EDİRNE Kapalı 1°C   TEKİRDAĞ Yağmur 4°C   KIRKLARELİ Kar -3°C   ÇANAKKALE Yağmur 4°C 
Haber giriş tarihi: 13 Eylül 2017 Çarşamba, 07:59
“Recep,  varım diyeceksin”
* Edirne’de yapılması planlanan fuar alanı ile ilgili olarak TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, ETSO Başkanı Recep Zıpkınkurt’a seslenerek “Önce siz bir yanaşın, başlayın, sonra destek gelir” diyerek, fuar alanı için yeşil ışık yaktı. *TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, ETSO Başkanı Zıpkınkurt ve Borsa Başkanı Öztürk’e övgüler yağdırarak, başarılı çalışmalarını kutladı

Önceki akşam geç saatlerde Edirne’ye gelen ve Ticaret Borsasında açılışlara katılan TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Lalezar Restaurantta yapılan istişare toplantısında Edirne ile ilgili bu  güne kadar yapılanları anlattı. Edirne’ye TOBB Başkanı olarak 19 kez geldiğini ve kendini evinde hissettiğini belirten Hisarcıklıoğlu, her zaman desteğe hazır olduğunu da söyledi.

“DAMIZLIK MERKEZİ HALİNE GETİRMELİYİZ”

İstişare toplantısında konuşan Edirne Ticaret Borsası Başkanı Özay Öztürk, Edirne’nin damızlık üssü olması için her şeyin hazır olduğunu belirtti. Borsa çalışmaları hakkında bilgi veren ve talepleri ileten Öztürk, “ Edirne, geniş ve verimli arazileriyle tarımsal faaliyetin ağırlıkta olduğu bir ekonomiye sahiptir. Ülkemizin çeltik üretiminin %40’ını, ayçiçek üretiminin %15’ini, buğday üretiminin ise %3’ünü karşılamaktadır.Borsaların gelişmesi, belge düzeninin yaygınlaşması ve devletimizin vergi gelirlerinin artması bakımından önem arz etmektedir. Birlikte çalışma kabiliyeti son derece yüksek olan ticaret borsaları, devletimizin iş yükünü azaltmaya hazırdır.  Göreve geldiğimizde ilk olarak kendimizden başlayarak, TOBB akreditasyon belgemizin seviyesini bir kademe daha yükselttik. Hesap verebilir ve şeffaf olma prensibimiz doğrultusunda uluslararası bir firma ile “bağımsız denetim” hizmeti konusunda anlaşmaya vardık. Yapılan denetimler sonucunda raporlarımız her yıl muntazaman hazırlanmaktadır. bu faaliyetimiz akreditasyon sistemine “iyi uygulama” olarak dahil edilmiştir. Üyelerimizin işlerinin geliştirilmesi ve kişisel gelişimlerine katkı sağlanması amaçlarıyla eğitim programları ve fuar ziyaret programları gerçekleştirdik.

Borsamızla ilgili tüm gelişmeleri üyelerimiz, üreticilerimiz, paydaşlarımız ve konuya ilgi duyan vatandaşlarımızla vakit kaybetmeden paylaşmak adına akıllı telefon mobil uygulamasını faaliyete geçirdik. Borsamızın çalışma alanı içerisinde faaliyet gösteren, ancak uzaklık nedeniyle sıkıntı yaşayan üyelerimizin tescil işlemlerini kolaylaştırmak amacıyla “mobil tescil” uygulamasını hayata geçirdik. 30 bin ton kapasiteli çelik silo tesisisimizin kapasitesini 40 bin tona çıkararak Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndan lisansımızı aldık. Ürün laboratuvarımıza da yetkili sınıflandırıcı belgesi alarak “lisanslı depolarımızı” hasat sezonunda hizmet verir hale getirdik. Alıcı ve satıcının memnuniyetini artırma temelinde gelişen teknolojiden etkin faydalanmak adına “elektronik satış salonu” projemizi tamamlayarak hayata geçirdik. Bundan sonraki aşamada oluşan fiyatların anlık olarak izlenebilmesi, detaylı fiyat bilgileri ile üye ve üreticilerimizin sistem üzerinde yapmış oldukları alım satımları izleyebilecekleri online sistem de yakında hizmet vermeye başlayacaktır.” Dedi.

“PROJEMİZ HAZIR”

Damızlık hayvan satış borsası için projenin hazır olduğunu belirten Öztürk, “mevcut hayvan varlığımızın en iyi şeklide kıymetlendirilmesi, üyelerimizin ve üreticilerimizin elde ettiği gelirin arttırılması ile hayvancılığın bir iş kolu olarak algılanmasını temin edecek “damızlık hayvan satış borsası“ için arazi ve projemizi hazırladık. Bu projedeki büyük hedefimiz; aşılı hastalıklardan ari olan bölgemizi, Türkiye’nin damızlık ihtiyacını karşılayabilecek bir merkez haline getirmektir. Şirket ana sözleşmesi hazır. gümrük ve ticaret bakanlığı’ndan gerekli izinler alınmış durumdadır. ithalat politikalarındaki gelişmelere göre bu projemiz de hayata geçirilecektir.” Diyerek, “ Bölgemiz için; Trakya Bölgesi’nin verimli toprakları, baraj yatırımlarının tamamlanması ve yeraltı sulama sistemlerinin tesis edilmesiyle birlikte, ülkemizin petrolden sonraki en büyük ithalat kalemi olan yağ ve yağlı tohumlar sektöründeki üretim açığını kapatmaya taliptir. Diğer yandan özellikle yeşil alan varlığımız, kalifiye insan kaynaklarımız ve hastalıklardan ari bölge olmamız nedeniyle, gelecekte ithalata ihtiyaç duyulmaması için damızlık üretim merkezi haline getirilmeye hem müsait hem de hazırız.

piyasa fiyat oluşumu üzerinde olumsuz etkileri olan ürün fiyatlarına devlet müdahaleleri yerine, piyasa koşullarında talebe uygun üretimi sağlayacak politika araçlarının devreye sokulmasının uygun olacağı kanaatindeyiz.” Dedi.

Üreticinin şartlarının iyileştirilmesi gerektiğini belirten Öztürk,  “mazot ve gübredeki yüksek fiyatlar tarımsal üretim maliyetinde önemli bir yer tutmakta ve üreticimizin emsalleriyle rekabet gücünün azalmasına sebebiyet vermektedir. bu itibarla tarımda kullanılan akaryakıtta ötv ve kdv indirimine gidilmelidir. Temel besin maddesi olan süt ve süt ürünlerindeki kdv uygulaması gözden geçirilmeli, en azından tacirler arası satışlarda uygulanan oran %1'e indirilmelidir.  Borsalarda fiilen satılan hayvanların da prim sistemine dâhil edilmesi ve stopaj indirimi uygulamasına gidilmesi gerekmektedir. Ülke tarımının geleceği olarak gördüğümüz lisanslı depo yatırımlarının desteklenmesi amacıyla; bütün bölgelerin teşvik uygulamalarından eşit şekilde faydalandırılması uygun olacaktır.  Lisanslı depoculuk sisteminin yerleşmesi için verilen destek ve sağlanan stopaj muafiyeti devam ettirilmelidir. Tarım ürünlerinde desteklemeye dahil tüm ürünlerde borsa tescili aranması uygulamasına devam edilmelidir.” dedi.

“FUAR ALANI İSTİYORUZ”

ETSO Başkanı Recep Zıpkınkurt ise yaptığı konuşmada, “Edirne Ticaret ve Sanayi Odası olarak yaptığımız  çalışmalarda artık üyelerimiz işlemler için Odaya gelmek zorunda değil. 24 saat boyunca internet üzerinden hizmet veriyoruz. Bununla birlikte sürekli olarak yaptığımız çalışmalar ile üyelerimizin sorunları, talepleri sizlere bildirilmiştir. Artık hiç kimse odalar ne iş yapıyor demeyecektir. Tabii en önemli konu Edirne’ye bir fuar alanı yapılmasıdır. Her yıl en az 4 fuarın yapılacağı bir alan ihtiyaç vardır” dedi.

“ÖNCE SİZ BİR BAŞLAYIN”

Fuar alanı konusuna yeşil ışık yalan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Zengin bebesi gibi olmayalım. Önce siz bir başlayın, siz bir yanaşın, projeniz hazır olsun, alan hazır olsun ondan sonra destek gelir” diyerek, fuar alanı için destek vereceğini belirtti.

Özlem Ceylan-Gözde Kabasakal

 

Bu haber (534) defa okundu.

14 oy farkla seçimi aldı

Kumanya desteği

Komşuda maske şenliği

3 Puanı deplasmanda bıraktı.

Kuyruk çilesi bitmiyor
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
KÖŞKDERE PLAZA EDİRNE'DE YILBAŞI PARTİSİ
VİDEO GALERİ
Kaleiçi tarihi konak yangını...
YAZARLAR
Ayhan Tunca
HASTANE’DE YATMAK…
Beyazıt Sansı
PERHİZ VE TURŞU
İ. Melih Yurduseven
SİYASET VE SEÇİMLER-3
Enver Şengül
BUÇUKTEPE VERİCİLERİ SELİMİYE İLE YARIŞIYOR
Mehmet DENİZ
ÇALIŞTIKÇA VEYA PRİM ÖDEDİKÇE EMEKLİ AYLIĞI DÜŞER Mİ?
Kerim YURK
NEDEN YEREL GAZETE OKUMAMALIYIM…
Özge Özkan
NEDEN BU KADAR ÇOK SANAT ETKİNLİĞİ YAPILIYOR?
Gözde Kabasakal
KABUL ETMİYORUM…
Muammer Oytan
ŞİRK GÜNAHI
Cuma Sohbetleri
BAĞIMLILIK
Dilara Pınar ARIÇ
MEDENİYETİN DİLİ: SANAT
ÇOK OKUNANLAR

Minibüsle servis aracı çarpıştı

Çerçi’likten Trakya’nın en büyük yerel marketine

Kaçakçılar gözaltında

Kar geliyor!

3 metrelik ölü yılan bulundu

Alışveriş izdihamı

Bulgaristan'da korkutan deprem

İnşaatta başına takoz düşen işçi öldü

Emniyet Müdürüne son görev

Doğalgaz geldi, satışlar düştü

Hareket halindeki araca bağladığı köpeği sürükleyip götürdü

Yayaya çarptı

3 kişi yaralandı

Bağış istedi ama çiçek geldi..

Zehir tacirleri tutuklandı

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E - GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
KIRKPINAR
DERGİSİ
EDİRNE'Yİ
SEYRET
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir