EDİRNE Çok Bulutlu 3°C   TEKİRDAĞ Kapalı 1°C   KIRKLARELİ Parçalı Bulutlu 4°C   ÇANAKKALE Kapalı 0°C 
Haber giriş tarihi: 14 Kasım 2017 Salı, 17:08
“Edirne bize ilham olmaya devam ediyor”
Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu “Edirne bize ilham olmaya devam ediyor.”

Tören Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi’nde düzenlendi. Törene Belediye Başkanı Recep Gürkan, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Prof. Dr. Emin Kansu, Dış İşleri Edirne Temsilcisi Murat Ahmet Yörük, Edirne Vali Yardımcısı Mustafa Karslıoğlu, Belediye Başkan Yardımcı Selçuk Çakır, Cumhuriyet Başsavcısı Muhammet Savran, ETSO Temsil Başkanı Mehmet Eren ve birçok öğretim üyesi ve öğrenci katıldı. Tören programın okunması ile başlandı. Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasına ise Doç. Dr. Ahmet Hamdi Zafer yönetimindeki Balkan Senfoni Orkestrası eşlik etti. Balkan senfoni orkestrasının verdiği açılış konserinden sonra Halk Oyunları gösterisi yer aldı. Ardından Trakya Üniversitesi Basın ve Yayın Halkla İlişkiler tarafından hazırlanan, Üniversite’nin tanıtım filmi izlendi. Başbakan Binali Yıldırım’ın törene gönderdiği mesaj okundu.

“EDİRNE BİZE İLHAM OLMAYA DEVAM EDİYOR”

Programın devamında Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu akademik açılış konuşmasını yaptı. Açılış töreninde gelen herkese teşekkürlerini sunarak konuşmasına başlayan Prof. Dr. Tabakoğlu, “Trakya Üniversitesi 1982 kurulumlu, 49 bin öğrencisi, 2 bin 600 yabancı öğrencisiyle; bünyesinden Çanakkale, Tekirdağ, Kırklareli çıkarmış bir üniversite olarak, 36 yaşında eğitim öğretim hayatına devam ediyor. Edirne tarihi olarak medeniyetimizin çok önemli günlerinin yaşandığı bir yer. Bir kere başkent. “Bir yer başkent oldu mu bir daha susmaz.” derler. Balkanları ve İstanbul’u fethetmiş bir şehir, Fatih’i yetiştirmiş bir şehir. Ve beylikten imparatorluğa geçtiğimiz bir şehir. Edirne bize ilham olmaya devam ediyor ve bu büyük şeyleri başarmış olan bu şehirde, yine büyük şeyler başarma arzusu uyandırıyor. Böyle bir şehrin üniversitesi olarak yükümlülüğümüz de artıyor. İstiyoruz ki; yine çok uluslu, çok milletli, çok farklı görüşleri de yönetebilecek, o imparatorluk oluşturacak değerleri, o 92 yıl başkentlik yaptığı dönemdeki değerleri tekrar simule edebilecek bir anlayışla buradan bir uyanış uyandıralım. Biliyorsunuz ki Osmanlı Devleti’nin çok önemli gelişmelerinin yaşandığı bu şehir aynı zamanda acıların da yaşandığı bir şehir olmuş ve 4 işgal görmüştür. Bu gidişe son veren Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarıyla tekrar Türkiye Cumhuriyeti olarak ileriyi, güzel günleri hedefleyen bir üniversite olmak istiyoruz. Bunu başarmış bir ilde bunu başarabileceğimizi biliyoruz.” diyerek şehrin ve üniversitenin tarihi dokusu ile ilgili düşüncelerini aktardı.

“MİSYONUMUZDAN BİRİ BALKANLAR”

Trakya Üniversitesi olarak misyonlarını aktaran Tabakoğlu, “Trakya Üniversitesi olarak birkaç misyonumuz var. Biri Balkanlar. Buradaki etkinliğimizin artmasını istiyoruz. Balkan Üniversiteler Birliği Genel Sekreteriydik. Şimdi yönetim kurulu kalıcı üyesiyiz. Sofya’da yaptığımız toplantıdan sonra önümüzdeki toplantı Kalkandelen’de. 12 ülkenin 61 Üniversitenin üye olduğu bu topluluğun çalışmalarını destekliyoruz, geliştirmek istiyoruz. 2600 yabancı öğrencimiz var geçen yıl 2300 idi yaklaşık %20 artışlar hizmet veriyoruz. Bunun pek çoğu Balkan öğrencileri. 2023’te 10 bin yabancı öğrenci olmasını istiyoruz. Harçları indirdik. Her türlü kolaylığı sağlıyoruz. Yaklaşık bin öğrencimize yemek bursuyla, “Bir Öğrenci de Sen Okut” kampanyasıyla, part-time çalıştırdığımız öğrencilerimizle yaklaşık 1000 öğrencimize Trakya Üniversitesi olarak dokunuyoruz. Onları özgüveni yüksek, girişimci ruhla, yeni neslin argümanlarıyla yetiştirip, onlara ülkemizin geleceği gözüyle baktığımız için onları en iyi şekilde yetiştirmekle kendimizi yükümlü hissediyoruz. Bölgemizin sorunlarına bilimsel araştırmalarla destek olmaya çalışıyoruz. Hastanemizde 1100 yatakla, tüm balkanları içine alan ciddi bir sağlık hizmeti veriyoruz. Tamamen sil baştan yeniliyoruz. YÖK’ünde bize yardımcı olduğu kalite yolculuğuyla, bütün süreçlerimiz tek tek elden geçiliyor ve değerlendiriliyor. Bu kurumu tekrar yenileyecek her türlü tedbiri alıyoruz. Devamlı iyileştirecek, sürekli geliştirecek bir sistem kurma peşindeyiz.” diyerek konuşmasını yeni yılın herkes için hayırlı olmasını dilekleriyle noktaladı.

2017-2018 Yılı Akademik Yılı Açılış Töreni TÜBA şeref üyesi Prof. Dr. Emin Kansu “Akademik Mikroçevre ve Mentorun Önemi” konulu ilk dersini sunum eşliğinde vermesinin ardından hediyelerin sunuşunu ile sonlandı.

Özlem ceylan/ Özlem inan

Bu haber (363) defa okundu.

‘Leyla’dan sonra’ etkinliği

NOEL yoğunluğu bekleniyor

“İYİ Kİ YEŞİLAY VAR”

Selanik Aristotle Üniversitesi'ne ziyaret

"Yaşam Merkezi'nin yeri bambaşka"
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
Enver Şengül
SEYİR KÖŞKÜ TAMAM DA YA KÜTÜKLER?
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Cuma Sohbetleri
GÜNAH KAVRAMI VE BÜYÜK GÜNAHLAR
Dilara Pınar ARIÇ
RAHMAN VE RAHİM
Ebru Güven
ÇARESİZ PATİLERE YARDIM
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
ÇOK OKUNANLAR

Sıra beklerken müzikle eğlenen taksiciler 

Edirne Alarma Geçti

Kaloriferli evlerde "donuyorlar"

“Parti mi - kişi mi?”

Edirne'de çeltik tarlasında erkek cesedi bulundu

‘Sosyete Pazarı’ Yine Yeniden

MHP EDİRNE'DE RECEP KOZAN'I ADAY GÖSTERDİ

AK Parti adayı belli oldu

Genç Avukatın Ofis Heyecanı

Yayalara yol vermeyen sürücülere ceza

“Edirne, belediyecilik hizmetinde sınıfta kalmıştır”

Barbun bolluğu fiyatlara yansıdı

“Halkımız ile beraber iç içe olacağız”

CHP EDİRNE BELEDİYE BAŞKAN ADAYI RECEP GÜRKAN OLDU.

Öğrenciler Akbil İstiyor

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir