EDİRNE Açık 24°C   TEKİRDAĞ Açık 19°C   KIRKLARELİ Açık 20°C   ÇANAKKALE Açık 19°C 
Haber giriş tarihi: 18 Mart 2017 Cumartesi, 07:00
“Edirne kararını vermiş”
Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirnelilerin anayasa değişikliği konusunda kararını verdiklerini belirterek; “Edirne’den çıkacak sonuç belli” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne İl Başkanlığı binasında düzenlenen basın toplantısında konuşan Belediye Başkanı Recep Gürkan, önceki gün gerçekleşen CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce’nin Edirne programının çok iyi geçtiğini ve katılımın tahminlerinin üzerinde olduğunu söyledi. Anayasa değişikliğinin partiler üstü bir mesele olduğunu belirten Gürkan; “Şunu samimiyetle söylemek isterim ki; Muharrem İnce’nin programına hem Keşan’da hem Uzunköprü’de tahminlerimin üzerinde bir katılım oldu. Edirne’yi zaten söylemeye bile gerek yok. Tabi burada şu ortaya çıkıyor; Edirneliler anayasa değişikliği konusunda kararını vermiş. Bunu çok net görebiliyoruz. Buradan çıkacak sonuç belli. Ben hem Keşanlı hemşerilerime hem Uzunköprülü hemşerilerime hem de Edirneli hemşerilerime tekrar teşekkür ediyorum. Hem partimize verdikleri destekten dolayı, hem de anayasa değişikliği konusundaki net duruşları için. Anayasa değişikliği partiler üstü bir meseledir. Başta Merkez İlçe Başkanımız olmak üzere tüm örgütlerimize de teşekkür ediyorum. Bu referandumda partiler oylanmıyor. Bir anayasa değişikliği, bir rejim değişikliği oylanacak. Dolayısıyla bu ortamda sahadan aldığımız veriler, Edirne’de %85’lik bir ‘Hayır’ın çok sürpriz olmayacağını gösteriyor” diye konuştu.

“YAPTIĞIMIZIN DOĞRU OLDUĞUNA İNANIYORUZ”

Edirne Kent Konseyi’nin, Edirne Belediyesi tarafından Tavuk Ormanı'nda yapılan bisiklet ve yürüyüş yollarının bölgeye zarar verdiğini bildirmesiyle ilgili de açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Recep Gürkan, Trakya Üniversitesi’nden bilim adamlarının orada inceleme yapmalarını rica edeceklerini ve ekosisteme zarar verdiği anlaşılırsa uygulamayı değiştireceklerini söyledi. Tavuk Ormanı’nda temeli atılmış bir beton olmadığını belirten Gürkan; “Kent Konseyi’nin benim bir uygulamamı protesto ediyor olması, benim Kent Konseyi’ne düşman olmamı gerektirmez. Zaman zaman benim verdiğim bir karar nedeniyle beni eleştirdikleri bir çok toplantıya katılmışımdır. O arkadaşlarımız bunu yapacaklar, biz de tartışacağız. Her projede tartışmaya çalışıyoruz. Edirne demokrasinin, insan haklarının, özgürlüklerin ve hoş görünün en önemli şehri. O yüzden birbirimizle ilgili uygun görmediğimiz projeleri, davranışları, tutumları var diye diyaloğu koparmayacağız. En önemli şey bu diyaloğun sürdürülmesi. Akşam da bu anlamda gayet hoş bir sohbet oldu. Hatta TİMOB ve İnşaat Mühendisleri Odası Genel Başkanına arkadaşları espri olarak şikayet ettim. Bakın dedim beni protesto ediyorlar ancak ben o protesto gösterilerine katılarak onları canlı dinliyorum. Onlar da şunu söylediler; ‘biz Türkiye’nin her yerini geziyoruz ancak bu uyumu başka bir yerde görmedik.’ Biz tabi ki tavuk ormanı özelinde bakarsak orada yaptığımızın doğru olduğuna inanıyoruz. Buna nasıl bir çözüm bulacağız? Onlar emekli bir hocamızın görüşü üzerinden hareket ediyorlar. Oradaki betonun ekosistemi bozacağına dair. Ben de şunu söylüyorum; orada temeli atılmış bir beton yok. Bisiklet ve yürüyüş yolunun tesviye edilmesi amacıyla atılmış 5 santimlik beton var. Temeli olan bir beton değil. Ben de eski bir üniversite mensubu olmam nedeniyle herkesi tanıyorum, biyoloji bölümünden konuştuğum bir hoca var. Onlar da baktılar ve ekosistemle ilgili bir problem olmadığını söylediler. Sonuçta hepimiz akılla ve bilimle hareket etmeye çalışan insanların. Üniversitemizden rica edeceğiz, bilim adamları orada inceleme yapacaklar. Eğer gerçekten ekosisteme zarar veriyorsa, biz uygulamamızı değiştireceğiz. Bu geri adım atmak falan değil. Ekosisteme uygun hale getirilmesi Recep Gürkan’ın gururundan daha önemlidir” diye konuştu.

CHP’YE ÜYE OLDU

Daha önce DİSK Trakya Bölge Temsilciliği görevinde bulunan Arif Kuday, Cumhuriyet Halk Partisi’ne üye oldu. Kuday’a CHP rozetini Belediye Başkanı Recep Gürkan taktı. Kuday’ın üyeliğiyle ilgili açıklama yapan Gürkan; “Edirne’de  emek mücadele yaşamının simge isimlerinden birisi olan yol arkadaşım Arif Kuday partimize katılıyor. Bizim adımıza öteden beri emeğin yanında olan Cumhuriyet Halk Partisi adına sevindirici bir gelişme. Arif Kuday gibi kentimizde bu alanda simge olmuş bir ismin CHP saflarında yer alması iki boyutuyla önemli; hem yaşamını emek mücadelesine adamış birisinin CHP ile özdeşleşecek olması, diğer taraftan da partili kimliğiyle bundan sonra emek safında partimizin en önemli temsilcilerinden biri olacak olması önemli” dedi.

Özlem Ceylan

Bu haber (367) defa okundu.

Bariyere çarptılar





Şekerli denetim





Traktörle çarpıştı





Selimiye camiinde bayram coşkusu yaşandı





Ramazanın son iftarı




BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
Edirne 2017'ye nasıl girdi?
VİDEO GALERİ
Kaleiçi tarihi konak yangını...
YAZARLAR
Ayhan Tunca
Avukat Mehmet Şeref, müvekkillerini kurtardı; ama…   
Beyazıt Sansı
ŞARTLAR ZOR OLSA DA, BAYRAM BAYRAMDIR!...
İ. Melih Yurduseven
RAMAZAN VE MÜKAFATI BAYRAM...
Enver Şengül
TESCİLLİ 613 ESERE SAHİBİZ
Mehmet DENİZ
(4-a) SSK’lı  ÇALIŞMAYA DEVAM ETMELİSİNİZ
Kerim YURK
YEREL GAZETELER VE BİR ABONENİN SÖYLEDİKLERİ
Özge Özkan
ANAOKULUNA BAŞLAMADAN ÖNCE
Gözde Kabasakal
AH NEREDE VAH NEREDE?
Muammer Oytan
CUMA YAZILARI-21        
Cuma Sohbetleri
HOŞ GELDİN YÂ ŞEHRİ RAMAZAN
Bilge KOÇ
SEN DEĞİŞMEZSEN, DÜNYAN DEĞİŞMEZ
ÇOK OKUNANLAR

Otopark sorunu bu hale getirdi

Ailesiyle bayramlaşmaya gidiyordu

Cinayetlerin arkasındaki sır perdesi ne?

Geceden sıraya girdiler

Geç kalındığında ölümcül olabilir

‘Sohbet ablaları’ serbest

2 otomobil çarpıştı

“Hepsini öldürmek istedim”

Uçuruma yuvarlandı

FİYATLAR ÇILDIRDI

Emniyet göz açtırmıyor

Sağanak yağışlar sürüyor

Torunları tarafından katledilen Selçuk ailesi toprağa verildi

Adliyeye sevk edildiler

Halk sağlığı çalışanları iftarda buluştu

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E - GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
KIRKPINAR
DERGİSİ
EDİRNE'Yİ
SEYRET
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir