EDİRNE Çok Bulutlu 21°C   TEKİRDAĞ Parçalı Bulutlu 22°C   KIRKLARELİ Parçalı Bulutlu 18°C   ÇANAKKALE Parçalı Bulutlu 21°C 
Haber giriş tarihi: 24 Şubat 2017 Cuma, 07:00
“Meslek kodları geliyor”
Prof. Dr. Cem Kılıç, “ Gelecek yıl meslek kodları gelecek ve kişinin yaptığı işe göre ücret uygulaması başlayacak. Uymayan iş yerlerini ağır yaptırımlar bekliyor” dedi.

Trakya Kalkınma Ajansı ve ETSO İş Birliği ile düzenlenen toplantıda konuşan Prof.Dr Cem Kılıç, işverenlerin bir çok teşvik programından haberleri olmadığını söyledi. İş verenlerin teşvikleri takip etmeleri gerektiğini ve verilen teşviklerin işverenleri ekonomik açıdan rahatlattığını belirten Prof.Dr. Kılıç, gelecek yıl uygulamaya girecek meslek kodları konusunda da işverenleri uyardı.Çalışanların ücretlerinin meslek kodlarına göre belirleneceğini belirten Prof.Dr. Kılıç, bu ücretlerin  altında ücret verilemeyeceğini ve bordrolarda gösterilmesi gerektiğini söyledi.

“KAYIT DIŞI İSTİHDAM EKONOMİYE ZARAR VERİYOR”

Kayıt dışı istihdamın ekonomiye verdiği zarar kadar iş verene de zarar verdiğini belirten Prof.Dr. Cem Kılıç, “ Günümüzde kayıt dışı istihdam ile ilgili ciddi mücadele yapılıyor. İşverenler aslında kayıt dışı çalıştırdıkları işçiler ile ilgili büyük zararlara uğruyor ancak verilen teşvikleri bilmedikleri için yine de bu yola sapıyorlar. Oysa ülkemizde şu anda bir çok teşvik var. Kayıt dışı istihdamın bir çok sonucunu görmekteyiz. Prim ödeyen ve ödemeyen firmalar arasındaki haksız rekabet, devletin uğradığı prim kaybı, sosyal güvenlik açıkları, sosyal güvenlik açıklarının kapatılması için bütçeden pay ayrılması, gelir dağılımında eşitsizlik gibi. Tüm bunlar kayıt dışı istihdamın sonuçlarıdır. Oysa kayıt dışılık olmasa ve teşviklerden yararlanılmış olsa işveren bir çok fayda sağlayacaktır. Bu gün için 5 puanlık sigorta indirimi, yurt dışına gönderilen sigortalılar için teşvik primi, bölgesel gelişmişlik düzeyine göre uygulanan indirimler, engelli teşvik primi gibi teşvikler bulunmaktadır.” dedi.

Gelecek yıl Meslek kodlarının geleceğini ve işverenin dikkatli olması gerektiğini belirten Prof. Dr. Kılıç, “ gelecek yıl her mesleğin alacağı en alt sınırdaki ücret  belli olacak. Örneğin bir mimar ne kadar ücret almalı. Bu bilinecek ve Sosyal Güvenlik kurumu bordrolara bakacak. Siz bu kişiyi asgari ücretten gösterirseniz cezai yaptırım karşında kalacaksınız ve cezalar çok ağır olacak. Bu nedenle işverenler kurallara uymalı” dedi.

“HAKSIZ OLDUĞUNU BİZDE BİLİYORUZ”

Bölgesel teşviklere Edirne’nin alınmamasının haksızlık olduğunu belirten Prof.Dr. Cem Kılıç, bu konuda çalışma yapıldığını ve eksikliğin giderileceğini söyledi.

Hasan Boyacıoğlu

Bu haber (703) defa okundu.

“Hayvancılık çalıştayı yapılacak”

"Türkiye'nin en ufak bir açığını arıyorlar"

Ölümü gösterdiler, sıtmaya razı ettiler

Domates rekor kırdı

3 saatimiz telefon başında geçiyor
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
Edirne 2017'ye nasıl girdi?
VİDEO GALERİ
Kaleiçi tarihi konak yangını...
YAZARLAR
Ayhan Tunca
ABDÜLHAMİT VE MUSUL DEYİNCE(3)
Beyazıt Sansı
MABETLER SULTANI PİR SELİMİYE?!.......
İ. Melih Yurduseven
BAŞKAN GÜRKAN'IN BASIN TOPLANTISI…
Enver Şengül
TESCİLLİ 613 ESERE SAHİBİZ
Mehmet DENİZ
TAŞERON İŞÇİLERİN ÜCRET, İZİN VE KIDEM TAZMİNATLARI
Kerim YURK
O, KİMSEYE YARANAMADI…
Özge Özkan
NEDEN BU KADAR ÇOK SANAT ETKİNLİĞİ YAPILIYOR?
Gözde Kabasakal
YAŞAMAK İÇİN…
Muammer Oytan
CUMA YAZILARI - 37     
Cuma Sohbetleri
ÇOCUK,AİLE, OYUN, ŞEHİR ÜZERİNE
ÇOK OKUNANLAR

Feci kazada can verdiler

Emek pazarı kaldırıldı

Sosyete pazarına komşu ilgisi

Nihayet

Gözyaşları sel oldu aktı

Karşıdan karşıya geçemedi

Mezar taşına eklenecek

Hızını alamadı

Çok üzücü haber

Tartışma kanlı bitti

Saldırgana 1 yıl 15 gün hapis cezası

13 yaşındaki kızını da kullandı

Nereden nereye…

Kansere yenik düştü

Edirne'ye akın ettiler

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E - GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
KIRKPINAR
DERGİSİ
EDİRNE'Yİ
SEYRET
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir