EDİRNE Çok Bulutlu 21°C   TEKİRDAĞ Parçalı Bulutlu 22°C   KIRKLARELİ Parçalı Bulutlu 18°C   ÇANAKKALE Parçalı Bulutlu 21°C 
Haber giriş tarihi: 20 Mart 2017 Pazartesi, 07:00
Söğütlük ağlıyor
*Söğütlük Ormanı ağlıyor.  Bakımsızlıktan perişan olan, DSİ’nin yaptığı çalışma nedeni ile nehir kenarları kum ve beton yığınları ile dolan Söğütlük, Edirne Belediyesini bekliyor. *Başkan Gürkan, “ Söğütlükte çalışmalara kısa süre sonra başlayacağız”

Edirne’lilerin nefes aldığı ve şehrin Akciğerlerinin bulunduğu Söğütlük ormanı adeta can çekişiyor. Yıllar içinde bakımsızlıktan harap hale gelen, geçtiğimiz yıllarda yaşanan sel felaketleri ile savaştan çıkmış hale gelen Söğütlük Ormanı, DSİ’nin nehir kıyısına yaptığı sedde çalışmaları ile kum ve beton yığınına dönmüş vaziyette.

ORMANA GİRİLEMİYOR

Vatandaşlar ormana giremiyor. İçinde ağaçların yan yattığı,  her tarafı çöpler ile dolu ormanı gözü yaşlı izleyenler, “Bir zamanlar Edirne’nin en önemli piknik alanını böyle görmek bizleri üzüyor. Bir an önce el atılmalı” dediler. Bu arada sedde çalışmaları nedeni ile nehir kenarları kum yığınına döndü. Kum yığınları ve atılan beton kazıklar yüzünden Meriç nehri gözlerden kaybolurken, çalışmaların ne zaman sonlanacağı ve ortaya nasıl bir manzara çıkacağı ise belli değil.” dedi. Vatandaşlar, “Yetkililer harita üzerinde veya görseller ile bizi aydınlatsın. Devlet vatandaşında neyi saklıyor” dediler.

EDİRNE BELEDİYESİNE DEVİR OLMUŞTU

Öte yandan Kent Ormanında Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na ait olan 250 dönümlük bir alanda yer alan İzzet Arseven Kent Ormanı ve Mesire yerini 29 yıllığına tahsis edilmişti. Tahsis töreninde konuşan Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Taşkınların ardından Orman İşletme Müdürlüğü orada temizleme ve onarım çalışması yaptı. Sayın Bakan Eroğlu Edirne’ye gelince de bu alanın Edirne Belediyesi’ne tahsis edilmesini istedik. Müracaatımızı yaptık. Bugün 29 yıllığına işletmesini, bakımını, korumasını yapmak üzere kiralıyoruz. Bakım ve korumada Orman İşletme Müdürlüğü de bize destek olacak, Hem ekonomik hem de çevresel anlamda kente çok katkısı olmayan, bahar aylarında vatandaşlara polen sıkıntısı yaşatan Kavak ağaçlarını o bölgeden temizleyerek, daha nitelikli ağaçlar dikmeyi düşünüyoruz; Çınar, Ihlamur Ağaçları gibi… Burasının gerçek anlamda kent ormanı haline gelmesini arzu ediyoruz” demişti.

“ÇALIŞMALAR BAŞLAYACAK”

Ormanın perişan hali ile ilgili görüştüğümüz Belediye Başkanı Recep Gürkan, “ Hava şartları nedeni ile çalışmalara başlayamadık. En kısa sürede çalışmalar başlayacak. Kahvaltı salonunu halkımızın hizmete açacağız. Bununla birlikte belirli bölgelerde temizlik çalışmaları yapılacak. Banklar yenilenecek, piknik yapmak için uygun hale getirilecek. Tabii nehir  kenarı ile ilgili şu an tasarrufumuz yok. Çalışmalar bittikten sonra göreceğiz” dedi.

Özlem Ceylan

Bu haber (700) defa okundu.

Kuvvetli yağış kapıda

Belediye'ye 277 bin euro hibe

Sınırı geçemedi

Bonzai’den nasıl kurtuldum?

Selfi merakı canından edecekti
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
Edirne 2017'ye nasıl girdi?
VİDEO GALERİ
Kaleiçi tarihi konak yangını...
YAZARLAR
Ayhan Tunca
ABDÜLHAMİT VE MUSUL DEYİNCE(3)
Beyazıt Sansı
MABETLER SULTANI PİR SELİMİYE?!.......
İ. Melih Yurduseven
BAŞKAN GÜRKAN'IN BASIN TOPLANTISI…
Enver Şengül
TESCİLLİ 613 ESERE SAHİBİZ
Mehmet DENİZ
TAŞERON İŞÇİLERİN ÜCRET, İZİN VE KIDEM TAZMİNATLARI
Kerim YURK
O, KİMSEYE YARANAMADI…
Özge Özkan
NEDEN BU KADAR ÇOK SANAT ETKİNLİĞİ YAPILIYOR?
Gözde Kabasakal
YAŞAMAK İÇİN…
Muammer Oytan
CUMA YAZILARI - 37     
Cuma Sohbetleri
ÇOCUK,AİLE, OYUN, ŞEHİR ÜZERİNE
ÇOK OKUNANLAR

Feci kazada can verdiler

Emek pazarı kaldırıldı

Sosyete pazarına komşu ilgisi

Nihayet

Gözyaşları sel oldu aktı

Karşıdan karşıya geçemedi

Mezar taşına eklenecek

Hızını alamadı

Çok üzücü haber

Tartışma kanlı bitti

Saldırgana 1 yıl 15 gün hapis cezası

13 yaşındaki kızını da kullandı

Nereden nereye…

Kansere yenik düştü

Edirne'ye akın ettiler

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E - GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
KIRKPINAR
DERGİSİ
EDİRNE'Yİ
SEYRET
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir