EDİRNE Çok Bulutlu 22°C   TEKİRDAĞ Çok Bulutlu 21°C   KIRKLARELİ Parçalı Bulutlu 17°C   ÇANAKKALE Parçalı Bulutlu 19°C 
Haber giriş tarihi: 18 Mayıs 2017 Perşembe, 18:00
Kakava Ateşi 27.Kez Yandı
Kırklareli Belediyesi'nin bu yıl 27'incisini düzenlediği konser ve eğlence bölümlerinin iptal edildiği 'Kırklareli Karagöz Kültür, Sanat ve Kakava Festivali' ateşi yakıldı.

Türkiye'nin sanat, spor, siyaset ve edebiyat alanının önde gelen isimlerin yer alacağı festival kortej yürüyüşü ve Kakava ateşinin yakılması ile başladı. Özgürlük Parkı önünden başlayan kortej yürüyüşüne Chopper motorsikletler, jonglör ve tahta bacak gösterileri vatandaşların büyük ilgisini topladı. Edirne Belediye Bandosu'nun çaldığı müzikler eşliğinde kortej Özgürlük Parkı, Karaumur Caddesi, Mustafa Kemal Bulvarı, Fevzi Çakmak Bulvarı, Vilayet Meydanı ve İstasyon Caddesi’ni takiben festival alanına yürüdü. Festival alanında kurulan sahneye gelindiğinde ilk gösteri Kırklareli Belediyesi Organik ritim grubuyla başladı. Çöp tenekeleriyle ve konteynırlarla izleyicilere konser veren ritim grubunun performansı izleyiciler tarafından alkış aldı. Sergilenen ritim performansının ardından Festivalin açılış konuşmasını yapmak üzere Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu sahneye çıktı.  Konuşmasına katılım sağlayan herkesi selamlayarak başlayan Başkan Kesimoğlu festivale katılan Yunanistan, Bulgaristan ve Makedonya'dan katılan vatandaşları, Bulgarca, Yunanca ve Makedonca da teşekkür etti.  'Kırklareli Karagöz Kültür, Sanat ve Kakava Festivali’nin bu yılki temasının çocuk olduğunu ifade eden Başkan Kesimoğlu “Çocuklarımızın ve içimizdeki çocuğun barış dolu, bir dünyada yaşamasını temenni ediyorum” dedi.  Başkan Kesimoğlu açılış konuşmasına şu şekilde devam etti: “Sayın valim değerli milletvekillerim, kamu ve özel sektörümüzün değerli temsilcileri, sivil toplum örgütlerimizin ve siyasi partilerimizin temsilcileri, muhtarlarımız, belediye meclis üyesi arkadaşlarım, esnaflarımız, başta Sn. Uğur Dündar olmak üzere ulusal gururumuz olan sanatçı dostlarımız, yazarlarımız, tiyatrocularımız, yorumcularımız ve aramızda komşu ülkelerimizden gelen diplomatik temsilcilerimiz var. Folklor grubu üyesi arkadaşlarımız var. Ulusal ve yerel basının değerli emekçileri ve kentimizin tarihte ismini Lozengrand üzüm şehri olduğu dönemde olduğu gibi bugün yine bir üzüm salkımının taneleri gibi yan yana barış içinde demokrasi içersinde, hoşgörü içersinde kültürle yan yana gelen ve bağrında şekillenmekten kendilerine hizmet etmekten büyük onur duyduğum değerli Kırklareli halkı merhaba.

“KIRKLARELİ KÜLTÜR VE SANATIN BAŞKENTİDİR”

27. Karagöz Kültür Sanat ve Kakava Festivali’ne hepiniz hoş geldiniz. Her zaman olduğu gibi her birinizi tek tek saygıyla ve dostlukla selamlıyorum. Değerli konuklar, sevgili dostlar Trakya’mızın incisi Kırklareli kültür ve sanatın başkentidir. Bu güzel yolculuğun amiral gemisidir. 27 yıldan bu yana birlik ve beraberlik içerisinde kültür sanat olgularıyla birlikte bir aradayız. Bu birlikteliğin ve beraberliğin ilelebet sürmesini ve bugünden itibaren üç gün sürecek olan festivalimizin de bu birlikteliğe aydınlıklar getirmesini diliyorum. Bu festival 27 yıldan bu yana kentimize güzellikler getiriyor. Festivalin kurulmasından bugüne gelmesinde emeği geçen bütün belediye başkanlarımıza, belediye meclis üyelerimize ve birlikte çalışmaktan, Kırklareli halkına hizmet etmekten onur duyduğum değerli mesai arkadaşlarıma huzurlarınız da teşekkür etmeyi zevkli bir görev kabul ediyorum.

“ÇOCUKLARIMIZA MUTLULUK DOLU BİR DÜNYA BIRAKALIM İSTİYORUM”

Değerli konuklar bugünkü açılışta ve sonraki günlerde festivalimizin teması çocuklarımızdır. Geleceğimizin güvencesi çocuklarımız. Hani Atalarımızdan miras değil de çocuklarımızdan emanet aldığımız çevreyi koruyup kendilerine en sağlıklı biçimde ulaştırmak istediğimiz çocuklarımız bizim gururumuz. Bütün çocukların ve içimizdeki çocukların hep yaşamasını diliyorum. Biz belki çocukları şekersiz bıraktık ama babasız bırakmadık diyen anlayışın günümüzdeki temsilcileriyiz. Çocuklarımız için dolu dolu dört günlük bir program hazırladık onların mutluluğu, coşkusu, heyecanı hepimizin mutluluğu güzel bir dört gün geçirmelerini diliyorum. Aziz Nesin’in dediği gibi öyle acılar çeksem ki çocuklar size hiç acı kalmasa. Öyle ölsem öyle ölsem ki çocuklar size hiç ölüm kalmasa.

Değerli konuklar geçtiğimiz yıl acılarımız coşkumuzun önüne geçti. Yaralılarımıza, şehitlerimize, gazilerimize sanata, kültüre, hoşgörüye, Türkiye Cumhuriyeti’ne laik, demokratik sosyal hukuk devletine sonuna kadar sahip çıkanlar asla ve asla bu sevdayı iptal etmezler. İşte bu festivalimiz bu tür duyguların en dorukta yaşandığı festival. Kültürle sanatla uğraşan bunu ortadan kaldırmaya çalışan ve bunların üzerinden bizi yıpratmaya çalışan anlayışlara karşı haykırdığımız bir gündür festivalimizin birinci günü. Kültürle sanatla karşı çıktığımız bir gündür ve festivalimiz Karagöz ile gülümseyen umutla bakan bir zenginliktir. Kem gözlere karşı Karagöz gibi hesap soran hicivle yaklaşan bir festivaldir. Karagöz Kültür Sanat ve Kakava Festivali.  Bu anlayışa karşı bu ülkenin bütün zenginliklerine karşı çıkan, dağına, taşına, toprağına atasına, ovasına karşı çıkanlara karşı bütün bu güzellikler çirkinleştirmeye çalışanlara karşı bir tek kişiyi dahi ötekileştirmeden karşı çıkmanın direncin göstergesidir Karagöz Kültür Sanat ve Kakava Festivali. 

“DİL UZATANLARIN DİLİNİ KOPARTIRIZ”

İnsan görünümlü yobazlara, insan görünümlü yaratıklara, Atatürk’e Zübeyde annemize, Afet İnan’ımıza ve onun üzerinden kadınlarımıza, genç kızlarımıza dil uzatma edepsizliği üstüne onlara atılan bir tokattır Kakava Festivali…,Kakava Festivali sanatla, kültürle, hoşgörüyle, birikimle yükselen bir festivaldir. Bu anlayışlarımızı ortadan kaldırmaya yönelik girişimlere de demokratik haklarımızı kullanarak hadi canım sende deme özgürlüğümüzdür Kırklareli Karagöz Kültür Sanat ve Kakava Festivalimiz. Roman ateşine yurtseverlik ateşinin kıvılcımlarının eklendiği bir festivaldir. Karagöz Kültür Sanat ve Kakava Festivali Türkiye Cumhuriyeti demektir. Karagöz Kültür Sanat ve Kakava Festivali, “Mustafa Kemal Atatürk demektir”.

Değerli konuklar, bizden öncekilerinin bizlere bıraktıklarını onurla geleceğe taşıma kararlılığındayız. İşte bu düşünceyle dört günlük dolu dolu bir program hazırladık. Biraz önce o becerikli kabiliyetli, sevimli, sempatik dostlarımızı, arkadaşlarımızı izledik. Biz Kırklareli Belediyesi olarak çöpten elektrik üretmeye, çöp bidonlarında da müzik üretmeye başladık arkadaşlarımı kutluyorum. Herhangi bir nota olmaksızın sevgiyle, sevdayla bu topluluğu oluşturdular. Değerli arkadaşlarım, pırıl pırıl konuklarımız var. Sevgili Zafer Algöz, Fatih Ertürk arkadaşım burada.. Göremediklerim, unuttuklarım olabilir hepsinin hoşgörüsüne sığınıyorum. Benim vefalı dostum Yalova Belediye Başkanımız, Hayrabolu Belediye Başkanımız, bütün dostlarımız burada. Gerçekten çok mutluyuz aramızda ki bu dostlarımızı, bu konuklarımızı ben fahri büyük elçilerimiz olarak kabul ediyorum. Geldiler Kırklareli’ni gördüler. Gördüler ki Kırklareli’de insan olmak gerekli ve yeterli bir kavramdır. Bütün farklılıklarımızı zenginlik olarak gören bir anlayışla onları bağrımıza bastık. Onlar gittikleri yerde Kırklareli’yi anlatacaklar.

“IŞKIRLAK GELENEKSEL BİR HAL ALDI

Kakava ateşimiz yanacak ve o ateşin külleri ülkenin her tarafına gidecek. İşte o değerli sanatçı dostlarımızla birlikte Türkiye’nin her tarafına dağılacak. Karagöz’ün ışkırlağı. Karagözün başındaki şapkadır. Bildiğiniz gibi onu geçen sene Ali Poyrazoğlu sanatçı dostumuza sunduk Artık hışkırlak geleneksel bir hal alıyor. Sevgili Ali Poyrazoğlu dostumuzun elinden bir sanatçımıza ulaştıracağız Karagözün ışkırlağını. Yaşayan usta Zihni Göktay hocamıza. Kendisi duruşuyla, hayata bakışıyla, tiyatroya, sanata katkılarıyla gerçekten her türlü takdirin üstünde ve ötesinde bir sanatçımızdır. Kendisi ile iftihar ediyoruz. Bugünden kendilerine minnet ve şükran duygularımızı ifade etmek istiyorum. Gerek sanat gerekse özel yaşamında kendisine başarılar diliyorum. Değerli dostlar, en güzel sanat yaşama sanatıdır. Türküye Cumhuriyeti’nin temelinde kültür vardır. Kültürsüz kalan bir toplumun hayat damarlarından biri kopmuştur diyen Mustafa Kemal Atatürk’ün kenti Kırklareli’nden tüm dünyaya haykırıyoruz. Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür. Ve bir orman gibi kardeşçesine bu davet bizim. Davetimize katılanlara, aramızda bulunanlara, mesajlarıyla, sevgileriyle, saygılarıyla, sevdalarıyla coşkularımıza ortak olan herkese ama herkese Kırklareli halkı adına şükran duygularımızı, minnet duygularımızı ifade etmek istiyorum ve bir kez daha hoş geldiniz diyerek sizleri tek tek sevgiyle saygıyla ve dostlukla selamlıyorum” dedi.

Haber Merkezi

 

Bu haber (585) defa okundu.

Kongre bitti ziyaretler başladı





Şehit aileleri gezide





Bulgaristan’da yaralandı





408 kurs açıldı





Sigara bırakma etkinliği




BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
Edirne 2017'ye nasıl girdi?
VİDEO GALERİ
Kaleiçi tarihi konak yangını...
YAZARLAR
Ayhan Tunca
DİNCİ DİNSİZLİK VE CUMA SÖMÜRÜSÜ ÜSTÜNE…
Beyazıt Sansı
“ATATÜRK’ÜN VE TARİH YAZMIŞ TIBBİYELİLERİN VARİSİYİZ!”
İ. Melih Yurduseven
BU AKŞAM İLK SAHUR VE RAMAZAN…
Enver Şengül
TESCİLLİ 613 ESERE SAHİBİZ
Mehmet DENİZ
EMEKLİ AYLIĞINA HAK KAZANMA KOŞULLARI
Kerim YURK
Turizmde Kabukları kıran Ülke, Yunanistan
Özge Özkan
SOY AĞACI
Gözde Kabasakal
KORKARAK YAŞAYAMIYORUZ
Muammer Oytan
CUMA YAZILARI-17         
Cuma Sohbetleri
HOŞ GELDİN YÂ ŞEHRİ RAMAZAN
Bilge KOÇ
SEN DEĞİŞMEZSEN, DÜNYAN DEĞİŞMEZ
ÇOK OKUNANLAR

Zıpkınkurt ailesinin mutlu günü

Son anda kurtuldular

İki kız kardeş kayboldu

Ateş Edilerek durduruldu

Feci kaza

Pompalı dehşeti.Aynı aileden 3 kişi öldürüldü

Cezaevine gönderildiler

Otomobil takla attı

Bulgaristan’da yaralandı

5 saatte bulundu

Yunanistan’ın Maldivleri

Köyde hazırlandı şampiyon oldu

Haydi Saraçlara

Buna da şükür..

Dönüş  çilesi

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E - GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
KIRKPINAR
DERGİSİ
EDİRNE'Yİ
SEYRET
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir