EDİRNE Çok Bulutlu 21°C   TEKİRDAĞ Parçalı Bulutlu 22°C   KIRKLARELİ Parçalı Bulutlu 18°C   ÇANAKKALE Parçalı Bulutlu 21°C 
Haber giriş tarihi: 20 Nisan 2017 Perşembe, 07:00
Mehteranlı kutlama
Kutlu Doğum Haftası Edirne’de Mehteran ile kutlandı. Memurlardan oluşan Mehteran, halktan büyük ilgi gördü.

Vali Dursun Ali Şahin döneminde kurulan ve uzun bir süredir etkinliklere katılmayan memurlardan kurulu Mehteran Takımı, Kutlu Doğum Haftası etkinliklerinde vatandaşlardan büyük alkış aldı. Polis, Öğretmen, gibi çeşitli mesleklerden kişilerin oluşturduğu Mehter takımı Saraçlar Caddesinde konser verdi. Vali Günay Özdemir, Belediye Başkanı Recep Gürkan ve çok sayıda davetlinin katıldığı gösterilerde Trakya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İlahi Grubu da konser verdi.

“SELİMİYE EDİRNE OLARAK KUTLANACAK”

Etkinliklerde açıklama yapan İl Müftüsü Emrullah Üzüm; “Edirne’de kutlu doğum ‘Selimiye Edirne’ olarak kutlanacak. Önümüzdeki Cuma ‘Selimiye Edirne’ kutlu doğum programımız olacak.Edirne kutlu doğumla bu sene, Hz. Peygamber ve güven toplumu temalı ile buluşuyor. Diyanet işleri başkanlığımızın  Türkiye ve dünya genelinde ki bu sene ki konusu, Hz. Peygamberi getirdiği güven  Muhammedül emin  güven olarak anlamak ,algılamak hayata yansıtmak şeklinde. Bu sene kutlu doğum vesilesi ile, bütün okullarımızda 40 ayet ezber yarışması yapıyoruz, daha önceki yıllarda 40 hadis yarışmaları yapmıştık. Her yıl bu yarışmalara 15 bin civarında katılım oldu. hayata ailede, toplumda bireyde güven konulu umumiyetle bireyi ve toplumu ilgilendiren ayeti kelimeleri ezberlemek sureti ile yarışmalarımızı yapıyoruz. İnşallah yarın sabah namazı buluşması Selimiye de olacak, kutlu doğumun çalışması Selimiye merkezli oldu. Cuma günü öğlen öncesin de Hz. Peygamber güven toplumu konulu bir konferansımız olacak, Diyanet Mutevelli heyet başkanı Mashar Bilgin hocamız  Selimiye Cami şerifinde konferans gerçekleşecek. Programda kitap ikramlarımız olacak, bu sene de Ehli Sünnet akaidi; İslam dünyasının gündemini belirleyen bir itikat kitabımızdır onu hediye olarak veriyoruz. Akaid geleneğinde ehli sünnet konusu peygamber efendimize sımsıkı bağlı kalarak yaşamayı teşkil ediyor. Mustafa Kemal Atatürk’ünde çok öneli bir çalışması var, oda kuranı kerimin tefsirini ve hadisi şeriflerin şehrinin tefsirini yaptırarak Sahiyi Buharinin açıklamasının Türkçeleştirerek bu alanda çok önemli bir katlı yaptı Kemal Atatürk ehli sünnete ve kuranla yaşamanın barışı hoşgörüyü merhameti toplumda hakim kılmanın temel dayanağı budur. Bizde bu sene ‘ehli sünnet akaidi’ kitabını tercih ettik ve biz bunu bütün ailelere de ulaştırmayı da istiyoruz. Bütün Edirne halkının ve dünyamızın kutlu doğum vesilesi ile barışa huzura kavuşmasını temenni ediyorum. Edirne de kutlu doğumu yaşamak çok güzel vatandaşlarımızın kutlu doğum haftalarını tebrik ediyorum” dedi.

Özlem Ceylan

Bu haber (418) defa okundu.

Kuvvetli yağış kapıda

Belediye'ye 277 bin euro hibe

Sınırı geçemedi

Bonzai’den nasıl kurtuldum?

Selfi merakı canından edecekti
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
Edirne 2017'ye nasıl girdi?
VİDEO GALERİ
Kaleiçi tarihi konak yangını...
YAZARLAR
Ayhan Tunca
ABDÜLHAMİT VE MUSUL DEYİNCE(3)
Beyazıt Sansı
MABETLER SULTANI PİR SELİMİYE?!.......
İ. Melih Yurduseven
BAŞKAN GÜRKAN'IN BASIN TOPLANTISI…
Enver Şengül
TESCİLLİ 613 ESERE SAHİBİZ
Mehmet DENİZ
TAŞERON İŞÇİLERİN ÜCRET, İZİN VE KIDEM TAZMİNATLARI
Kerim YURK
O, KİMSEYE YARANAMADI…
Özge Özkan
NEDEN BU KADAR ÇOK SANAT ETKİNLİĞİ YAPILIYOR?
Gözde Kabasakal
YAŞAMAK İÇİN…
Muammer Oytan
CUMA YAZILARI - 37     
Cuma Sohbetleri
ÇOCUK,AİLE, OYUN, ŞEHİR ÜZERİNE
ÇOK OKUNANLAR

Feci kazada can verdiler

Emek pazarı kaldırıldı

Sosyete pazarına komşu ilgisi

Nihayet

Gözyaşları sel oldu aktı

Karşıdan karşıya geçemedi

Mezar taşına eklenecek

Hızını alamadı

Çok üzücü haber

Tartışma kanlı bitti

Saldırgana 1 yıl 15 gün hapis cezası

13 yaşındaki kızını da kullandı

Nereden nereye…

Kansere yenik düştü

Edirne'ye akın ettiler

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E - GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
KIRKPINAR
DERGİSİ
EDİRNE'Yİ
SEYRET
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir