EDİRNE Açık 29°C   TEKİRDAĞ Açık 23°C   KIRKLARELİ Açık 22°C   ÇANAKKALE Açık 24°C 
Haber giriş tarihi: 16 Mayıs 2017 Salı, 19:55
Yurt dışındaki eserler onarılıyor
Vakıflar Genel Müdürü Ertem,"Yurt dışında vakıflara ait, vakıf kökenli olan eserlerin hemen hemen tamamının restorasyonuyla alakalı çalışma yürüteceğiz"

Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, yurt dışında vakıflara ait, vakıf kökenli eserlerin tamamının restorasyonuyla ilgili çalışma yürüteceklerini bildirdi.Ertem, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Vakıflar Genel Müdürlüğünce yurt dışında 15 eserin restorasyonunun sürdürüldüğünü söyledi. Bu sene ve gelecek yıl restorasyon programına almayı planladıkları, projesi hazırlanan yurt dışından 39 eserin olduğunu belirten Ertem, "Şu aşamada yurt dışındaki çalışmalarımız çok iyi gidiyor. Zaten önemli olan, bir şeye başlamaktır. Başladıktan sonra ve alışkanlık haline geldikten sonra ben inanıyorum ki bu giderek artacaktır. Yurt dışında vakıflara ait, vakıf kökenli olan eserlerin hemen hemen tamamının restorasyonuyla alakalı çalışma yürüteceğiz." diye konuştu. İlgili ülkelerin temsilcilerinin bu konuya bakış açılarının önemli olduğuna değinen Ertem, "İnşallah onlar da bu yapılanlara olumlu bakarlar ve biz de bu çerçevede faaliyetlerimizi yürütürüz." dedi.Ertem, Arnavutluk'ta da bu sene restorasyon çalışması yapacaklarını aktararak, şunları kaydetti: "İşkodra'daki (Arnavutluk'un en eski yerleşim merkezlerinden biri) caminin restorasyonunu üstlendik. Tahmin ediyorum ki bunun da protokolünü 1-2 hafta içerisinde imzalayıp restorasyon faaliyetine başlayacağız.

Öte yandan, restorasyonu yapılması gereken birçok eser var. Bu eserlerden tabii ki çoğunluğu cami mahiyetinde olanlar. Hemen hemen her yıl olmak üzere, azınlıklara mahsus ibadethanelerin de restorasyonunu gerçekleştiriyoruz. Sanıyorum bu sene de Rum kilisesi var, Edirnekapı'da Ayayorgi Rum Kilisesi, onun restorasyonu tamamlanacak."

"BİRÇOK VAKIF ESERİ AYAĞA KALDIRILDI"

Vakıf eserlerinin restorasyonunu devam ettirdiklerini dile getiren Ertem, "Edirne'de de çok vakıf eseri var. En fazla görünür olduğumuz vilayet de burası. Bu çerçevede çok büyük bir restorasyon kampanyası ve çalışmalar yapmak gerekiyor. En fazla çalıştığımız illerden biri Edirne. Birçok vakıf eseri ayağa kaldırıldı, restorasyonu devam edenler de var." ifadelerini kullandı.Edirne Büyük Sinagog'un restorasyonunun iki yıl önce tamamlandığını anımsatan Ertem, "Edirne Büyük Sinagog'da hem ibadet yapılıyor hem diğer etkinlikler yapılıyor. Güzel bir restorasyon çalışması ve dünya çapında ses getiren bir restorasyon." dedi.

Yapının önemine işaret eden Ertem, "Avrupa'nın en büyük sinagogu olması hasebiyle burada faaliyet yapılmasına uygun zemin de hazırlıyor ister istemez. Geçtiğimiz yıl Arjantinli ünlü klarnet ustası Giora Feidman'ı burada ağırlamıştık vakıf haftasında. Bu kez yine bir vakıf haftasında bir başka dünyaca ünlü kontrtenor David D'eor'u ağırladık. Ben inanıyorum ki her vakıf haftasında bu tür etkinlikleri burada gerçekleştirmek lazım. Aynı zamanda serpiştirilmiş mahiyette yılın çeşitli tarihlerinde yine bazı etkinlikler oluyor. Bunları da devam ettireceğiz. Yine bunları yaparken Yahudi cemaatinin bilgisi dahilinde, onların organizasyonuyla gerçekleştiriyoruz çünkü buranın yapısına ve ruhuna uygun çalışmalar olması gerekiyor." değerlendirmesinde bulundu.

AA

 

 

Bu haber (460) defa okundu.

Sağlık komitesi toplandı

‘Sohbet ablaları’ serbest

2 otomobil çarpıştı

Esnafa uyarı

Otopark sorunu bu hale getirdi
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
Edirne 2017'ye nasıl girdi?
VİDEO GALERİ
Kaleiçi tarihi konak yangını...
YAZARLAR
Ayhan Tunca
Avukat Mehmet Şeref, müvekkillerini kurtardı; ama…   
Beyazıt Sansı
ŞARTLAR ZOR OLSA DA, BAYRAM BAYRAMDIR!...
İ. Melih Yurduseven
RAMAZAN VE MÜKAFATI BAYRAM...
Enver Şengül
TESCİLLİ 613 ESERE SAHİBİZ
Mehmet DENİZ
(4-a) SSK’lı  ÇALIŞMAYA DEVAM ETMELİSİNİZ
Kerim YURK
YEREL GAZETELER VE BİR ABONENİN SÖYLEDİKLERİ
Özge Özkan
ANAOKULUNA BAŞLAMADAN ÖNCE
Gözde Kabasakal
AH NEREDE VAH NEREDE?
Muammer Oytan
CUMA YAZILARI-21        
Cuma Sohbetleri
HOŞ GELDİN YÂ ŞEHRİ RAMAZAN
Bilge KOÇ
SEN DEĞİŞMEZSEN, DÜNYAN DEĞİŞMEZ
ÇOK OKUNANLAR

Otopark sorunu bu hale getirdi

Ailesiyle bayramlaşmaya gidiyordu

Cinayetlerin arkasındaki sır perdesi ne?

Geç kalındığında ölümcül olabilir

‘Sohbet ablaları’ serbest

FİYATLAR ÇILDIRDI

2 otomobil çarpıştı

“Hepsini öldürmek istedim”

Emniyet göz açtırmıyor

Sağanak yağışlar sürüyor

Adliyeye sevk edildiler

Traktörle çarpıştı

Rektör gözaltında

Halk sağlığı çalışanları iftarda buluştu

Bariyere çarptılar

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E - GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
KIRKPINAR
DERGİSİ
EDİRNE'Yİ
SEYRET
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir