Akabinde bu aldığımız kararı asansörlerin nasıl denetleneceğini, buradaki kuralların neler olduğunu 12 Ağustos 2015’te Edirne’deki bütün apartman yönetimlerine bir mektupla duyurmuştuk asansör olan her yere. O günden beri denetimler devam ediyor. Bugün geldiğimiz noktayı açıklamak istiyorum maalesef durum pek iç açıcı değil. Neden denetime para verelim diyorlar. Denetimler sonunda etiketler yapıştırıldığı için; kırmızı olsa ne olur, yeşil olsa ne olur diyorlar. Bak asansör çalışıyor diyorlar. Ama bir kaza olsa birini kaybetsek bunun bırakın hukuki sorumluluğunu, vicdani sorumluluğunu hiçbirimiz kaldıramayız. O nedenle tüm vatandaşlarımıza sesleniyorum bu kuralları uygulayacağız bunu sizin can ve mal güvenliğimiz için uygulamak zorundayız.”dedi.

“YAPTIRIM DA UYGULAYACAĞIZ”

“Etiket alan asansör sayısı ve denetim ücretleri hakkında bilgi veren Gürkan, “Makina Mühendisleri Odası ile Asansör İşletme Bakım ve Periyodik Kontrol Yönetmeliği kapsamında A tipi sertifikalı bir muayene kuruluşu olduğu için bir protokol imzalamıştık. Makina Mühendisleri Odası denetlediği her asansörden bir ücret alıyor. O da yönetmelikle belirlenmiş rakam olarak KDV dahil kontrol ücreti 0-5 kat 195 TL, 6-10 kat arası 220 TL, 11-15 kat arası 260 TL, zaten bunun üzeri Edirne’de yok. 0 ve 5 arası bizde çok. Edirne’de 2153 adet asansör var toplamda. Bu asansörlerin denetimine baktığımız 2017 yılında yapılan 814 asansör denetlemesinde, 172 asansör yeşil etiket almış yani bir sorun yok. 266 asansör mavi etiket almış kısmen sorunlu. 26 adedi sarı etiket almış sorun daha fazla. 355 adedi de kırmızı etiket almış hiçbir surette çalıştırılmaması gerekir diye. Kırmızı etiket olmasına rağmen asansör çalışıyor olabilir ama bu sizin bunu kullanmanız anlamına gelmiyor. Orada gerçekten hayati bir risk olduğu anlamına geliyor. Bugünkü basın toplantısının ana teması da bu özellikle kırmızı etiket almış bu 355 asansörü mühürlemeye başlayacağız. Mühürlemek zorundayız. Burada vatandaşlarımız bize kızacak, tepki gösterecektir. Yaptırımları da uygulayacağız. Çünkü yasa bizi mecbur tutuyor mühürleme olayına. Bu mekanizmayı bugün itibarıyla çalıştırmaya başlıyoruz. Bunu vatandaşlarımızın öncelikle can sonrada mal güvenliği için yaptığımız bilmesini istiyorum.” diyerek kırmızı etiketli asansörlerden uzak durulması gerektiğinin önemle altını çizdi.

Özlem İnan

Bu haber (1305) defa okundu.

“Gelmeseniz de oylarımız sizindir”

Şiddetli yağışlar çiftçiyi üzdü

Temiz su sevinci

“Beyaz önlüklüler göğüs kabarttı”

Sağlığa 296,03 Milyon Lira yatırım
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Beyazıt Sansı
OY KULLANMAK İÇİN YETERİNCE BİLGİLENDİRİLDİK Mİ?!..
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
Enver Şengül
LAVANTA RÜZGARI
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Cuma Sohbetleri
DÜNYA VE AHİRET DENGESİ
Dilara Pınar ARIÇ
ESAS KAYNAĞA ULAŞMAK
Ebru Güven
“PEKİYİ”
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
ÇOK OKUNANLAR

Camdan fırladı, mucize gerçekleşti

Dostlukları Kırkpınar bestesinde yaşayacak

Meteoroloji’den Trakya bölgesine uyarı!!!        

Davullu - zurnalı karşılama

Hediyeli ev ziyareti

Lunaparkta ölümlü kaza

SKM Bürosu Açıldı

Adli vaka mı? Siyasi bağlantılı bir vaka mı?

“MHP emanetini geri alacak”

“BU BÖLGENİN İNSANIYIZ; ULAŞILAN VEKİL OLACAĞIZ.”

Elektrik kesintisi yaşanacak

“Kızımızı çok özlüyoruz"

Müebbet hapis cezası

“Gelmeseniz de oylarımız sizindir”

Ramazan ayında 300 bin turist ağırladı

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir
xx