EDİRNE Yağmur 6°C   TEKİRDAĞ Kapalı 8°C   KIRKLARELİ Yağmur 4°C   ÇANAKKALE Kapalı 8°C 
Haber giriş tarihi: 14 Kasım 2017 Salı, 17:08
“Edirne bize ilham olmaya devam ediyor”
Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu “Edirne bize ilham olmaya devam ediyor.”

Tören Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi’nde düzenlendi. Törene Belediye Başkanı Recep Gürkan, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Prof. Dr. Emin Kansu, Dış İşleri Edirne Temsilcisi Murat Ahmet Yörük, Edirne Vali Yardımcısı Mustafa Karslıoğlu, Belediye Başkan Yardımcı Selçuk Çakır, Cumhuriyet Başsavcısı Muhammet Savran, ETSO Temsil Başkanı Mehmet Eren ve birçok öğretim üyesi ve öğrenci katıldı. Tören programın okunması ile başlandı. Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasına ise Doç. Dr. Ahmet Hamdi Zafer yönetimindeki Balkan Senfoni Orkestrası eşlik etti. Balkan senfoni orkestrasının verdiği açılış konserinden sonra Halk Oyunları gösterisi yer aldı. Ardından Trakya Üniversitesi Basın ve Yayın Halkla İlişkiler tarafından hazırlanan, Üniversite’nin tanıtım filmi izlendi. Başbakan Binali Yıldırım’ın törene gönderdiği mesaj okundu.

“EDİRNE BİZE İLHAM OLMAYA DEVAM EDİYOR”

Programın devamında Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu akademik açılış konuşmasını yaptı. Açılış töreninde gelen herkese teşekkürlerini sunarak konuşmasına başlayan Prof. Dr. Tabakoğlu, “Trakya Üniversitesi 1982 kurulumlu, 49 bin öğrencisi, 2 bin 600 yabancı öğrencisiyle; bünyesinden Çanakkale, Tekirdağ, Kırklareli çıkarmış bir üniversite olarak, 36 yaşında eğitim öğretim hayatına devam ediyor. Edirne tarihi olarak medeniyetimizin çok önemli günlerinin yaşandığı bir yer. Bir kere başkent. “Bir yer başkent oldu mu bir daha susmaz.” derler. Balkanları ve İstanbul’u fethetmiş bir şehir, Fatih’i yetiştirmiş bir şehir. Ve beylikten imparatorluğa geçtiğimiz bir şehir. Edirne bize ilham olmaya devam ediyor ve bu büyük şeyleri başarmış olan bu şehirde, yine büyük şeyler başarma arzusu uyandırıyor. Böyle bir şehrin üniversitesi olarak yükümlülüğümüz de artıyor. İstiyoruz ki; yine çok uluslu, çok milletli, çok farklı görüşleri de yönetebilecek, o imparatorluk oluşturacak değerleri, o 92 yıl başkentlik yaptığı dönemdeki değerleri tekrar simule edebilecek bir anlayışla buradan bir uyanış uyandıralım. Biliyorsunuz ki Osmanlı Devleti’nin çok önemli gelişmelerinin yaşandığı bu şehir aynı zamanda acıların da yaşandığı bir şehir olmuş ve 4 işgal görmüştür. Bu gidişe son veren Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarıyla tekrar Türkiye Cumhuriyeti olarak ileriyi, güzel günleri hedefleyen bir üniversite olmak istiyoruz. Bunu başarmış bir ilde bunu başarabileceğimizi biliyoruz.” diyerek şehrin ve üniversitenin tarihi dokusu ile ilgili düşüncelerini aktardı.

“MİSYONUMUZDAN BİRİ BALKANLAR”

Trakya Üniversitesi olarak misyonlarını aktaran Tabakoğlu, “Trakya Üniversitesi olarak birkaç misyonumuz var. Biri Balkanlar. Buradaki etkinliğimizin artmasını istiyoruz. Balkan Üniversiteler Birliği Genel Sekreteriydik. Şimdi yönetim kurulu kalıcı üyesiyiz. Sofya’da yaptığımız toplantıdan sonra önümüzdeki toplantı Kalkandelen’de. 12 ülkenin 61 Üniversitenin üye olduğu bu topluluğun çalışmalarını destekliyoruz, geliştirmek istiyoruz. 2600 yabancı öğrencimiz var geçen yıl 2300 idi yaklaşık %20 artışlar hizmet veriyoruz. Bunun pek çoğu Balkan öğrencileri. 2023’te 10 bin yabancı öğrenci olmasını istiyoruz. Harçları indirdik. Her türlü kolaylığı sağlıyoruz. Yaklaşık bin öğrencimize yemek bursuyla, “Bir Öğrenci de Sen Okut” kampanyasıyla, part-time çalıştırdığımız öğrencilerimizle yaklaşık 1000 öğrencimize Trakya Üniversitesi olarak dokunuyoruz. Onları özgüveni yüksek, girişimci ruhla, yeni neslin argümanlarıyla yetiştirip, onlara ülkemizin geleceği gözüyle baktığımız için onları en iyi şekilde yetiştirmekle kendimizi yükümlü hissediyoruz. Bölgemizin sorunlarına bilimsel araştırmalarla destek olmaya çalışıyoruz. Hastanemizde 1100 yatakla, tüm balkanları içine alan ciddi bir sağlık hizmeti veriyoruz. Tamamen sil baştan yeniliyoruz. YÖK’ünde bize yardımcı olduğu kalite yolculuğuyla, bütün süreçlerimiz tek tek elden geçiliyor ve değerlendiriliyor. Bu kurumu tekrar yenileyecek her türlü tedbiri alıyoruz. Devamlı iyileştirecek, sürekli geliştirecek bir sistem kurma peşindeyiz.” diyerek konuşmasını yeni yılın herkes için hayırlı olmasını dilekleriyle noktaladı.

2017-2018 Yılı Akademik Yılı Açılış Töreni TÜBA şeref üyesi Prof. Dr. Emin Kansu “Akademik Mikroçevre ve Mentorun Önemi” konulu ilk dersini sunum eşliğinde vermesinin ardından hediyelerin sunuşunu ile sonlandı.

Özlem ceylan/ Özlem inan

Bu haber (256) defa okundu.

Gümrükte Bitcoin operasyonu

Randevu talebini reddetti

Kar geliyor!

 Tarımsal ticaret ele alındı

“Yağlı Güreşe destek vermeye devam edeceğiz”
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
KÖŞKDERE PLAZA EDİRNE'DE YILBAŞI PARTİSİ
VİDEO GALERİ
Kaleiçi tarihi konak yangını...
YAZARLAR
Ayhan Tunca
Mehmet Uzun ile…
Beyazıt Sansı
BİR KADİR ZURNA, VARDI…
İ. Melih Yurduseven
SİYASET VE SEÇİMLER…
Enver Şengül
BUÇUKTEPE VERİCİLERİ SELİMİYE İLE YARIŞIYOR
Mehmet DENİZ
KADROYA GEÇİRİLECEK ALT İŞVEREN İŞÇİLERİ
Kerim YURK
NEDEN YEREL GAZETE OKUMAMALIYIM…
Özge Özkan
NEDEN BU KADAR ÇOK SANAT ETKİNLİĞİ YAPILIYOR?
Gözde Kabasakal
AFFEDELİM AMA KİMİ?
Muammer Oytan
ALLAH’IN SEVMEDİĞİ KULLARI KİMLERDİR?
Cuma Sohbetleri
CİHAD
Dilara Pınar ARIÇ
MEDENİYETİN DİLİ: SANAT
ÇOK OKUNANLAR

Son yolculuğuna uğurlandı

Motosiklet otomobile çarptı

Minibüsle servis aracı çarpıştı

Kaçakçılar gözaltında

Radarlar kalktı diye sevinmeyin..

Para cezası uygulanacak

100’ncü Ameliyata kutlama

Kar geliyor!

3 metrelik ölü yılan bulundu

Emniyet Müdürüne son görev

İnşaatta başına takoz düşen işçi öldü

Şanlıurfa’dan geldi, Edirne’de dolandırdı

Akmeşe'nin acı günü

Yayaya çarptı

Ağaca çarparak durabildi

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E - GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
KIRKPINAR
DERGİSİ
EDİRNE'Yİ
SEYRET
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir