EDİRNE Açık 24°C   TEKİRDAĞ Açık 19°C   KIRKLARELİ Açık 20°C   ÇANAKKALE Açık 19°C 
Haber giriş tarihi: 21 Nisan 2017 Cuma, 07:00
“Gelecek yıl bir mahkeme daha kapanacak”
Edirne Cumhuriyet Başsavcısı Muhammed Savran, “Uzlaştırma büromuz bu yıl 4000 bin dosyanın 3 bin tanesini karara bağlayacak ve gelecek yıl 1 Asliye Ceza  Mahkemesi daha kapatılacak” dedi.

Adalet Bakanlığı Ceza İşlemleri’nin tertip ettiği “Disiplin Yönetmeliği” ışığında “Disiplin işlemleri, Komisyon işlemleri ve Uzlaştırma İş İşlemleri” adlı seminer Edirne Margi Otelde başladı. Toplantıya Adliye mensupları ile birlikte Vali Günay Özdemir de katıldı.Toplantının açılış konuşmasını yapan Başsavcı Muhammed Savran, Uzlaştırma Bürolarına büyük iş düştüğünü belirterek, Edirne’ye atandığı ilk gün Uzlaştırma Bürosunu kurduklarını belirtti. 1Haziran 2005 yılında Çayelin’de görevli olduğunu Uzlaştırma ile ilgili ilk konuyla orada karşılaştığını belirten Başsavcı Savran, “ O tarihte Cinsel taciz konusu ile ilgili bir uzlaştırma yapmıştık ve telefon ile cinsel tacize uğrayan bir kadın, karşı taraftan 3800 lira istemiş, karşı tarafta parayı ödeyince uzlaşma olmuştu” dedi.

“İLK ZAMAN KABULLENEMEDİK”

Uzlaşma ile ilgili yasanın 1 Haziran 2005 tarihinde yürürlüğe girdiğini ve ilk dönemlerde kabul görmediğini belirten Başsavcı Savran, “Adalet Bakanlığı Ceza İşlemleri’nin tertip ettiği “Disiplin Yönetmeliği” ışığında “Disiplin işlemleri, Komisyon işlemleri ve Uzlaştırma İş İşlemleri” adlı seminere hepiniz hoş geldiniz.  Seminer konularını; seminere katılacak, sunum yapacak değerli katılımcılar size ayrıntılı bir şekilde izah edecekler. Komisyon işlemleri ve Disiplin İşlemleri teknik konular. Özellikle seminerde bulunan basın görevlilerinin, bu konuyla teknik anlamda çok sıkmadan Uzlaştırma ile ilgili Kamuoyuna bazı mesajların verilmesi anlamında birkaç hususu açıklamak istiyorum.  Uzlaşma nedir? Uzlaşma ile ilgili yasal düzenlemeler ne zaman yapıldı? Geldiğimiz nokta nedir? Bize sağladığı katkı, fayda nedir? Bu konuda birkaç bir şey söylemek istiyorum. Uzlaşma; Yasa koyucunun belli suç tipleri ile ilgili olarak tamamen kendi iradesi kapsamında, işi yargılama aşamasına götürmeden soruşturma aşamasında ilerleyen aşamalarda belki Kuruluk aşamasında Adliyeye gelmeden çözümü ile ilgili geliştirdiği bir yöntem. Bu kapsamda mağdur veya şikayetçi bir şekilde müracaat edince onu muhatabıyla şüphelisi ile görüştürerek karşılıklı bir anlaştırma, barıştırma üzerine kurulmuş Toplumsal bir uzlaşı veya onarıcı adalet dediğimiz çeşitli başlıklarda ifade edilen, Toplumdaki insanları ebediyen küs bırakan değil de, bir şekilde gönüllü bir şekilde barıştıran, belki helalleştiren. Biz bunu çok önemsiyoruz.Uzlaşma,  İlk etapta yaşama belki çok önceden girmiş ancak, mevzuatımız itibari ile Türk Ceza Kanunu ve Ceza Muhakemesi Kanunu Sistematiğinden 1 Haziran 2005 tarihinde yürürlüğe giren bir uygulama.Adli  Tabi ilk kez karşılaştığımız bir uygulama, tabi ilk kez karşılaştığımız şeylere karşıda yabancı olduğumuz ve direndiğimiz, kabullenemediğimiz bir müessese, biraz böyle ayak diredik ilk zamanlar.”  dedi.

“MAHKEMELERİN İŞ YÜKÜ AZALIYOR”

Uzlaşma komsiyonları sayesinde mahkemelerin iş yükünün azaldığını belirten Başsavcı Muhammed Savran, “Edirne’ye geldiğimizde yaptığımız ilk icraat Uzlaştırma bürosu kurmak oldu. İlk zamanlar bin civarı soruşturma geldi bize. Biz 700 tanesinde uzlaştırmayı sağladık Edirne’de. Bu çok önemli bir katkı. Yani uzlaştırdığımız insanların davasını mahkemeye taşımıyorduk. Mahkemeye taşımadığımız zaman, mahkemenin iş yükü azaldı. İş yükü azaldığında Edirne’de bu son yetki kararnamesi ile ilgili iki tane mahkeme kapatıldı. Birisi Çocuk Mahkemesi diğeri Asliye Mahkemesi. Bu çok önemli bir katkı. Maddi veriler itibari ile yani Mahkeme kapatmışsınız, insanları barıştırmışsınız. Güzel, öbür taftan insanları; gönül huzuru içerisinde, şekli bir adalet değil, vicdani ve ahlaki bir adalet üzerine buluşturmuş ve barıştırmışsınız. Ben uzlaştırmayı yapan arkadaşlara hep şunu söylüyorum. Bir görevi ifa etmiyoruz, bir adeti, insanları barıştırarak ibadete çeviriyoruz. Uzlaşma bu anlamda çok önemli. Çağdaş Dünya bugün itilaflarının %95’ini alternatif çözüm yollarıyla telafi etmeye, problemlerini bu şekilde kapatmaya, husumetlerini bu şekilde bitirmeye çalışıyor. Bizim uzlaşmayı hakikaten belki alışkanlıkların etkisi ile kabullenmekte zorluk çektik ama yasal düzenlemeyle kapsamı da değişti bu işin. Eskiden bir tane soruşturmaya bakarken veya bir tane uzlaştırma soruşturma kapsamındayken bugün itibari ile 4 bin soruşturma uzlaştırma kapsamında. Ve ben inanıyorum ki 3 bin tanesini biz sonuçlandıracağız. Yani belki bir sene sonra bir Asliye Ceza Mahkemesi daha kapatacak. Etkin bir şekilde uygularsak. Arkadaşlar, Mahkeme kapatıyorsunuz Yavaş yavaş bu adaleti belki ileride uzlaşma konularında, arabuluculuk var, yasal olarak o devreye girdiği zaman Hukuk Mahkemesi’ne ilgi azalacak. Valiliğimiz bünyesinde Tüketici Hakem Heyeti var. Asliye Mahkemelerimiz yılda belki 4 bin işe bakıyor. Valilikteki tüketici Hakem Heyetine geçen yıl gelen dosya sayısı 14 bin. Yani adliye dışındaki yollara tebessül etmeli. Adliyenin yükünü azaltmalıyız.” Dedi.

Konuşmadan sonra ise eğitime geçildi.

Özlem Ceylan/Gözde Kabasakal

Bu haber (306) defa okundu.

Bariyere çarptılar

Şekerli denetim

Traktörle çarpıştı

Selimiye camiinde bayram coşkusu yaşandı

Ramazanın son iftarı
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
Edirne 2017'ye nasıl girdi?
VİDEO GALERİ
Kaleiçi tarihi konak yangını...
YAZARLAR
Ayhan Tunca
Avukat Mehmet Şeref, müvekkillerini kurtardı; ama…   
Beyazıt Sansı
ŞARTLAR ZOR OLSA DA, BAYRAM BAYRAMDIR!...
İ. Melih Yurduseven
RAMAZAN VE MÜKAFATI BAYRAM...
Enver Şengül
TESCİLLİ 613 ESERE SAHİBİZ
Mehmet DENİZ
(4-a) SSK’lı  ÇALIŞMAYA DEVAM ETMELİSİNİZ
Kerim YURK
YEREL GAZETELER VE BİR ABONENİN SÖYLEDİKLERİ
Özge Özkan
ANAOKULUNA BAŞLAMADAN ÖNCE
Gözde Kabasakal
AH NEREDE VAH NEREDE?
Muammer Oytan
CUMA YAZILARI-21        
Cuma Sohbetleri
HOŞ GELDİN YÂ ŞEHRİ RAMAZAN
Bilge KOÇ
SEN DEĞİŞMEZSEN, DÜNYAN DEĞİŞMEZ
ÇOK OKUNANLAR

Otopark sorunu bu hale getirdi

Ailesiyle bayramlaşmaya gidiyordu

Cinayetlerin arkasındaki sır perdesi ne?

Geceden sıraya girdiler

Geç kalındığında ölümcül olabilir

‘Sohbet ablaları’ serbest

2 otomobil çarpıştı

“Hepsini öldürmek istedim”

Uçuruma yuvarlandı

FİYATLAR ÇILDIRDI

Emniyet göz açtırmıyor

Sağanak yağışlar sürüyor

Torunları tarafından katledilen Selçuk ailesi toprağa verildi

Adliyeye sevk edildiler

Halk sağlığı çalışanları iftarda buluştu

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E - GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
KIRKPINAR
DERGİSİ
EDİRNE'Yİ
SEYRET
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir