EDİRNE Açık 11°C   TEKİRDAĞ Açık 10°C   KIRKLARELİ Açık 8°C   ÇANAKKALE Açık 10°C 
Haber giriş tarihi: 20 Nisan 2017 Perşembe, 07:00
Avcılar hayvanlara sahip çıkıyor
Tekirdağ'da avcılar tarafından yaptırılan "Yaban Hayvanları Rehabilitasyon Merkezinde, doğada bulunan yaralı yaban hayvanları tedavi ediliyor.

Tekirdağ Orman ve Su İşleri Bölge Müdürlüğü bahçesindeki merkezde, şimdiye kadar doğada yaralı olarak bulunan ördek, kaz, leylek, şahin, kartal, sülün, tavşan, martı, puhu kuşu, karaca, gelincik, yaban kedisi gibi hayvanların tedavileri gerçekleştirildi. Beş yıl önce yaptırılan ve bugüne kadar 400 hayvanın tedavi edilerek tekrar tabiata uyumlarının sağlandığı merkezde, hayvanlar için havuz, 100 hayvanın barınacağı kafes, keklik, kuş ve diğer hayvanlar için ağaçlardan yapılmış bir alan yer alıyor.

AA muhabirine konuşan, Orman ve Su İşleri Bölge Müdürü Gökay İnal, rehabilitasyon merkezinin avcılar tarafından yaptırıldığını söyledi. Yaraları ağır olmayan hayvanlara ilk müdahalenin merkezde yapıldığını ifade eden İnal, şöyle konuştu: "Bu birimimizi, yaralı hayvanların ön pansumanlarını ve müdahalelerini yapıp, belirli bir süre rehabilite ettikten sonra tekrar doğaya kazandırmak üzere kurduk. Burası yaklaşık 50 metrekarelik bir alana sahip. Biraz küçük olduğu için mini rehabilitasyon merkezi diyebiliriz. Burada bir veteriner hekimimiz yok. Bundan dolayı ilk aşamalı müdahaleleri yapabiliyoruz. Belediyelerden gelen yetkililer, bu yaralı hayvanların ön pansumanlarını ve müdahalelerini yapıyor. Hayvanlar belirli bir süre rehabilite edildikten sonra tekrar doğaya kazandırılıyor. Ağır yaralı vakalarla karşılaştığımız zaman İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesine gönderiyoruz."

"Hayvanlar evcilleşme gibi bir pozisyona düşebiliyor"

İnal, rehabilitasyon merkezinde hayvanları uzun süreli bulundurmak istemediklerini ve hayvanların hayat alanlarının tabiat olduğunu vurguladı. Merkezin, bir anlamda avcıların merhametli yanlarının en iyi örneklerinden olduğunu ifade eden İnal, "Avcılarımızı sadece yaban hayvanları vuran bir kitle olarak görmek çok yanlış. En az bizim kadar avcılarımızın da hayvan konusunda hassasiyeti var." dedi.

Rehabilitasyon merkezi ile hayvanların kendi hassas ortamlarını oluşturmaya çalıştıklarını aktaran İnal, şunları kaydetti:"Burada hayvanların temiz bir ortamda kalmalarını sağlıyoruz. Bu rehabilitasyon merkezinin kapasitesi 100 popülasyonu alabilir. Burada hayvanlar evcilleşme gibi bir pozisyona düşebiliyor. Tedavilerinden sonra buradaki hayvanlar doğaya bir şekilde adapte olup salınıyor. Tavşan, sülün ve ördeklerde hazır yemden dolayı evcilleşme oluyor. Biz bir iki gün içerisinde çözebileceğimiz vakaları burada tutuyoruz. Çünkü uzun süreçli vakalar için tıbbi müdahale gerekiyor. Bir an önce müdahale edilip doğaya kazandırmak için burada hayvanları fazla tutmuyoruz."

İnal, öğrencileri de rehabilitasyon merkezine beklediklerini ve yaban hayatı sevgisini öğrencilere aşılamak istediklerini bildirdi.

"HAYVANLARA SAHİP ÇIKIYORUZ"

Tekirdağ Kara Avcıları Atıcılık İhtisas Spor Kulübü Dernek Başkanı Erol Kumcu ise merkezin kurulmasında bütün avcıların emeğinin geçtiğini söyledi. Rehabilitasyon merkezinin yapımında, avcıların birlik ve beraberlik içerisinde çalıştıklarını anlatan Kumcu, "Merkezin yapımı için avcılar demirinden tuttu, kaynağını yaptı, işçiliğini kendimiz yaptık diyebiliriz." ifadelerini kullandı.

Avcıların sadece ava odaklanmadığını, yaralı hayvanlara da sahip çıktıklarını ifade eden Kumcu, şöyle konuştu: "Bizler avcılık yapıyoruz. Avcıyız ama doğaya çıktığımız zaman her avcı, avı vuran kişi değildir, bizler doğayı tanıyor, geziyoruz. Doğada yaralı bulduğumuz hayvanları getirip buraya bırakıyoruz. Burada tedavi görüyorlar, daha sonra tekrar doğaya salınıyorlar. Bizler avcı olarak, doğaya ve hayvanlara sahip çıkıyoruz. Herkesin de hayvanlara sahip çıkmasını istiyoruz. Bizim derneğimize üye 6 yüz kişi var ve bu avcıların hepsi avcılık ile ilgili belirlenen kurallara uyuyorlar. Hayvanlar da yardıma muhtaç. Biz illa hayvanı vurmayı değil, yardıma muhtaç hayvanlara her türlü yardım etmeyi istiyoruz."

AA

 

Bu haber (225) defa okundu.

Ömer Halisdemir'in heykeli dikildi

Kamyon ve otomobil çarpıştı

2018 yılında temeli atılacak

Anne adaylarına takviye

Turnuva sona erdi
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
Edirne 2017'ye nasıl girdi?
VİDEO GALERİ
Kaleiçi tarihi konak yangını...
YAZARLAR
Ayhan Tunca
KIRKLARELİ TREN İSTASYONU, ATATÜRK’Ü ANLATIR…
Beyazıt Sansı
“TOPLU TAŞIMA ÜCRETSİZ OLSUN”
İ. Melih Yurduseven
ÖĞRETMENLER GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN...
Enver Şengül
TESCİLLİ 613 ESERE SAHİBİZ
Mehmet DENİZ
TAŞERON İŞÇİLERİN ÜCRET, İZİN VE KIDEM TAZMİNATLARI
Kerim YURK
O, KİMSEYE YARANAMADI…
Özge Özkan
NEDEN BU KADAR ÇOK SANAT ETKİNLİĞİ YAPILIYOR?
Gözde Kabasakal
“OYUN OYNAYALIM”
Muammer Oytan
CUMA YAZILARI - 41                 
Cuma Sohbetleri
ÇOCUK,AİLE, OYUN, ŞEHİR ÜZERİNE
Gülcan GÖNDÜR
ÜNİVERSİTE MEZUNU OLMAK VE İŞSİZLİK
ÇOK OKUNANLAR

Kış geldi

Av. Türkay İl Başkanı oldu

Nihayet sahibi olacak

Önce frene, radarı geçince bas gaza

Öğrencilere ücretsiz

Edirne de iyi parti coşkusu

Oyunculuktan siyasete yolculuk

Takla atan minibüste kaç kişi yaralandı?

Hobi olarak başladı, mesleği oldu

Edirne ve Nesebar bu projede

Amblemli karşılama

Ağa Çetin için son gün

EDİRNE GÜNDEMİ

9 Kişi tutuklandı

Yoluna devam ediyor

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E - GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
KIRKPINAR
DERGİSİ
EDİRNE'Yİ
SEYRET
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir